Sözleşmeli Memurların Beklediği Müjde Geldi! 450 Binden Fazla Kişiyi Kadroya Geçecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Uzun bir süredir merakla beklenen sözleşmeye kadro imkanı veren yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu kapsamdan 28 Kasım 2022 tarihinden önce işe başlayanlar bekleme süresi olmadan kadroya geçme imkanı elde edebilecek. Türkiye’de kamu kurumlarında sözleşmeli olarak çalışan 458 bin 615 personeli yakından ilgilendiren kadro düzenlemesi artık yasalaştı. Meclis, son mesaisini tamamlayarak sözleşmelileri kadroya geçiren yasa tasarısını onayladı.

TBMM Genel Kurulu Kabul Etti

Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören teklif üzerinde uzun bir süredir çalışılıyordu. Meclis’te yoğun mesaiye sebep olan Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi nihayet onaylandı. TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasayla birlikte kadroya geçen çalışanlar, görevde yükselme ve tayin gibi tüm haklardan yararlanabilecek.

Sözleşmeli Din Görevlilerine Kadro

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın taşra teşkilatında açıktan vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyım olarak görev yapanlardan gerekli koşulları taşıyanlara kadro yolu gözüktü. Diyanet bu personeli ilan edeceği yerlerde görevlendirmek üzere imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanlı memur kadrolarına atayabilecek. Açıktan Diyanet’e bağlı sözleşmeli olarak çalışan personel unvanlı memur kadrosuna atanması için düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içinde müracaat etme şartı aranacak. Ayrıca bu çalışanların KPSS’den yeterli puan alması ve sözlü sınavda başarılı olması gerekecek.

Sözleşmeli Sanatçılara Kadro

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünde sürekli görev yapan sözleşmeli sanatçılar da kadroya geçiş hakkı kazanacak. Bu çalışanlara ek olarak 4B kapsamında 1 yıldan az süreli ve mevsimlik hizmetler kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personel de sürekli görev yapan sanatçılarla aynı statüye girecek. Kurumların boş pozisyonu kullanılarak yapılan atamalar, Kamu Personel Bilgi Sistemi’nin bulunduğu kuruma bilgilendirme yapacak. Belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin ataması ise KPSS puan şartına göre yapılacak.

Daha fazla okumak için Sözleşmeli Memurların Beklediği Müjde Geldi! 450 Binden Fazla Kişiyi Kadroya Geçecek ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Sözleşmeli Memurların Beklediği Müjde Geldi! 450 Binden Fazla Kişiyi Kadroya Geçecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: