Loading...
tr usd
USD
1.53%
Amerikan Doları
32,77 TRY
tr euro
EURO
0.53%
Euro
35,09 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.32%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
usd gau
Petrol
-0.1%
Brent Petrol
82,67 USD
gau
GR. ALTIN
2.76%
Gram Altın
2.457,00 TRY
tr btc
BTC
0.33%
Bitcoin
2.229.003,88 TRY

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorunlu deprem sigortasını yaptırmayan kişiler; konut yapma yardımı, konut kredisi ve binanın depremden dolayı hasar aldığı durumlarda devletin sunduğu imkanlardan yararlanamazlar. Bu sebeple, ortaya çıkabilecek maddi kayıplar kişinin bütçesini olumsuz etkiler. DASK yaptırıldığı zaman sigortalı kişinin bütçesi korunur. Aynı zamanda DASK yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür.

Deprem sigortası yaptırmamış ev sahipleri evlerine elektrik, su ve doğalgaz bağlatamazlar. Yeni aboneliklerde ilgili kuruluşa başvuran kişilerden DASK yaptırıldığına dair resmî belgeler talep edilir. Belgenin sunulamaması halinde üyelik işlemleriniz gerçekleştirilmez. DASK sahibi olduğunuz zaman işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Konu sigortası ile karıştırılmaması gereken DASK, güvence altında olabilmeniz açısından önemlidir. Poliçelere farklı teminatlar ekletilmesi adına farklı sigorta türlerinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle satın aldığınız eşyalarınızı da güvence altına almayı deneyebilirsiniz. Coğrafi konumu sebebiyle aktif fay hattı üzerinde yer alan Türkiye’de küçük ve büyük şiddetli depremler sık sık görülebilir haldedir. Depremden olumsuz yönde etkilenmemek adına alınabilecek önlemler arasında DASK yer alır.

DASK Neleri Kapsar?

Can kaybı ve yaralanmalara sebebiyet veren detayların başında ise hasarlı binalar yer alır. Güçsüz ve depreme karşı dayanıksız olan binaların çökmesi durumunda depremzedeler maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirler. Bu tür durumlarda birikimlerinizin sarsılmaması adına DASK yaptırmış olmanız oldukça önemlidir. Deprem sigortanızı yaptırdığınız zaman kısıtlamalardan ve hak mahrumiyetlerinden etkilenmemiş olursunuz. 

DASK poliçesi devlet tarafından mecburi kılınan bir sigorta türünü kapsar. Bu sigortanın her yıl yenilenmesi şartı vardır. Gayrimenkulünüzü kiraya verebilmek için DASK yaptırmanız gerekir. DASK poliçesinde sadece binaya gelecek zararlar karşılanır. Eşyaların ve bina içerisindeki diğer değerlerin hasar risklerinin üstlenilmesi durumu söz konusu değildir. Deprem kaynaklı olabilecek yangın, yer kayması, infilak ve tsunami dahil tutulur.

Poliçede konutun teminat değeri her yıl farklı şekilde açıklanan metrekare birim fiyatlarına göre belirlenir. Konutların azami teminat değeri veya risk oluştuğu takdirde alınabilecek en yüksek tazminat değerleri ise tavan değer ile sınırlandırılır. DASK ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Generali web sitesini ziyaret edebilirsiniz!

DASK Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?
Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!