Kaygan Zemin
  1. Haberler
  2. Yazarlar
  3. ÖZLÜ SÖZLER

ÖZLÜ SÖZLER

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1. İyi bir horoz tavuk kümesinde sevinçten öter. (John  Reed, Viva Meksika)

2. Yüzleri görürüz ama yürekleri anlayamayız. (John  Reed, Viva Meksika)

3. Hayat bozuk para gibidir onu istediğin gibi harcayabilirsin ama bir kere harcayabilirsin.

4. Dünya yaşamak için tehlikeli bir yer. Kötülük yapanlar yüzünden değil, seyreden ve olanlara ses çıkarmayanlar yüzünden. (A.Einstein)

5. “Efendiler, elinde yanlış bir şahadetname(diploma) ile cemiyete çıkan bir adamın memlekete zararı sizin tasavvur edebileceğinizden çok fazladır.

Bir cemiyette en muzır adam, ehliyetsiz olduğu halde salahiyet sahibi olanlardır…

Bu adam bütün hayatında ilmin, liyakatin ve çalışkanlığın düşmanı olacaktır.”

8/7/1929

[inönünün AÜ Hukuk Fakültesi ilk mezunlarına konuşması]

6. Mükemmel bir birey ancak mükemmel bir toplum içersinde yetiştirilebilir.

Eğer kişi sadece kendisi için çalışırsa ünlü bir bilim adamı, büyük bir düşünür, çok iyi bir şair, müzisyen olabilir. Ama asla mükemmel bir insan olamaz.

Tarih ancak ortak çıkarlar için çalışmış insanların yüceliğini kabul eder.

En mutlu insan en fazla sayıda insanı mutlu eden insandır.  (Karl Marx)

7. “Oğuz’un uykusu derindir, bıçak kemiğe dayanmadan uyanmaz.” ( Dede Korkut)

8. EVLİLİK İLE İLGİLİ SÖZLER

Socrates: “Ne pahasına olursa olsun evlenin. Eşiniz iyi çıkarsa mutlu olursunuz, yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz.”

Oscar Wilde:“Erkekler kendilerini yorgun hissettikleri için, kadınlar ise meraktan evlenirler. İkisi de hayal kırıklığına uğrar.”

Woody Allen:“Evlilik, umudun ölümüdür.”

Confucius: “Eş seçmek kitap seçmeye benzer, iyi tasarlanmış bir kapak ve cilt ilginizi çekebilir, içeriği sağlam olmadıkça sonunu getirmek zordur.”

Çehov: “Sevmeden evlenmek, inanmadan ibadet etmek gibi alçakça bir iştir.”

Zsa Zsa Gabor: “Erkek, evlenene kadar eksik bir erkektir ve evlendiğinde artık bitmiştir.”

Schopenhauer: “Evlenmek, insanın haklarının yarıya düşmesi, görevlerinin iki katına çıkmasıdır.”

Lady Astor: “Ben sizin karınız olsaydım, kahvenize zehir koyardım.”

Churchill: “Ben de sizin kocanız olsaydım, o zehirli kahveyi seve seve içerdim!”

9. “Kitap okumanın faydası nedir?” diyenlere…

Bir defasında hocama dedim ki:

“Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı.”

Bana bir meyve uzattı ve dedi ki:

“Bunu ağzında çiğneyip ye.”

Yedikten sonra sordu:

”Şimdi sen büyüdün mü?

” Hayır,” dedim.

Dedi ki: “Büyümedin ama o vücuduna dağıldı;

et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu…”

Anladım ki, okuduğum kitap da öyle dağılıyor.

Bir kısmı kelime dağarcığını zenginleştiriyor. Bir kısmı bilgi ve irfanını artırıyor, bir kısmı ahlakını güzelleştiriyor, bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuna incelik katıyor, bir kısmı hayata farklı bakmanı sağlıyor, bir kısmı içindeki sevgi-merhameti arttırıyor, bir kısmı özgüvenini arttırıyor, düşünmeni, sorgulamanı tetikliyor, olaylar karşısında nasıl davranman gerektiğini öğretiyor… Her ne kadar sen bunların farkında olmasan da.

Kitap okumak bir şeye yaramaz, çünkü kitap okumak çok şeye yarar! O kadar çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkansızdır.

“İyi dostlar, iyi kitaplar, bir de huzurlu bir vicdan: İşte ideal hayat.”

Mark Twain

ÖZLÜ SÖZLER
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!