BDDK Onayı Ay Başında Vermişti; Bankaların Temettü Teklifleri Tek Tek Açıklanmaya Başladı! Akbank, Hisse Başına Vereceği Rakamı Duyurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Borsa İstanbul’da diğer şirketler gibi işlem gören bankalar, temettü karı da elde ediyordu. Ancak, bu karın paylaşımı söz konusu değildi. Bununla ilgili olarak bir karar alması beklenen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) beklenen karar şubat ayının başında geldi. Sektöre yönelik temettü onayını veren BDDK’nin kararının ardından, gözlerin döndüğü bankaların temettü teklifleri de tek tek ortaya çıkmaya başladı.

Yatırımcıların merak ile beklediği temettü paylarına ilişkin teklifler, bankaların genel kurullarında görüşülmek üzere belirlenmeye başladı. Son açıklama Akbank’tan geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yapan Akbank, temettü teklifini duyurdu. Genel kurulda görüşülecek olan bu teklifin yankıları ise merak konusu. İşte tüm detaylar…

AKBANK, KAP’A AÇIKLAMA YAPTI

KAP’a temettü teklifini açıklayan Akbank, hisse başına 1,73 TL’lik brüt temettü teklifinin genel kurul tarafından ilk toplantının gündem maddesine alındığını duyurdu. Cuma günü 15,96 TL’den kapanış yapan Akbank’ın temettü verimi, yüzde 11 olarak hesaplanırken, teklifin hisse başına net tutarının 1,56 TL olduğu öğrenildi.

60,02 MİLYAR LİRALIK NET KAR SAĞLANDI

Akbank’ın KAP’a yaptığı açıklamada, 2022 yılına ilişkin rakamlar da yer aldı. 2022 yılı faaliyetlerinden sağlanan net karın 60,02 milyar lira olduğunu bildiren Akbank, ortaklara 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle bankanın ödenmiş sermayesine ilişkin de bilgi verdi. Bu kapsamda nakit brüt karları duyuran Akbank, rakamları kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaştı.

ORTAKLARA 8,99 MİLYAR KAR DAĞITILDI

Akbank’ın açıklamasında; “260 milyon liralık birinci nakit brüt kar payı ve 8,74 milyar lira ikinci nakit brüt kar payı olmak üzere toplamda ödenmiş sermayenin yüzde 173’ü olan 8,99 milyar lira nakit brüt kar payı dağıtılmasına karar verilmiştir” ifadeleri, bankanın rakamlarını ortaya çıkardı. Açıklama sonrasında gözler, gerçekleşecek olan Akbank Genel Kurulu’na döndü.

BDDK, ONAYI HAFTALAR ÖNCE VERMİŞTİ

Öte yandan BDDK’nin aldığı karar da Akbank’ın açıklamasının ardından merak konusu haline dönüştü. Şubat ayının başında, bankaların çekirdek sermaye yeterliliğine göre yüzde 10 ile 15 oranında temettü dağıtmasına izin vereceğini duyuran BDDK, kararı Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştı.

Daha fazla okumak için BDDK Onayı Ay Başında Vermişti; Bankaların Temettü Teklifleri Tek Tek Açıklanmaya Başladı! Akbank, Hisse Başına Vereceği Rakamı Duyurdu! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

BDDK Onayı Ay Başında Vermişti; Bankaların Temettü Teklifleri Tek Tek Açıklanmaya Başladı! Akbank, Hisse Başına Vereceği Rakamı Duyurdu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: