Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir? 2023

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iş başvurusu, Ankara Büyükşehir Belediyesi personel alımı gibi konularda yapılan aramalar Ankara ili sınırları içerisinde bir hayli fazla. Bu yazımızı okumanız durumunda Ankara Büyükşehir Belediyesi iş başvurusu yapmakla ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu

Ankara Türkiye’nin başkenti olup yapılan son sayımda neredeyse 5.5 milyon nüfusa sahip bir şehirdir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk’ün mezarı olan Anıtkabir de Ankara’da yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisine de ev sahipliği yapan Ankara’da 25 ilçe vardır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), bazı zamanlarda iş ilanları yayımlayarak kadrolu kadrosuz personel alımı yapmaktadır. Memur alımı yapılan zamanlar da oluyor ancak bu kontenjan için İŞKUR ile bağlantısı olup KPSS puanınıza göre kabul görmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Yapılan Yerler

Ankara Büyükşehir Belediyesi iş başvurusu için ilkokul seviyesinde öğrenimden üzeri yapılan başvurular alınmaktadır ve kabul görebilmektedir. Bazı başvuruların ilanlarının ve tam içeriklerinin bazı zamanlarda ilan.gov.tr üzerinden yapıldığı da görülmektedir. Ayrıca sözleşmeli olarak çalışabilecek olup ilkokul mezunu olan kişiler için birçok başvuru bölümü bulunmaktadır. Hem ilkokul mezunu olup hem de sözleşmeli olarak çalışabilecek kişilerin başvurabileceği bölümlerin bazıları aşağıda bir listede verilmiştir. İşte o liste:

 • Park ve Bahçeler görevlisi
 • Çöp Kamyonu Şoförlüğü
 • Çöp Kamyonunda çalışacak temizlik elemanı
 • Temizlik görevlisi
 • Doğalgaz ateşçisi

Ayrıca memur alımı için personel listesi de vardır ve ABB bünyesinde bulunan birçok bölüme memur alımı yapılacağı bildirilmiştir. Memur alımında bulunulacak bölümler ise şöyle:

 • Kırsal Hizmetler Müdürlüğü
 • Yazı İşleri Müdürlüğü
 • Temizlik İşleri Müdürlüğü
 • Zabıta Dairesi Müdürlüğü
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 • Fen İşleri Müdürlüğü

ABB için iş ilanı açıldığında alım yapılacak olan personel ve memur kadrosu ise genel olarak şunlardır.

 • Tekniker, zabıta, biyolog, özel güvenlik görevlisi, şoför, temizlikçi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir? 2023
ankara büyükşehir belediyesi i̇ş başvurusu nasıl yapılır? personel alımı başvuru şartları nedir? 2023

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvuru Şartları

ABB yani Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde çalışabilmek için, personel alımında bazı kriterleri vatandaşların karşılaması gerekmektedir. Şartlar ise şöyle:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve TC kimlik numarasına sahip olmak
 • 18 yaşından fazla olmak
 • Erkek vatandaşlar için askerlik durumunun yapılmış olması
 • En düşük olarak ilkokul mezunu olmak
 • Çalışmaya engel olabilecek durumun olmaması
 • Kamu haklarından mahrumiyetinin olmaması
 • Türk Ceza Kanununun (TCK) 53’üncü maddesine uygun bir vatandaş olmak( suç içeren herhangi bir fiiliyatta bulunulmaması)
 • Göreve devam edebilmeyi engelleyebilecek akıl hastalığının bulunmaması

Nasıl Başvuru Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, personel alımı yapacağı zamanlarda öncelik olarak duyuru yapar. Daha sonra ise başvuru yapmak isteyen kişiler belediye binasına gelip insan kaynakları bölümünden iş başvurusu yapmak için form doldurur. Ancak bu iş başvuru formları sadece personel alımı yapılacağı zamanlarda başvuru havuzuna düşer. Başka zamanlarda hem yapılan başvurular dikkate alınmaz hem de doldurulan iş başvuru formları bir işe yaramaz. Bu nedenle ABB tarafından yapılan duyuruları takip etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi dışında Ankara şehrinde bulunan ilçelerde de bazı zamanlarda personel alımı yapılmaktadır. Belediye bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşlar ilçe belediyelerinin yapacağı personel alımları adına yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan duyuruları resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir? 2023
ankara büyükşehir belediyesi i̇ş başvurusu nasıl yapılır? personel alımı başvuru şartları nedir? 2023

Buraya tıklayarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan duyurular sitesine gidebilirsiniz.

Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi yılın belirli zamanlarında personel ve memur alımı yaptığı için duyuruları çok dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir. İşin bölümüne ve pozisyonuna göre değişim gösteren iş başvuruları olduğundan, kendinize uygun olanını seçip ona başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu duyurular da genel olarak internet üzerinden yapılmaktadır.

Daha fazla okumak için Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir? 2023 ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Ankara Büyükşehir Belediyesi İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Personel Alımı Başvuru Şartları Nedir? 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: