Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 9 aydan sonra ilk kez dengeye geldi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında son dönemde başlayan yükseliş hareketi yatırımcıları heyecanlandırmaya yetti. Uzun süredir Bitcoin fiyatının düşüş trendinde olması ve yatay hareketler yapması kripto para yatırımcısını adeta bezdirmişti. Özellikle FTX borsasının iflasından bu yana volatilitesi azalan ve yükseliş umutlarını bitiren Bitcoin yeniden yeşermeye başladı. Bitcoin’deki bu yükseliş hareketi ile birlikte bakıldığında Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin de değişmesi dikkatlerden kaçmadı.

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi Nötr Seviyede

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda kripto para yatırımcısının gözünü kulağını diktiği Bitcoin fiyatında pozitif değerleme görüldü. Aylardır 18 bin doların altından işlem gören BTC fiyatı son 1 haftadaki ralliyle birlikte yeniden 21 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bununla birlikte Bitcoin’e dair çeşitli metrik ve grafiklerde de olumlu sinyaller görülmeye başlandı. Bitcoin fiyatında yükseliş veya düşüş hareketlerine yönelik önemli detaylar veren BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi de aylar sonra değişti. Geçen haftadan bu yana BTC’de devam eden yükseliş Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’ni nötr seviyeye çekti.

9 Ay Sonra Bir İlk Yaşandı

Bitcoin, bugün son 2 ayın en yüksek seviyesi olan 21 bin 500 dolara kadar ulaştı. Bu ralli sırasında BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi’nde de yatırımcıların dikkatinden kaçmayan gelişmeler yaşandı. Mevcut durumda 51 puan artış yaşanan endeks aylar sonra korku durumundan çıktı ve kripto para piyasasının gideceği yön hakkında önemli sinyaller verdi. BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi, en son Nisan 2022 tarihinde nötr seviyesindeydi. Bu ölçümle birlikte kripto para topluluğunda piyasanın düzeleceğine ve ayı piyasasından çıkışın başlayabileceğine dair iyimserlik havası oluştu.

BTC Yükselişe Devam Edecek Mi?

FTX iflasının çok kötü eklediği kripto para piyasasında uzun süredir “Korku” ve “Aşırı Korku” bölgeleri gösteriliyordu. Ancak Bitcoin’de yükseliş hareketlerinin gelmeye başlaması bu tabloyu değiştirdi. Bu metriğin Nötr bölgeye geçmesi piyasa algısının yükselişe döndüğünün bir işareti olarak yorumlandı. Şimdi pek çok yatırımcı Bitcoin’in Ocak ve Mart ayları arasında 25 bin dolar seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Daha fazla okumak için Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 9 aydan sonra ilk kez dengeye geldi ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 9 aydan sonra ilk kez dengeye geldi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: