Loading...
tr usd
USD
-0.08%
Amerikan Doları
28,89 TRY
tr euro
EURO
-0.54%
Euro
31,18 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.45%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
-0.37%
Bist 100
8.057,42 TRY
usd gau
Petrol
-0.7%
Brent Petrol
77,48 USD
gau
GR. ALTIN
-0.51%
Gram Altın
1.874,97 TRY
tr btc
BTC
4.64%
Bitcoin
1.273.372,11 TRY

Çalışanlar İçin Toplu İş Sözleşmesi Maddeleri Belli Oldu! Maaşta Taban Uygulama 15 Bin TL’yi Buluyor! Sendikalar Maddeleri Tek Tek Duyurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ile Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) cephesinden açıklama geldi. 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında görüşmelerin yeniden başladığını bildiren TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in taleplerine ilişkin bir metin yayımlandı.

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastaneler de dahil olmak üzere, pek çok kamu kurum ve kuruluşunun içerisinde çalışan 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için talepler görüşmesi yapıldı. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in taleplerini bakanlığı iletirken; talepler arasında özellikle taban maaş rakamı dikkat çekti. İşte TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in talepleri…

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ YENİDEN BAŞLADI

Büyükşehir Belediyesi 45 Üst Yaşla 50 Daimi İşçi Alımı

Yaşanan büyük deprem felaketi nedeniyle bir süredir ertelenmiş olan 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü’ne ilişkin görüşmeler yeniden başladı. İşçi kesimi TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından temsil edilirken; kamu kesimini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) temsil etti. Toplantıda talepler görüşülürken, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ücret beklentisini toplantı sonrasında kamuoyuyla da paylaştı.

TABAN MAAŞ TALEBİ BRÜT OLARAK İSTENİLDİ

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in yayınladığı talepler maddeleri incelendiğinde, iki sendikanın kamu işçilerinin brüt olarak 15 bin TL’nin altında maaş almamasını istediği öğrenildi. Bütün ücretler için yüzde 15 oranında refah payı ilave edilmesini de talep eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, aynı zamanda, talep ettiği bir yıllık zam oranını da belirledi.

SENDİKALAR ZAM KAPISINI YÜZDE 45’TEN AŞTI

Toplu iş sözleşmesi kapsamında zam oranlarına ilişkin de bilgilendirmede bulunan TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, taleplerini; “Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılması” olarak bildirdi. İkinci altı ay için ise brüt çıplak ücrete TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından yüzde 5 zam istendi.

SOSYAL HAKLAR VE TEDİYE ÖDEMELERİ SÖZLEŞME TALEPLERİ KAPSAMINA GİRDİ

KPSS Şartı Yok! Üniversite İdari İşler Daire Başkanlığı Çiftlik İşçisi Alımı SAĞLAYACAK! İŞKUR Üzerinden Başvuru İle İlgili TÜM DETAYLAR!
kpss şartı yok! üniversite i̇dari i̇şler daire başkanlığı çiftlik i̇şçisi alımı sağlayacak! i̇şkur üzerinden başvuru i̇le i̇lgili tüm detaylar!

Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira ödeme talep eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, aynı zamanda 6772 sayılı Kanun’a göre ödenen ilave tediye kapsamdaki tüm işçilere, yani belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri de dahil olmak üzere, ödeme yapılmasını şart koştu. Sendikalar, ikramiye gün sayısıyla ilgili olarak ise, 60 günden az olan işyerleri için 60 güne tamamlanmasını talep etti.

Daha fazla okumak için Çalışanlar İçin Toplu İş Sözleşmesi Maddeleri Belli Oldu! Maaşta Taban Uygulama 15 Bin TL’yi Buluyor! Sendikalar Maddeleri Tek Tek Duyurdu! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Çalışanlar İçin Toplu İş Sözleşmesi Maddeleri Belli Oldu! Maaşta Taban Uygulama 15 Bin TL’yi Buluyor! Sendikalar Maddeleri Tek Tek Duyurdu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!