Loading...
tr usd
USD
0.17%
Amerikan Doları
32,27 TRY
tr euro
EURO
0.2%
Euro
34,91 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.09%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
0%
Bist 100
10.479,16 TRY
usd gau
Petrol
-0.19%
Brent Petrol
83,27 USD
gau
GR. ALTIN
0.15%
Gram Altın
2.425,16 TRY
tr btc
BTC
0.68%
Bitcoin
2.198.720,04 TRY

Piyasa Öncesi İşlem Platformu Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasa öncesi işlem platformu statü bakımından halka açık olan ortaklık yapısı barındırır. Borsada işleme alınmayan ortaklıkların payları özellikle Borsa İstanbul tarafından belirlenmektedir. Kısa ismiyle piyasada PÖİP adıyla biliniyor. PÖİP Nedir ? PÖİP hisseleri Nelerdir ? Konularına değinirken, piyasanın açılış ve kapanış saatini ve platform hakkında öğrenmeniz gerekenleri aktaracağız. Sermaye piyasası kanununa göre halka açık statüde bulunan paylarının hiç biri borsada işleme alınmayan şirketlerdir. Hatta bu şirketlerin içerisine fiili dolaşım oranı yüzde 5’in altında seyreden farklı şirketlerde bulunmaktadır. Piyasa öncesi işlem platformu özellikle bu şirketlerinin tümü için işlem görülen platform olarak bilinmektedir. Şirketlerin pazar içinde yer alması için halka açık olan oranının yüzde 5’den aşağı olmalıdır. Yalnız bu şart sağlandığında PÖİP içerisine alınacaktır. Belirtmeliyiz ki burada bulunan tüm şirketlerin uyması gereken bazı sermaye kuralları bulunmaktadır. PÖİP sermaye kuralları nelerdir ? Ödenen veya çıkarılan sermayeleri içerir. l 10 milyon TL civarına kadar olan ortaklıklar için özellikle sermayenin yüzde 15’ine denk gelmelidir. l 10 milyon ve 100 milyon TL’yi kapsayan aralıkta ortaklıklar için bu yüzde 5 olmalıdır. l 100 milyon TL’yi aşan ortaklık yapıları için kurum tarafından sermayenin yüzde 3’üne denk gelmesi gerekmektedir. Burada anlattığımız maddeli sermaye kuralları 12/02/2016 tarihli belgeye istinaden resmi yükümlülük içermektedir. Geçiş prosedürü revizyon tablosu ekranında bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Platform içerisinde işlem görme şartlarını göstermektedir. Piyasa öncesi işlem platformu içerisinde aktif 21 şirketin bulunduğu bilinmektedir. Hepsinin halka açıklık oranı yukarıda belirtilen yüzdelere uymaktadır.

Piyasa Öncesi İşlem Platformu Hisseleri Nelerdir ?

Platform içerisinde aktif 21 şirket işlem görüyor. Şirketlere eklemeler yine başvuru yoluyla belirtilen kurallara uyulması halinde yapılmaktadır. Kurula bildirilen durumun uygunluğuna bakıldığında, PÖİP içerisinde yer alırlar. Piyasa öncesi işlem platformu hisseleri nelerdir ? QNB Finansal kiralama QNB Finans Bank Kent Gıda Baltacılar Baltacılık Sanayi Kuştur Kuşadası Turizm Orma Orman Mahsulleri Sodaş Sodyum Sanayi Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Uzertaş Boya Sanayi Yonga Mobilya Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası İşbir Holding Umpaş Holding Yibitaş Baştaş Başkent Çimento Döktaş Dökümcülük Türk Tuborg Bira Ayes Çelik Hasır Ve Çit Sanayi Sumaş Suni Tahta Sönmez Pamuklu Sanayi Piyasa öncesi işlem platformu içerisinde işlem gören şirketleri göstermektedir. Özellikle bu şirketlere yönelik işlemlerin yürütüldüğü görülüyor. Bunun yanında bu şirketlere ek olarak kurula başvuru yapanlar değerlendirilmektedir. Farklı tarihlerde şirketler artış gösterebilir veya düşebilir. Bu durum sermaye kuralları duruma göre farklılık gösterecektir.

PÖİP Açılış Ve Kapanış Saatleri Nedir ?

Borsada ve farklı hisselerin bulunduğu alanlarda olduğu gibi piyasa öncesi işlem platformu içinde açılma ve kapanma saatleri bulunur. PÖİP Açılış ve kapanış saatleri nedir ? Saatler PÖİP içinde yer alan tüm şirketler için aynıdır. Açılış saati : 09:15 Kapanış Saati : 17:40 Özellikle bu saatlerin içinde açılış fiyatlarının belirlenmesi, tek fiyatın belirlenmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Emir toplama ve kapanış marj yayını için yine bu saat aralıkları ile mümkün olacaktır. Piyasada yatırım yapan veya piyasayı takip eden kişilerin öncelikle bu sürelerde işlemlerini yapması gerekir. PÖİP tarafından belirtilen özel günlerde saatlerin değişiklik gösterebileceğini unutmayın. Halkaarz

Piyasa Öncesi İşlem Platformu Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!