İzmir Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

İzmir gezilecek yerler size her zaman şaşırtıcı deneyimler yaşatabilir. Efes Müzesinden saat kulesine, saat kulesinden asansör binaya kadar farklı yapılar bulunuyor.

İzmir Gezilecek Yerler

Sadece tarihi değil aynı zamanda doğanın kendisine de ev sahipliği yapan bir şehir. Özel tatlarından eşsiz manzaralarına kadar birçok önemli noktaya kısa sürede ulaşabileceğiniz İzmir’de, istediğiniz gibi keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Smyrna Antik Kenti

Tarihin farklı dönemlerine ve imparatorluklarına ev sahipliği yapmış olan Ege kıyılarında birbirinden farklı devletler yaşamıştır. Bu antik kent de tam olarak bu konuya ışık tutmaktadır. Bir kanıt niteliği taşıyan Smyrna Antik Kenti, İzmir’in önemli sembollerinden biridir. Arkeolojik çalışmaların beraberinde sanat tarihine de katkı sağlamış bir alandır. Yapılan bilimsel ve arazi çalışmalarının ardından elde edilen her tarihi eser, İzmir Arkeoloji Müzesi ile paylaşılmıştır. Burada çıkan her bir eseri müzede görebilirsiniz.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Birbirinden farklı eserlere ev sahipliği yapan İzmir Arkeoloji Müzesi, tarihin farklı dönemlerinden özel eserler sunar. İzleyicilere tarihi bir yolculuk sunan müzeye müze kart kullanarak girebilirsiniz. İzmir’de antik kent, müze ve ören yeri sayısının fazla olması sebebi ile bu şehre özel müze kartları kullanmak daha çok avantaj yaratır. İzmir’deki tarihi yerleri gezdikten sonra müzeyi ziyaret ederek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Meryem Ana Evi

Meryem ana evi olarak bilinen bu yapı, sık sık ziyaret edilen bölgeler arasında bulunur. Özellikle Hristiyanlar ve Bizans dönemi için son derece önemli olduğu düşünülmektedir. Tarihin farklı noktalarında karşımıza çıkan Meryem ana evi, özellikle dini kaynaklarda bol bol yer alır. Toplu taşıma araçları ile de ulaşılabilir olan Meryem ana, evine kısa sürede gidebilir ve bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Ağustos ayında gidecek olan ziyaretçiler o eğer ayın 15’inde orada olurlar ise düzenlenen ayinlere katılabilirler.

Kadifekale

İzmir körfezinde bulunan Kadifekale’yi kısa sürede ziyaret edebilirsiniz. Farklı tarihi dönemlere tanık olunmasını sağlayan yapı, mimari özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Milattan önceye tarihlendirilen yapının 3. Yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Büyük İskender tarafından yaptırılan bu özel yapı sık sık ziyaretçilere kapısını aralıyor. İstenildiği zaman gezilebilen ve farklı manzaralara ev sahipliği yapan kale içerisinde farklı zaman dilimlerine şahit olabilirsiniz. Düşünüldüğünden daha büyük olan bu yapının içerisinde hem mescit hem de farklı yerler ile karşılaşılması da mümkün.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in güzide yerlerinden biri de bu caddedir. Şehirdeki tüm ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir bölge. Burada yer alan birçok farklı kafeye gidebilir. Eğlence mekanlarını tercih edebilir ya da restoranları ziyaret edebilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde hem turistler hem de İzmirliler sıkça vakit geçiriyor. Denize olan yakınlığı sebebi ile de tercih edilen Kıbrıs Şehitleri Caddesine kısa sürede ulaşmanız mümkün. Alsancak Konak yakınında olan caddeye kısa sürede varabilir ve eğlenmeye başlayabilirsiniz. İzmir’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

İzmir Kordon

Alsancak’ın sahil kıyısı olan İzmir Kordon, en ünlü alanlardan biri. Dilerseniz yürüyüş yapabilir dilerseniz gitarınızı alıp denize karşı müzik yapabilirsiniz. Meditatif bir etki bırakan İzmir Kordon günün her saatinde farklı bir izlenim bırakıyor. Gündüzleri spor yapanlar, yürüyüş yapanlar ve bisikletçiler tarafından kullanılan kordon, öğlenleri çocuklu ailelere bırakıyor kendini.

Stant açıp satış yapan birçok yerde karnınızı doyurabilir ya da oyunları deneyebilirsiniz. Öğleden sonra ve akşamları ise yine aileler, gençler, çiftler, arkadaş grupları ve daha farklı bir grup burada yer alıyor. Geceleri ise sakin olması beklenirken aksine kalabalığını kaybetmeyen bir yer haline geliyor. İzmir’deki turistik yerlerin başında Kordon bulunmakta.

İzmir Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir Tüm Detaylar!
i̇zmir gezilecek yerler, mekanlar ve manevi tarihi yerler nelerdir tüm detaylar!

Yalı Konak Cami

Yalı Camii ya da Konak Camii gibi isimler ile de bilinen bu cami, yıllara meydan okuyan mekanlardan biri. Süslemesi, yapısal özellikleri ve tekniği ile dikkat çekiyor. Konak Meydanı’nda bulunan Yalı Cami’ye kısa sürede ulaşabilirsiniz. 16. Yüzyıla tarihlendirilen yapının kasnağından minaresine kadar her bir detayı hayranlık uyandırıyor. Sekizgen plana oturan yapı, ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmekte.

Hükümet Konağı

Izmir için önemli bölgelerden biri olan hükümet konağı 1.800 lük yıllarda inşa edildi. Yeniden yapılan restorasyon süreçlerinin ardından ise aktif olarak kullanılmaya başlandı. Birçok turistin ilgisini çekmeye devam eden hükümet konağı günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. İzmir seyahatlerinin vazgeçilmez rotalarından birini oluşturur. Hem İzmirliler hem yerli hem de yabancı turistler tarafından hükümet konağı sık sık tercih edilmektedir. Etrafında yer alan eğlence mekanları ve restoranlar da hükümet konağının ziyaret edilme sebeplerini oluşturur. İzmir gezilecek yerlerden biridir.

Botanik Bahçe

Ege Üniversitesine ait olan botanik bahçe yıllardır var olan bir alandır. Geniş bir alana yayılması ve 1960’lı yıllardan beri aktif olarak kullanılması botanik bahçeye özel bir konuma sürüklemiştir. Ege Üniversitesini ziyaret ederek motora bahçeye ulaşabilir ve eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Önemini peyzaj örneklerin içerisinde barındıran botanik bahçe, beraberinde farklı bitkilerin görülmesinde sağlamaktadır. Büyük bir bitki müzesi olarak düşünülmesi de mümkündür. İzmir’de görülecek yerler doğa kategorisinde bulunur.

Karagöl Tabiat Parkı

Manzarası bozulmayan ve yıl içerisinde binlerce turiste ev sahipliği yapan bu tabiat parkı hala dikkat çeken rotalar arasında bulunur. Kamp yapmak, yürüyüş yapmak, su aktiviteleri gerçekleştirmek gibi farklı sebepler için tabiat parkına gidilebilir. Giriş esnasında gerekli bilgiler kullanıcılara ve ziyaretçilere verilir. Bölge olabildiğince temiz tutulmaktadır. Özel olarak yapılan temizlik işlemleri olsa da her ziyaretçinin bölgeyi temiz bırakması beklenir. İzmir’de manzaralı yerlerin başında gelen bir konumdur.

Bergama Antik Kenti

Bergama antik kenti 8000 yıldan fazla süredir dünyada var olan bir yerleşim alanıdır. Birçok farklı uygarlığa ve medeniyet ev sahipliği yapmış olan Bergama antik kenti, günümüzde hala arkeolojik kazıların öznesidir. Şehir merkezinden yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından Bergama’ya ve antik kente ulaşmak mümkündür. Müze kartı olan kişiler, Bergama antik kentinin daha rahat ziyaret edebilir.

İnciraltı

İzmir’de yer alan Adnan Menderes havalimanına en yakın olan gezilecek yerler arasında bulunur. Ortalama 15 dakikalık bir mesafede bulunan İnciraltı, rahatlıkla görülebilecek yerler arasında bulunuyor. Hem antik dönemden kalan izleri takip ederken hem de yeni bir yer keşfetmek istiyorsanız sizin için en uygun bölge burası. Karayolu ile ulaşmakta zorlanacak olan kişiler isterlerse deniz yolu da kullanarak bu bölgeye ulaşabilir. İzmir’de gezilecek yer önerisi arayanların mutlaka görmesi gereken bir konum.

İzmir Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar!
i̇zmir gezilecek yerler, mekanlar ve manevi tarihi yerler nelerdir? tüm detaylar!

Şirince Köyü

Hem eğitim olanakları hem de sunduğu yemek kültürü sebebiyle sık sık ziyaret edilen yerlerden biri. Yaygın eğitim teknikleriyle gerçekleştirilen birçok farklı eğitim alanını burada ulaşmak mümkün. Evlerin yapısı, kullanılan renkler ve aynı zamanda mimari gibi öğeler ile adeta bir Yunan adasını andırıyor. İzmir’de görülecek yerler arasında bulunan Şirince Köyü’nün şarapları da ünlüdür.

Şirince köyüne gitmek için toplu taşıma araçları kullanılabileceği gibi doğrudan şirince köyüne giden minibüsler de kullanabilir. İzmir’de turist sayısı fazla olmasının sebebiyle minibüs ve toplu taşıma araç kullanımı artmıştır. İzmir gezilecek yerlerin fazla olması da toplu taşımanın iyi olmasını sağlar.

Daha fazla okumak için İzmir Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

İzmir Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: