Eren Erdem: HDP Bahçeli’nin sözlerini kapatma davası dosyasına eklemeli

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde AK Parti’li üst düzey yöneticiler, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte başörtüsü konusunda hazırlanacak anayasa değişikliği için HDP parlamento grubunu ziyaret etmişti. Ziyaret Cumhur ittifakı arasında tepkilere neden olmuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşme ile ilgili açıklaması merak ediliyordu. Bahçeli, “AK Parti’nin HDP ziyareti doğal ve doğru bir adımdır” dedi.

Bahçeli’nin AK Parti ve HDP görüşmesi açıklamasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi, Parti Meclis Üyesi Eren Erdem TV5’te yayınlanan Mustafa Mehdigil’in sunduğu Haber Merkezi programına konuk oldu.

Erdem, “HDP yetkilileri Sayın Bahçeli’nin grup konuşmasının CD’sini kapatma davası dosyasına eklemelidir” dedi.

“Sayın Bahçeli, ifadesinde samimiyse kapatma davasının geri çektirilmesi konusunda talepkâr olmalıdır” diyen Erdem’in konuşması şu şekilde;

Bu görüşmenin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne hiçbir faydası yoktur, yani Kürt seçmenlerdeki oyu artmayacaktır. Ama bu görüşme doğal olarak bizim muhalefet partilerinin yarın sahada efendim siz HDP’yle temas kuruyorsunuz, HDP sizin adayınıza oy veriyor dolayısıyla siz teröristsiniz gibi birtakım itham ve töhmet altında bırakıcı söylemlerden kurtulmasına yol açmıştır. Stratejik olarak baktığımızda bu problemli bir durum değildir. Aynı zamanda Sayın Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli’nin de siyaseten önemli bir açılım olarak bunu ortaya koyması elzemdir.

“Sayın Bahçeli kapatma davasında geri çekilmesi konusunda talepkâr olmalı”

Milliyetçi Hareket Partisi kamuoyuna iki ayrı önerim olacak. Bir HDP yetkilileri Sayın Bahçeli’nin grup konuşmasının CD’sini kapatma davası dosyasına eklemelidir bu önemli, iki Sayın Bahçeli ifadesinde samimiyse davaya müdahil olmalı ve kapatma davasının geri çektirilmesi konusunda da talepkar olmalıdır. Madem ortada legal, demokratik bir muhatap vardır, dolayısıyla biz başından beri hep söylüyoruz zaten legal demokratik bir muhataptır. Münferit yanlışlar olabilir bunlar farklıdır tüzel kişilik farklıdır. Dolayısıyla biz tüzel kişiliğe bakarız, münferit yanlışların mesulü biz değiliz. Kimdir? Türkiye Cumhuriyeti’nin hakimi vardır, savcısı vardır hukuka uygun bir şekilde, adil bir şekilde insanlar yargılanırlar, münferit bir suç işlerlerse onun hesabını öderler yahut da beraat ederler.1111-6

kaynak: Tv5

Eren Erdem: HDP Bahçeli’nin sözlerini kapatma davası dosyasına eklemeli
%d blogcu bunu beğendi: