Loading...
tr usd
USD
0.54%
Amerikan Doları
31,53 TRY
tr euro
EURO
0.76%
Euro
34,30 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
0.24%
Euro Amerikan Doları
1,09 TRY
bist-100
BIST
-2.08%
Bist 100
8.907,65 TRY
usd gau
Petrol
-0.45%
Brent Petrol
83,17 USD
gau
GR. ALTIN
1.42%
Gram Altın
2.130,79 TRY
tr btc
BTC
6.18%
Bitcoin
2.110.752,06 TRY

Aile Destek Programı Ödemeleri Mart Ayı İçin Hazırlandı! Takvim Yavaş Yavaş Ortaya Çıkmaya Başladı! İşte Bakanlık Ödeme Takvimi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın temmuz ayından bu yana ödediği Türkiye Aile Destek Programı kapsamındaki ödemeler, yaklaşan mart ayı öncesinde bir kez daha merak konusu haline geldi. Özellikle pek çok ödemenin deprem nedeniyle öne çekildiği Türkiye’de sosyal ödemelerin de öne çekilip çekilmeyeceği merak edilmeye başlandı. Gözler Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na dönmüşken; Bakan Derya Yanık’ın yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

Toplamda 12 ay boyunca ödenecek olan Türkiye Aile Destek Programı ödemeleri kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bir öne çekme kararı alıp almadığı merak edilir hale geldi. Bu kapsamda pek çok vatandaş, destek ödemelerine ilişkin sorularına yanıt aramaya başladı. Peki mart aile destek ödemesi ne zaman? 2023 mart ayı aile destek parası ne kadar, zam gelecek mi? İşte e-Devlet Türkiye Aile Destek Programı ödemesi sorgulama ekranı…

SON OLARAK 3 MİLYON HANEYE VERİLDİ

Son destek ödemesine ilişkin bir bilgi paylaşımı gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanan hane sayısının 3 milyona ulaştığını duyurmuştu. Bakan Yanık’ın konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeler yer almıştı:

“3 milyon haneye 2,9 milyar TL, Çocuk Desteği Bileşeni kapsamında ise 2,2 milyon haneye 919 milyon TL olmak üzere toplam 3 milyon haneye 3,8 milyar TL destek ödemesi yapılacak.”

ÖDEMELERE ZAM YAPILMADI

Türkiye Aile Destek Programı kapsamında gerçekleştirilen ödemelere son zaman kasım ayı ödemelerinden önce yapılmıştı. Bu kapsamda artış yaşayan program kapsamındaki ödemelere, yeni yılda zam gelmedi. Mart ayında yapılacak olan ödemeler ise şu tutarlarda gerçekleştirilecek:

  • Kişi başı geliri 450 TL ve altı olanlar: 1.250 TL
  • Kişi başı geliri 450 TL üzeri ve 911,15 TL altı olanlar: 1.100 TL
  • Kişi başı geliri 911,15 TL üzeri ve 1372,30 TL altı olanlar: 950 TL
  • Kişi başı geliri 1372,30 TL üzeri ve 1833,45 TL altı olanlar: 850 TL

ÇOCUK BİLEŞENİ ÖDEMESİ EKLENDİ

Ödemelerin yapılıp yapılmadığını e-Devlet Kapısı aracılığıyla verilen “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” hizmeti aracılığıyla öğrenebilecek olan program kapsamındaki hanelere son zamla birlikte çocuk bileşeni ödemesi de verilmeye başlandı. Bu kapsamda ek ödemeler şu şekilde gerçekleştirilecek:

  • 1-2 çocuklu haneler: 350 TL
  • 3 çocuklu haneler: 450 TL
  • 4 çocuklu haneler: 550 TL
  • 5 ve üzeri çocuklu haneler: 650 TL

MART AYI ÖDEME TARİHİ BELLİ DEĞİL

Öte yandan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konuya ilişkin son açıklamayı engelli ve bakım aylığı alanlar için gerçekleştirdi. Mart ayı ödemelerine ilişkin herhangi bir tarih vermeyen Bakan Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yapılacak olan ödemelere artış geldiğine ilişkin de bir açıklama yapmadı. Bakan Yanık’ın destek ödemelerine ilişkin son açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Dezavantajlı durumdaki bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile destekliyoruz. Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL’ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL’ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL’ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL’ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL’ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız.”

Daha fazla okumak için Aile Destek Programı Ödemeleri Mart Ayı İçin Hazırlandı! Takvim Yavaş Yavaş Ortaya Çıkmaya Başladı! İşte Bakanlık Ödeme Takvimi ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Aile Destek Programı Ödemeleri Mart Ayı İçin Hazırlandı! Takvim Yavaş Yavaş Ortaya Çıkmaya Başladı! İşte Bakanlık Ödeme Takvimi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!