Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Dikkat: Ev Eşyalarınızı Yanlış Konumlandırmış Olabilirsiniz! Tasarruf Etmek İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Artan elektrik fatura maliyetleri, pek çok vatandaşın kişisel tedbir almasını adeta zorunlu hale getirdi. Özellikle ev elektriğinde tasarrufta zorlanan vatandaşlar, daha az kullanım ile daha az fatura ödemeyi sağlamaya çalışırken, uzmanlardan uyarı geldi. Daha az kullanımın yanlış yapılması halinde daha az tüketim anlamına gelmediğini söyleyen uzmanlar, özellikle bazı beyaz eşyalar konusunda uyarılarda bulundu.

Uzmanların bir süredir vatandaşın tasarruf edebilmesi adına sunduğu ve sunmaya devam ettiği yol ve yöntemler, son zamanlarda daha sık gündeme gelir oldu. Bu kapsamda pek çok öneride bulunan uzmanların gündeminde bu kez buzdolabı ve derin dondurucular vardı. Her iki beyaz eşyanın yanlış kullanımında maliyet oluşturabileceğini bildiren uzmanlar, birtakım önerilerde bulundu.

DONDURUCU BÖLÜMÜNÜN ÜST TARAFTA OLMASI ÖNEMLİ

Yapılan araştırmalara göre, dondurucu bölümü üstte olduğu zaman altta bulunan modellere göre yüzde 10 ila yüzde 25 daha az enerji tüketimi ortaya çıkacağını bildiren uzmanlar, derin dondurucu üstte olan dolapları tavsiye ediyor. Aynı şekilde derin dondurucunun konumu kadar kullanımına da önem veren uzmanlar, derece ayarının maliyeti artırıp azaltabileceğini söylüyor.

BUZDOLABI VE DONDURUCU DERECELERİ MALİYETİ ETKİLİYOR

Her ne kadar yaygın olarak 0 ile 5 derece arasında buzdolabı kullanılsa da Alman Enerji Ajansı, buzdolabının tasarruflu bir şekilde kullanılması için ideal dereceni 7 olduğunu düşünüyor. Bu konuda hem fikir olan uzmanlar, iki derecelik farkın bile yüzde 10 tasarruf sağalabileceğini bildiriyor. Buna ek olarak oluşan buzların hemen çözülmesini öneren uzmanlar, aksi takdirde maliyetin daha da katlanabileceğini söylüyor.

ESKİ BUZDOLABININ ENERJİ YAKIMI DAHA YÜKSEK OLUYOR

Uzmanların sıkça önerdiği bir başka ortak konu ise, yeni ve verimli buzdolabı kullanımı. Bu noktada realiteyi hatırlatan uzmanlar, yeni buzdolabının verimli olarak seçilmesi halinde elektrik tüketimini yüze 40’a kadar azaltılabileceğini söylüyor. Bu nedenle uzun vadede buzdolabı değişimi maliyeti, fatura aracılığıyla çıkmış oluyor.

BUZDOLABI İLE SICAK YAYAN EŞYALARI YAN YANA KOYMAMAK GEREKİYOR

Buzdolabının soğutma işlemi yaptığını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle verimli bir soğutma ve daha az enerji harcamak için ısı yayan fırın ya da soba gibi cihazlardan uzak konumlanması gereken buzdolabının duvar ile mesafesinin de en az 10 santimetre olması gerekiyor.

Daha fazla okumak için Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Dikkat: Ev Eşyalarınızı Yanlış Konumlandırmış Olabilirsiniz! Tasarruf Etmek İçin Bu Önerilere Kulak Verin ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Elektrik Faturanız Yüksek Geliyorsa Dikkat: Ev Eşyalarınızı Yanlış Konumlandırmış Olabilirsiniz! Tasarruf Etmek İçin Bu Önerilere Kulak Verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: