Loading...
tr usd
USD
-0.09%
Amerikan Doları
28,89 TRY
tr euro
EURO
-0.49%
Euro
31,19 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.43%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
-0.37%
Bist 100
8.057,42 TRY
usd gau
Petrol
-0.56%
Brent Petrol
77,59 USD
gau
GR. ALTIN
-0.49%
Gram Altın
1.875,22 TRY
tr btc
BTC
3.93%
Bitcoin
1.264.731,33 TRY

Teknoloji Devi Küçülmeye Gitti! Google 12 Bin Kişiyi İşten Çıkarma Kararı Aldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

ABD’nin ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google da işten çıkarma akımına katıldı. Google’ın çatı şirketi Alphabet, küresel işgücünün yaklaşık yüzde 6’sına denk gelen 12 bin kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Özellikle son dönemde küçülmeye gideceği iddia edilen Google’dan beklenen hamle geldi. Google başta olmak üzere pek çok şirketin ana çatısı olan Alphabet, küresel işgücünde azalmaya gidiyor. Bu kapsamda toplam çalışanlarının yüzde 6’sı olan 12 bin kişi işten çıkarılacak. Alphabet’in bu hamlesi iş dünyasında ve teknoloji sektöründe epey ses getirdi.

Büyüme Stratejisine Son Verdi

Uzun yıllardır büyüme odaklı bir strateji benimseyen Alphabet, dünyanın dört bir yanında işe alımlar yapıyordu. Şirket bu stratejisine son vererek teknoloji sektöründe küçülmeye başlayan en son firma oldu. Google CEO’su Sundar Pichai, çalışanlara yeni bir mail gönderdi ve işten çıkarma kararının küresel çaptaki bütün işleri etkileyeceğini belirtti. “Bizi buraya getiren kararların tüm sorumluluğunu üstleniyoruz” diyen yönetici Google’ın küçülme kararı aldığını resmen açıklamış oldu.

Teknoloji Firmalarında Küçülme Furyası

Google CEO’su çalışanlara gönderdiği bildirimde “Bunlar, odağımızı keskinleştirmek, maliyet tabanımızı yeniden yapılandırmak ve sermayemizi en yüksek önceliklerimize yönlendirmek için önemli anlardır.” ifadelerini kullandı. ABD’de giderek artan resesyon endişeleri ve yükselen enflasyonun ortasında faaliyetlerini küçülten teknoloji şirketlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi olan Meta daha önceden küçülme planını açıklamıştı. Daha sonra Twitter ve e-ticaret devi Amazon da küçülmeye giderken bu şirketlere son katılan Google oldu.

Şirketin Gelirinde Büyük Düşüş

Video platformu Youtube, Gmail ve arama motoru Google dahil pek çok hizmetin ana çatısını oluşturan Alphabet, dijital reklamcılıktaki gerileme sebebiyle ciddi maddi sorunlar yaşamaya başlamıştı. Ekim ayında kazanç ve gelir tablosunu duyuran Google beklentilerin altında kaldı. Şirketin kazancı bir önceki yıla göre yüzde 27 düşerek 13.9 milyar dolara geriledi. Bunun üzerine Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin harcamalarını kısacağını, işten çıkarma yapacağını ve küçülmeye gideceğini belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Daha fazla okumak için Teknoloji Devi Küçülmeye Gitti! Google 12 Bin Kişiyi İşten Çıkarma Kararı Aldı! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Teknoloji Devi Küçülmeye Gitti! Google 12 Bin Kişiyi İşten Çıkarma Kararı Aldı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!