Loading...
tr usd
USD
0.08%
Amerikan Doları
31,13 TRY
tr euro
EURO
0.01%
Euro
33,80 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.04%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
-0.43%
Bist 100
9.334,13 TRY
usd gau
Petrol
0.13%
Brent Petrol
81,82 USD
gau
GR. ALTIN
0.1%
Gram Altın
2.034,00 TRY
tr btc
BTC
0.3%
Bitcoin
1.710.770,69 TRY

25 Ekim TARİHTE BUGÜN

featured
Old parchment scroll, ancient paper banner, antique manuscript isolated on white background. Vector cartoon set of vintage rolled up, blank curled historic pages and waving ribbon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1147 – Dorileon Muharebesi, Haçlılara karşı Anadolu Selçuklu Devleti’nin zaferiyle sonuçlandı.
1760 – III. George, Büyük Britanya kralı oldu.
1854 – Kırım Savaşı sırasında Balaklava Muharebesi gerçekleşti.
1983 – Amerika Birleşik Devletleri güçleri, Grenada’yı işgal etmeye başladı.
2001 – Windows XP, genel kullanım için piyasaya sürüldü.

Dorileon Muharebesi

Dorileon Muharebesi, 25 Ekim 1147 tarihinde İkinci Haçlı seferi’nin başlangıcında gerçekleşti. Eskişehir yakınında yapılan bu savaşta Selçuklu Sultanı I. Mesud komutasındaki Anadolu Selçuklu ordusu İkinci Haçlı Seferi’inde iki koldan Anadolu’da ilerlemekte olan ordularından bir kolu olan Alman Kralı III. Konrad komutasındaki çoğunluğu Almanlardan oluşan bir orduyu neredeyse tamamıyla imha etmiştir.

Yaklaşık 20.000 mevcutlu Alman Haçlı ordusunda yaklaşık 18.000 neferini ölü olarak veya yaralıyken geride bırakıldı. Muhabere meydanından kaçabilen 2.000 kişi İznik (Nikea)’ya geri döndü. Bunlardan çoğu Haçlı seferine devam etmeyerek Almanya’ya geri gitti.
DOĞUMLAR
Abel Gance (d. 1889)

ÖLÜMLER
Ziya Gökalp (ö. 1924)
Richard Harris (ö. 2002)

III. George, Büyük Britanya kralı oldu.

III. George ya da George William Frederick (4 Haziran 1738 – 29 Ocak 1820), 1760-1801 yılları arasında İngiltere kralı. 12 Ekim 1814’te Hannover Kralı seçilmeden önce Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’na bağlı olarak Brunswick-Lüneburg Düklüğü ve Secilmiş Hannover Prensliği görevlerini yürütüyordu. III. George, Hannover soyağacından gelen üçüncü Büyük Britanya hükümdarıydı. Bununla beraber Hannover soyağacından gelip de

Britanya’da doğan ve anadili olarak İngilizce’yi kullanan ilk hükümdardır. Daha da ilginç olarak III. George anavatanı olan Almanya’yı hayatı boyunca hiç ziyaret etmemiştir.

Tarihte Bugün 🗓️:
🗓 TARİHTE BUGÜN
4️⃣  Amerika Birleşik Devletleri güçleri, Grenada’yı işgal etmeye başladı

Grenada’nın İşgali (Operation Urgent Fury – Acil Öfke), 1983’te Karayipler’de bulunan Grenada adasının ABD ve birkaç Karayip ülkesi tarafından işgal edilerek, marksist hükûmetin iktidardan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan askerî harekât. Soğuk Savaş nedeniyle Batı Yarımküresinde yaşanan en büyük uluslararası boyutlu çatışmalardan biridir. Aynı zamanda ABD’nin Vietnam Savaşı’ndan sonra giriştiği ilk büyük askerî harekâttır.

🗓TARİHTE BUGÜN
🎂DOĞUMLAR

Abel Gance (25 Ekim 1889 – 10 Kasım 1981), dünyaca ünlü Fransız film yönetmeni, yapımcısı, yazar, aktör ve film editörü. Sessiz film dönemindeki çalışmalarıyla anılır.

Gance 1911 yılında kendi yapım şirketini kurana kadar oyunculuk ve senaryo yazarlığı yapmayı sürdürmüştür. Aynı yıl, ilk filmi olan La Digue’yi yapmış, fakat film başarı kazanamamıştır. Gance’nin Sarah Bernhardt ile birlikte oynayacağı, kendi tarafından yazılan beş saatlik oyun, Victoire de Samothrace I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle iptal edilmiştir.

🗓TARİHTE BUGÜN
🪦 Ölümler

Ziya Gökalp (23 Mart 1876, Diyarbakır – 25 Ekim 1924, İstanbul), Türk yazar, toplumbilimci, şair ve siyasetçidir. Meclis-i Mebûsan’da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekilliği yapmıştır. “Türk milliyetçiliğinin babası” olarak da anılır.

Osmanlı Devleti’nin parçalanma sürecinde yeni bir ulusal kimlik arayışına girdi. Düşüncesinin temelinde, Türk toplumunun kendine özgü ahlâkî ve kültürel değerleriyle, Batı’dan aldığı bazı değerleri kaynaştırarak bir senteze ulaşma çabası yatıyordu. Bu sebepten zaman zaman batı edebiyatı ve düşüncesinin tesirinde kalmıştır. “Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muasırlaşmak” diye özetlediği bu yaklaşımın kültürel öğesi Türkçülük, ahlâkî öğesi de İslâmdı.

 

25 Ekim TARİHTE BUGÜN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!