İsrail her iki tarafla ilişkilerini kuvvetlendiriyor: ABD ve Rusya’dan yeşil ışık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna savaşı, iki süper güç Rusya ve Amerika arasında tansiyonu soğuk savaşın ardından en yüksek seviyeye çıkardı. İki ülke karşılıklı şekilde yaptırımlar uygulamaya başladı. Amerika Rusya’ya karşı Ukrayna’ya askeri ve lojistik destek veriyor.

Amerika kriz nedeniyle tüm ülkelere Rusya’ya karşı yaptırım uygulanmasını istiyor. Amerika’nın tüm baskılarından uzak olan tek yönetim ise İsrail.

İsrail Amerika ve Rusya ile ilişkilerini açık şekilde sürdürüyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski geçtiğimiz aylarda İsrail’e sitem etmiş, ”neden yaptırım uygulamıyorsunuz?’ sorusunu sormuştu. Ukrayna aynı zamanda İsrail’den ekim ayında ”harop” dronlarını istemiş ancak Tel Aviv bunu reddetmişti.

Bu konuda İsrail’le Rusya’nın gizli bir anlaşmasının olduğu ve Amerika’nın buna göz yumduğu ortaya çıktı. Şöyle ki İsrail özellikle hava savunması alanında Ukrayna’ya yardım göstermiyor.  Karşılığında Rusya Suriye’de s-400 hava savunma sistemlerini de aktif etti. Böylece İsrail istediği şekilde Şam’ı Lazkiye’yi, Halep ve İdlib’i hedef alabiliyor.

Nitekim İsrail son aylarda üst üste Suriye’ye çok sayıda faklı saldırılar düzenledi. Saldırılarda özellikle İran’a yakın silahlı gruplar hedef alındı. Diğer yandan Amerika ve İsrail arasında da ilişkiler olduğu gibi devam ediyor. Amerika özellikle İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki gazın Avrupa’ya ulaştırılması için çabalıyor.  Uzmanlara göre Washington İsrail gazının Türkiye veya Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını sağlayarak Avrupa’yı kendisine daha fazla muhtaç hale getirmek istiyor.

Bu yolla Amerika bir taşla iki kuş vurmanın peşinde. Hem Rusya’yı doğal gaz gelirlerinden mahrum edecek hem de Avrupa’yı daha da fazla Amerika İsrail’e muhtaç duruma düşürecek. Yine uzmanlara göre İsrail gazı Türkiye üzerinden geçerse ve Suriye’de İsrail-Rusya ittifakı için derinleşirse bu bölgeye zarar verecek.

İsrail’in Suriye saldırıları bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak. Doğal gaz boru hattı da İsrail işgalinin kalıcı hale gelmesini sağlayacak.

kaynak: Tv5

İsrail her iki tarafla ilişkilerini kuvvetlendiriyor: ABD ve Rusya’dan yeşil ışık
%d blogcu bunu beğendi: