Loading...
tr usd
USD
1.03%
Amerikan Doları
32,84 TRY
tr euro
EURO
0.88%
Euro
35,29 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.33%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
2.57%
Bist 100
10.739,94 TRY
usd gau
Petrol
0.61%
Brent Petrol
85,59 USD
gau
GR. ALTIN
2.29%
Gram Altın
2.488,31 TRY
tr btc
BTC
-0.37%
Bitcoin
2.144.646,32 TRY

Açığa Satış Nedir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tasarruflarını hisse senedi piyasasında değerlendirme yoluna giden bir çok yatırımcının izlediği bir yoldur. Açığa satış nedir ? Menkul kıymetler üzerinden özellikle belirli miktarda kazanç almayı planlayan yatırımcılar tercih eder. Piyasada önemli bir emir tipi olmakla beraber yatırımcılara çok yönlü işlem yapma fırsatı verir. Yatırımcı bireyler için bu işlem hakkında bütün merak edilenleri anlatıyoruz. Sermaye piyasasında yatırımcılar için çok fazla önemli olan bir emir tipi olarak bilinmektedir. Çünkü hisse senedine yatırım yapanlar için çok yönlü işlem fırsatı sunmaktadır. Açığa satış nedir ? Yatırımcıların hisselerin yükselmesine yada düşmesine yatırım yapabilecekleri emir türüdür. Çift yönlü işlem fırsatı sunarken, pay piyasaları içinde avantajlı bir yöntemdir. Bu yöntemde özellikle yatırımcıların dikkat etmesi bazı hususlar olacaktır. Çünkü oynaklık derecesinin artığı dönemlerde açığa satışın oldukça risk içerdiği bilinir. Borsa yatırımcılarının merak ettiği açığa satışın ne olduğu ve nasıl yapılacağı konusunda bilgiler paylaşacağız. Bütün bu soruların üzerinde durarak, açığa satışın içinde üzerinde durulacak konulara bakalım… Borsa Istanbul ( BIST ) piyasasında yatırımcıların ellerinde olmayan farklı ürünleri satmasını sağlayan bir işlemdir. Özellikle yapılması esnasında yerine koyma koşuluyla bu işlemi gerçekleştirirler. Kısaca yerine koyma koşulu sayesinde satış yapma fırsatı veren emir türüdür. Yapılma amacı ise yüksek bir fiyattan satma ve daha sonra yerine düşük fiyattan yerine koymayı içermektedir. Yatırımcı burada istediği gibi bir gidişat sağlarsa, kolaylıkla aradaki kar oranını alacaktır. Fakat yükselen bir grafikte buradaki fark yatırımcı kasasına zarar yazdıracaktır. Dikkat edilmesi gereken ve bilinçli uygulanması gereken bir yöntemdir.

Açığa Satışın Şartları Nelerdir ?

Her yatırımcı açığa satışın uygulanması sırasında bazı prosedürleri yerine getirmelidir. Özellikle bu yöntemde önemli prosedürlere bir göz atalım. Açığa satışın şartları nelerdir ? l Yatırımcının kredi sözleşmesi imzalaması gerekiyor. l Açığa satışın yapılmasını konu alan izin değerlendirme sonrasında verilmektedir. l Aracı kurumların içerisinde portföy büyüklüğüne göre bir limite tabi olacaktır. l Aracı kurum burada uygun gördüğü limitlerde teminatlama yoluna gidecektir. l Pay bazında gerçekleşecek olan bütün fiyat seviyeler için miktar ve sözleşme belirtilmektedir. Ayrıca günlük bültenler içerisinde yayınlanmaktadır. l İşlem stratejisi konusunda faydalı bir referans veri üretmektedir.

Açığa Satış İşlemleri Bilinmesi Gerekenler

Her yatış yönteminde olduğu gibi açığa satışında kendi kuralları bulunur. Özellikle işlem yapmadan bilinmesi gerekenler incelenmelidir. Piyasada işlem yaparken bunlar size kolaylık sağlayacaktır. l Açığa satışın yapılmadan önce emrin özellikle bu amaçla yapıldığı en baştan bildirilmelidir. l Her açığa satışın bir sınır kapsamı bulunur. Belirtmemiz gerekirse, burada öz kaynak oranı SPK’nın mevzuatı kadar olmalıdır. Yani yüzde 50’yi geçmemelidir. Açığa satışın burada sürdürme oranı ise yüzde 35 olarak bilinmektedir. Bu oran daha alt dilimde gerçekleşirse, müşteri teminat tamamlama yapılmalıdır. l Her açığa satışın gün sonunda kapatıldığı bilinmektedir. Pozisyonun özellikle aynı günde kapatılmadı durumlarda, ödünç olarak bir yerden temin edilmesi gerekir. Açığa satış işlemleri bilinmesi gerekenler bu işlemi yapacak yatırımcılara kolaylık sağlayacaktır. Mevzuat gereği buradaki kuralların bilinmesi işinize yarar. Çünkü belirtilen pozisyonlar ve kapatılması gereken pozisyonlar kurala bağlıdır. Arada ciddi fark oluşan durumlarda tamamlama işlemi yapılmalıdır. Birkaç basit noktaya bağlı kalarak bu yöntemle para kazanılması oldukça mümkündür. Halkaarz

Açığa Satış Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!