Açlık Sınırı Açıklandı! Asgari Ücret Yine Açlık Sınırının Altında Kaldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

2023 yılı asgari ücret artışı için yüzde 54,6 oranında zam yapılmıştı. Birçok çalışan henüz yeni zam oranı ile artan asgari ücret maaşını almamışken Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Uzun zamandı düzenli olarak birçok kaleme gelen zam en çok gıda ürünlerinde etkili oldu. Gıda ürünlerine sadece bir ay içerisinde yüzde 9 oranında zam geldi. Hal böyle olunca, asgari ücretle çalışan işçinin zamlı maaşı, henüz cebine giremeden bitmiş oldu. Gelen zamlar nedeni ile asgari ücrete gelen zam oranı yetersiz kaldı. Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Asgari ücret görüşmelerinde kırmızı çizgi olarak belirtilen açlık sınırı, açıklanan verilere göre yine asgari ücretin üzerinde oldu.

‘AÇLIK SINIRI KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

Asgari ücret zam oranı görüşmelerinde, ‘açlık sınırı kırmızı çizgimizdir’ diye belirtilen duruma göre asgari ücret yine açlık sınırının altında kaldı. Açıklanan verilere göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenebilmesi için aylık olarak harcaması gereken tutar 8.864 TL olarak belirlendi. Bu tutar, yüzde 54,6 zam oranı ile artış gösteren 2023 yılı asgari ücretinin üstünde olarak kaydedildi. Açlık sınırında ise, aralık ayından bu yana 734 TL artış kaydedildi. Aralık ayında 8.130 TL olan açlık sınırı, 734 TL daha arttı.

YOKSULLUK SINIRI AÇIKLANDI

Özellikle gıda ürünlerinde meydana gelen artışlar nedeni ile açlık sınırında da artış meydana geldi. Dört kişilik bir ailenin sadece sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için aylık mutfak alışverişlerinin 8,864 TL olması gerektiği açıklandı. Bunun yanı sıra; ulaşım, kira ve fatura ödemeleri gibi mecburi olan harcamalar da yoksulluk sınırını belirleyen kriterler oldu. Bu kriterlerde göz önüne alındığında yoksulluk sınırı, 28,874 TL’ye çıktı.

ZAMLAR GELDİ AÇLIK SINIRI YÜKSELDİ

Son dönemlerde neredeyse her ürüne gelen zamların yanı sıra, sürekli artış gösteren kira oranları vatandaşların asgari ücret ile geçinmesini oldukça güç bir hale soktu. Sadece gıdada bir ayda; dana etinde yüzde 8, kuzu etinde yüzde 16, tavukta yüzde 9, yumurtada yüzde 4, balıkta yüzde 10 fiyat artışı yaşandı. Ailelerin sadece beslenebilmesi, kira ödemeyebilmesi, işe ya da okula gitmek için ulaşım araçlarını kullanması ve faturalarını ödeyebilmesi için asgari ücretten çok daha fazlasına ihtiyacı olduğu, açıklanan veriler ile belirtildi.

Daha fazla okumak için Açlık Sınırı Açıklandı! Asgari Ücret Yine Açlık Sınırının Altında Kaldı! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Açlık Sınırı Açıklandı! Asgari Ücret Yine Açlık Sınırının Altında Kaldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: