1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Gelecek Partisi Heyeti Temaslarını Tamamlayarak KKTC’den Döndü

Gelecek Partisi Heyeti Temaslarını Tamamlayarak KKTC’den Döndü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üç gündür yoğun ve kapsamlı bir program çerçevesinde KKTC’de bulunan geniş katılımlı Gelecek Partisi heyeti dün akşam geç saatlerde yurda döndü.

Ziyaret ve temaslarla ilgili detaylı bir rapor hazırlayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı E. Büyükelçi Ümit Yardım tüm ziyaretlerinin son derece verimli ve sıcak atmosferde geçtiğini, gerek kendi ekiplerinin gerekse ziyarette bulundukları siyasetçi, sivil toplum ve iş insanlarının bu görüşmelerden büyük faydalar elde ettiklerini söyledi ve maksadın hasıl olduğunun altı çizdi.  Gösterdikleri konukseverlik ve içtenlik nedeniyle KKTC yöneticilerine kendisi, heyeti ve partisi adına şükranlarını sunan E. Büyükelçi Yardım Gelecek Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı adına hazırladığı raporda şu ifadelere yer verdi;

‘’ GELECEK PARTİSİ KKTC ZİYARETİ

(24-26 Mart 2022)

Gelecek Partisi 10 kişiden oluşan bir heyetle 24-26 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiği KKTC ziyaretini tamamlayarak dün Türkiye’ye dönmüştür.

Ziyaret başkent Lefkoşe’yle birlikte KKTC’nin bütün ana merkezlerini de kapsamıştır. (Girne, Magosa, Kapalı Maraş, Lefke, Güzelyurt vb) 

a.Ziyaret KKTC’nin bağımsızlığında önemli roller üstlenmiş efsanevi direniş örgütü Türk Mukavemet Teşkilatı  anıtına çelenk konularak başlamış, bilahare devam eden Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği’ndeki görüşmelerde heyetimize kapsamlı brifingler  verilmiştir. KTMTD başkan (Yılmaz Bora)  ve yöneticileri ziyaretimizden çok memnun kaldıklarını belirtmişlerdir. Dernek tarafından heyetimiz onuruna verilen yemekte de görüş alışverişleri devam etmiştir.

KKTC’de bulunulan süre içinde ülkenin bağımsızlığında büyük hizmetleri geçmiş kişilerin kabir ve anıtlarını ziyaretlere özel önem verilmiş, böylelikle anavatan olarak minnettarlığımız da ifade edilmiştir. Bunlar arasında;

-TMT Şehitler anıtı,  Deniz Şehitliği,  Boğazköy Şehitliği, Karaoğlanoğlu anıtı, Cengiz Topel anıtı ile   Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük kabirleri de yer almıştır.

b. Proğram çerçevesinde yapılan görüşmelerde;

-İktidarı oluşturan partilerin (YDP/E.Arıklı ve DP/M.Arabacıoğlu) üst düzey temsilcileri ile ana muhalefet CTP de ziyaret edilmiş, bu görüşmelerde kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuş, KKTC’nin geleceği, anavatan-KKTC ilişkileri,  müzakereler süreci hakkında karşılıklı olarak görüşler paylaşılmıştır. Muhataplarımıza KKTC ile ebedi dayanışmamız dile getirilmiş,  iki tarafın dayanışma, istişare ve ortaklığının müzakerelerde en güçlü faktör olduğunun  altı çizilmiştir.  

-Cumhurbaşkanlığı ziyaretinde baş müzakereci Sn.Ergün Olgun ve heyetinden geçtiğimiz yıl başlatılan yeni süreç hakkında kapsamlı bilgi alınmış,  sorularımız cevaplandırılmıştır.

-Serdar Denktaş ile bir araya gelinmiş, çeşitli konularda değerlendirmeler paylaşılmıştır.

c. Kıbrıs Türk İş insanları Derneği (İSAD) ziyaretinde başkan ve yöneticilerden iş dünyasının sorunları, hedefleri ve ileriye yönelik çalışmaları hakkında bilgi alınmış, telkin, tavsiye ve  görüşlerimiz aktarılmıştır.

c. Yine ziyaretimiz sırasında Gündem Kıbrıs kanalının programına katılınmış, ziyaretimiz yerli basına da yansımıştır.

3 gün boyunca gerçekleştirilen ziyaretlerimizde sıcak bir evsahipliği yapan, heyetimizi ağırlayan bütün muhataplarımıza teşekkürü borç bilmekteyiz.

Partimizin KKTC ile dayanışması uluslararası düzeyde her zeminde büyük bir kararlılıkla ortaya konulacak,  Parti Programında da yer aldığı gibi “gelişmeler ne yönde seyrederse seyretsin uluslararası toplumun Kıbrıs Türk halkının haklı taleplerini Adanın ortak sahiplerinden birisi olduğu gerçeğini tanıması için gereken azami çaba gösterilecektir” 

Gelecek Partisi önümüzdeki dönemde de KKTC ve diğer yurtdışı ziyaretlerini düzenli olarak sürdürecektir.’’

Gelecek Partisi Heyeti Temaslarını Tamamlayarak KKTC’den Döndü
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!