Trabzon Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Trabzon gezilecek yerler arasında birbirinden ünlü lokasyonlar bulunuyor. Havası, doğası ve her şeyiyle farkını kanıtlayan bu şehri de gezilecek birçok yer bulabilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yerler

Kısıtlı bir zaman dilimini gezmeyenlerin ortalama 2 ila 3 hafta arasında Trabzon’da kalmasını tavsiye ediyoruz. Trabzon’un bütün yaylalarına çıkmak, bütün yemeklerinden tatmak, halkıyla tanışmak ve daha birçok deneyim için bu şehre vakit ayırmalısınız.

Ayasofya

Sanılanın aksine Ayasofya sadece İstanbul’da yer almıyor. Türkiye’de farklı şehirlerde de adı Ayasofya olan yapılanmalar mevcut. Trabzon Ayasofya’da yine ünlü olan yerlerden biri. Geç Bizans döneminin örnekleri arasında bulunan Trabzon Ayasofya’sı günümüzde hala varlığını koruyor. Özellikle dönemin mimari incelemesinin yapılabilmesi ve sanat tarihi okumaları için akademik anlamda önem taşıyan bir yer. Günümüzde hala cami olarak kullanılmaya devam ediyor.

Sümela Manastırı

Tarihi özellikleri, yapısı, manzarası var. Her bir detayıyla farklı olan bu manastır birçok turistin dikkatini çekiyor. Onun üçüncü yüzyıla tarihlenen yapı günümüzde yapılan onarımlar ile hala ayakta kalmayı başarıyor. Son olarak 2.021 yılında restorasyonun tamamlanmasıyla aktif olarak kullanılmaya başlandı. Birçok ziyaretçiyi ağırlayan Sümela manastırı, sunduğu imkanlarıyla da şaşırtmaya devam ediyor. Yürüyüş yapmak ve ardından manzaranın tadını çıkarmak için Sümela manastırını ziyaret edebilirsiniz. Trabzon’daki tarihi yerlerin belki de en önemlisi Sümela Manastırıdır.

Uzungöl

Eşsiz bir manzara sunan Uzungöl’e giderek hem istediğiniz gibi vakit geçirebilir. Bir yandan da Trabzon’un eşsiz tatlarını deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Bulunan seyir terası özellikle turistlerin ve yerlilerin dikkatini çeken bir yer. Uzungöl’ü ayaklarınızın altına alarak hiç unutamayacağınız manzaralara şahit olmak istiyorsanız mutlaka uzun göldeki seyir terasına çıkmalısınız. Dilerseniz gölette gezebilir. Ardından buradaki işletmeleri ziyaret ederek Trabzon’un orijinal kahvaltısını deneyimleyebilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir Tüm Detaylar
trabzon gezilecek yerler, mekanlar ve manevi tarihi yerler nelerdir tüm detaylar

Kostaki Konağı

Trabzon’da gezilecek yerler denildiği zaman Kostaki Konağı da kendinden sıkça söz ettirmektedir. Bir diğer adı ile Trabzon müzesi olarak bilinen bu yer günümüzde kapalıdır. Ziyarete kapatılmasının sebepleri farklılık gösterse de daha sonra yeniden müze olarak kullanılmaya başlanacağı düşünülmektedir. Zeytinlik caddesinde olan Trabzon Müzesi’nin etrafında gezilecek birçok farklı nokta vardır. Trabzon’da gezilecek yer önerisi arayanlar mutlaka Kostaki Konağını ziyaret etmeli.

Bakırcılar Çarşısı

Trabzon’a dair istediğiniz her şeyi alabileceğiniz önemli yerlerden biri bakırcılar çarşısıdır. Trabzon’un merkezinde bulunan bakırcılar çarşısına hem ulaşımın kolay olması hem de istenilen her şeyin bulunabilecek olması birçok turistin burayı sık sık ziyaret etmesine sebep oluyor. Sadece alışveriş yapmak için değil, aynı zamanda bakırcılık atölyelerini gezmek ve burada kendi istediğiniz ürünleri kısa süre içerisinde yapmak için de çarşıyı gezebilirsiniz. Trabzon’daki turistik yerlerin başında alışveriş noktaları yer alır ve en önemli alışveriş alanı ise bakırcılar çarşısıdır.

Trabzon Kalesi

Mevsim fark etmeksizin neredeyse her gün onlarca turiste ev sahipliği yapan bir kale. Bu kaleyi ziyaret ederek manzaranın, mimarinin ve sanatın tadını çıkarabilirsiniz. Olabildiğince geniş bir alana yayılmış olan Trabzon Kalesi, gün içerisinde rahatlıkla ziyaret edilebilir. Mesai saatleri içerisinde hizmet veren Trabzon Kalesi sabah 08.00’den akşam 17.00’ye kadar çalışıyor. Çalışma saatleri dışında Trabzon Kalesinin gezilmesine izin verilmemektedir.

Atatürk Köşkü

Trabzon’un ünlü ve önemli yerlerinden biri de Atatürk köşküdür. Bizans döneminde yapılan ve inşası uzun süren bu yapı 1890’lı yıllarda tamamlanmıştır. Rönesans’ın önemli özelliklerini barındıran yapı mimari olarak önem taşır, aynı zamanda doğa içinde olması ve bahçesi dikkat çekicidir. Turistler tarafından ilgiyle yaklaşılan Atatürk köşkü günümüzde ziyarete açıktır. Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Atatürk Köşkü bulunur.

Hamsiköy

Sütlacı ile ünlü olan bu köyde istediğiniz dingin vakti geçirebilirsiniz. Tamamen sakinliği ve manzarasıyla dikkat çeken hamsi, köy doğa içerisinde önemli bir alandır. Temizliği havası, nem miktarı, soğuğu ve sıcağı her biri ayrı bir farklılık yaratır. Kendinizi bir masal köyünde hissetmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer belli; Hamsiköy. Trabzon’da gezilecek yerler doğa manzarası ile dikkat çekmektedir.

Trabzon Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir Tüm Detaylar!
trabzon gezilecek yerler, mekanlar ve manevi tarihi yerler nelerdir tüm detaylar!

Kayabaşı Tabiat Parkı

Kayabaşı Tabiat Parkı, sunduğu imkanlar ile dikkat çeken bir yerdir. Tabiat Parkı içine konuşlandırılmış birçok yerde birbirinden farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Kayabaşı Tabiat Parkı, 1800 metrelik rakıma sahip olan bir yerdir. Eşsiz manzaranın tadını çıkarırken temiz havanın başınızı döndürmesine izin vermelisiniz. Dilerseniz bungalovlarda konaklayabilir, dilerseniz gezinizin ardından dönebilirsiniz. Trabzon gezilecek yerler arasında kıymetli bölgelerden biridir.

Çal Mağarası

Trabzon merkezine biraz uzak olan çal mağarası, birçok turistin uğrak noktaları arasında yer alır. Sık sık ziyaret edilen bir. Olması sebebiyle merkezi olan uzaklığı dert edilmemektedir. Ortalama 40 ila 50 kilometrelik mesafe arasında bulunan Çal mağarası, farklı deneyimler yaşatan bir bölgedir. Hem tarihi yapısı hem de mağaranın içerisindeki yürüyüş alanları mağaranın aktivite yeri haline gelmesini sağlamıştır. Trabzon’da görülecek yerler arasında bulunur.

Boztepe

Trabzon’un ilçesinde bulunan Boztepe farklı bir görüntü sunmaktadır. Burada hem yazın hem de kış aylarında Trabzon’un eşsiz manzarası ile tanışabilirsiniz. Ulaşımın kolay olması hem araçla hem de araçsız olarak seyahat eden turistlerin işini kolaylaştırır. Boztepe’de bulunan kafelerde vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilir ya da sadece manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Genellikle akşam saatlerinde tercih edilen Boztepe, sunduğu eşsiz gece manzarası ile ilgiyi görmektedir. Trabzon’da manzaralı yerler arıyorsanız mutlaka Boztepe’ye çıkmalısınız.

Şamil Ekinci Müzesi

Şamil Ekinci müzesi tamamen Trabzonspor’a odaklanmaktadır. Bir diğer adı da zaten Trabzonspor müzesidir. Trabzon’da merkezde yer alan müze rahatlıkla ziyaret edilebilir ve istenilen her an müzeye ulaşmak mümkündür. Mesai saatleri içerisinde çalışanımızı haftanın her günü hizmet verir. Pazartesi günleri dahil olmak üzere sürekli olarak açık olan Şamil Ekinci müzesini ziyaret ederek, Trabzonspor hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Trabzon’da gezilecek yer tavsiyesi arasında bulunan Trabzonspor Müzesi’nde takımın aldığı kupalara da yer verilmiş.

Yalıncak Aile Plajı

Özellikle yaz aylarında sık sık tercih edilen bir plajdır. Yaz aylarında yaylaya çıkmak yerine denize girmek isteyen kişiler yalıncak ayla plajını tercih eder. Hem temiz olması hem de denizinin daha yüzmeye uygun olması sebebiyle Karadeniz’in en uğrak noktalarından birini oluşturur. Trabzon merkezde yer alan yalıncak aile plajı, kısa süreli içerisinde ulaşılabilecek bir konumdadır. Burada hem yüzebilir hem plajın tadını çıkarabilir hem de plajda ailecek vakit geçirebilirsiniz.

Akçakale Plajı

Akçakale plajı Trabzon’un en ünlü plajlarından biridir. Siyah kumsalı sebebiyle dünya çapında ün kazanmıştır. Dünyanın herhangi bir noktasında siyah kuma sahip bir kumsal yoktur. Bu özelliği taşıyan tek yer Akçakale plajıdır. Bu sebeple de hem yerli hem de yabancı turistler sık sık Akçakale plajını tercih ederler. Trabzon’da gezilecek yer önerilerinin bir numaralı noktasıdır.

Ortamahalle

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan bir mahalledir. Osmanlı döneminin en önemli örneklerini verir ve mimari anlamda da önem taşır. Bu sebeple de özellikle mimarlık, tarih, sanat tarihi gibi bilim alanlarıyla ilgilenen kişiler orta mahalleyi ziyaret etmek ister. Trabzon gezilecek yerler arasında bulunur. Mesafe olarak uzak olmasına karşın Bizans, Osmanlı, Roma gibi dönemlere ışık tutması sebebi ile mesafesi de göze alınır.

 

Daha fazla okumak için Trabzon Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Trabzon Gezilecek Yerler, Mekanlar ve Manevi Tarihi Yerler Nelerdir? Tüm Detaylar!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: