Deprem Sonrası Pek Çok Tedbir Kararı Almıştı! Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Kararını Açıkladı! Burs Desteği Devreye Girdi! İşte Şartlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve Kahramanmaraş başta olmak üzere; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da yıkım etkisi yaratan depremin yaralarını sarmak için tüm Türkiye’de adeta seferberlik başladı. Deprem bölgelerinde yaşamın normale dönmesi için kamu kurum ve kuruluşların çalışmaları sürerken; süreçte önemli tedbir kararları alan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir açıklama daha geldi.

Bilindiği üzere, depremden hemen sonra tüm Türkiye’de eğitime iki hafta; deprem bölgelerinde ise eğitime 1 Mart tarihine kadar ara verilmişti. Bu süreçte öğretmenlerin ve eğitmenlerin ek ders ödemelerini alabileceğini duyuran Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bu kez depremzede olan öğrencileri ilgilendiren bir açıklama gerçekleştirdi. Bakan Özer, devreye aldıkları burs desteğini duyurdu. Peki, deprem bursu nasıl alınır, başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar…

YAŞAM, GEÇİCİ KONUTLARA TAŞINDI

Deprem bölgelerinde yaşamın normale dönmesi için kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları sahada devam ederken; oluşturulan çadır kentlerin yanı sıra konteyner ve prefabrik evler gibi geçici konutlarda oluşturulan yaşam süreci de başladı. Kurulan kentlerde, ihtiyaç olabilecek market, sahra hastanesi ve sahra eczaneleri gibi ek alanlar oluşturulurken; eğitim için de ek alanlar oluşturulacağı öğrenildi.

EĞİTİMDE ARA SONA ERDİ

Eğitim kurumlarında deprem bölgelerinde 1 Mart’a kadar verilen ara sona erdi. Eğitim şu an için geçici konut alanlarında kurulan çadırlarda devam ederken; Milli Eğitim Bakanlığı, taşımalı eğitim için de önemli adımlar hattı. Nakil hakkını da devreye sokan Milli Eğitim Bakanlığı, deprem bölgelerinde yaşayan çocuklar için devam zorunluluğu bu dönemi kapsamak kaydıyla kaldırmıştı.

BU KEZ BURS HAMLESİ GELDİ

Depremde ailesini kaybeden ya da vasisi yaşamını yitiren çocuklar için 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar burs verileceğini duyuran Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Özer, açıklamasında, “Depremden etkilenen illerimizdeki anne veya babası ya da vasisi vefat eden okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerimize 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar burs vereceğiz” ifadelerini kullandı.

VEFAT EDEN KİŞİ SAYISI 45 BİNİ AŞTI

Öte yandan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından geçen yaklaşık bir ayda deprem bölgelerinde normale dönme çalışmaları devam ederken; acının etkisi de katlandı. Yıkıcı depremden acı yaralar alan 11 ilde toplamda 45 bini aşan kişi yaşamını yitirdi. Yüzbinlerce kişinin yaşamını yitirdiği deprem bölgelerinde yeni konutlar için temel atma süreçleri de hız kazandı.

Daha fazla okumak için Deprem Sonrası Pek Çok Tedbir Kararı Almıştı! Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Kararını Açıkladı! Burs Desteği Devreye Girdi! İşte Şartlar ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Deprem Sonrası Pek Çok Tedbir Kararı Almıştı! Milli Eğitim Bakanlığı Yeni Kararını Açıkladı! Burs Desteği Devreye Girdi! İşte Şartlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: