Loading...
tr usd
USD
0.15%
Amerikan Doları
32,27 TRY
tr euro
EURO
0.15%
Euro
34,89 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.07%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
0%
Bist 100
10.479,16 TRY
usd gau
Petrol
-0.32%
Brent Petrol
83,16 USD
gau
GR. ALTIN
-0.44%
Gram Altın
2.410,88 TRY
tr btc
BTC
0.46%
Bitcoin
2.193.936,81 TRY

Hissede Hedef Fiyat 77 TL’den 88 TL’ye Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

. Hızlı büyüme, cazip değerleme başlığıyla yayınlanan bültende şu ifadelere yer verildi.

Arçelik hedef fiyatımızı 77 TL’den 88 TL’ye yükselterek AL tavsiyemizi korumaya devam ediyoruz. Arçelik geçen hafta güçlü 2022 yılı birinci çeyrek sonuçları açıklayarak yıllık ciro büyümesi hedefini %60’dan %80’e yükseltti. Yukarı yönlü revizyon, Türkiye ciro büyümesinin %35’den %60’a, uluslararası satışlardaki büyümenin de döviz cinsinden %20’den %25’e çıkartılmasından kaynaklandı.

Sonuçlarda olumsuz olarak değerlendirilebilecek başlıca gelişme stok ve alacaklardaki artış sonucunda net işletme sermayesinin satışlara oranının %27,7’ye yükselmesi oldu, ancak Arçelik sene sonu itibariyle bu rasyoyu %25 seviyesine indirmeyi hedefliyor.

FAVÖK marjı çeyrek bazında 120 baz puan artışla %10,6 olarak açıklandı. Artan girdi maliyetleri göz önüne alındığında çeyreklik iyileşmeyi, Şirket’in Türkiye ve Avrupa pazarlarındaki güçlü konumunun ve fiyatlama esnekliğinin yüksek olmasının önemli bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

FAVÖK marjının 2020 ve 2021 yılının ilk yarısında açıklanan %12 – 14 seviyesine kıyasla gerilemesi, sektördeki tarihsel ortalamalar da dikkate alındığında beklenen bir gelişmeydi. 2022 yılı için aynı seviyede korunan %10,5’luk hedefin, özellikle Türkiye operasyonlarında yüksek enflasyon etkisiyle artan ve öne çekilen emlak ve dayanıklı tüketim talebinin karlılığa olumlu etkisi göz önüne alındığında, ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz.

1Ç22’de geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında, toplam satışlar içindeki payı %36’dan %30’a gerilemiş olsa da Türkiye operasyonları ile ilgili ciddi oranda ciro büyüme hedefi revizyonu (%35’den %60’a) yurtiçi faaliyetlerden karlılığın olumlu seyredeceğine işaret etmektedir.

hisse fiyat performansı

Yukarıda bahsettiğimiz genel trendlerin yanı sıra Arçelik yatırım hikayesinde şirket satın almaları yoluyla büyüme potansiyelinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Satışların mevcut dağılımı (%30 Türkiye, %38 Avrupa, %19 Asya, %6 Ortadoğu, %5 Afrika, %2 diğer) göz önüne alındığında Amerika bölgesel olarak yeni satın almalarla büyümek için en doğal hedef olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Arçelik’in Avrupa pazarında artan payı, Birleşik Krallık, İspanya, Polonya ve Romanya’da lider konumuna yükselmesi bu bölgede de Şirket’in inorganik büyüme potansiyelini devam ettirdiğine işaret ediyor.

Geçen yıldan beri devam eden ve büyük oranda tamamlanan hisse geri alım programı ve satın alınan hisselerin toplam sermayeye oranının %9’a ulaşmasını, alım fiyatının cazip seviyelerden gerçekleştiği değerlendirildiğinde olumlu buluyoruz. Bu alımların sonlanmasının hissede oynaklığı artırıcı etkisi olsa da, Arçelik’in yeni satın almalara yönelebilecek olmasının bu etkiyi dengeleyebileceğini düşünüyoruz.

İnfo Yatırım’a ait raporun devamı için tıklayın.

Halkaarz

Hissede Hedef Fiyat 77 TL’den 88 TL’ye Yükseldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!