Loading...
tr usd
USD
0.07%
Amerikan Doları
32,56 TRY
tr euro
EURO
0.47%
Euro
34,99 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
0.18%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
0.45%
Bist 100
9.766,22 TRY
usd gau
Petrol
0.23%
Brent Petrol
88,22 USD
gau
GR. ALTIN
0.38%
Gram Altın
2.432,28 TRY
tr btc
BTC
-0.53%
Bitcoin
2.088.595,27 TRY
EKREM ÇULFA

Sınavlarda stresinizi yenmenin ve verimi arttırmanın püf noktaları nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Eğitim-Öğretim Yılı içinde olacak sınavlar için sekiz milyonu aşkın sınava girecek öğrenciler ve aileleri için heyecan zirve yapmış durumda… Yıl içinde gerçekleştirilecek LGS sınavında öğrenciler hayalindeki liseye girebilmek için yarışırken, TYT ve AYT sınavlarında ise öğrenciler hayalindeki üniversiteye ve bölüme girebilmek için yarışacaklar. Psikologlar, Pedagoglar, Psikoterapistler, Eğitim Koçları, Öğrenci Koçları, Sınav Koçları ve Öğretmenler ise özellikle ailelerin sınava yönelik tutum ve davranışlarının önemli belirleyici olduğunu savunuyorlar… ODTÜ mezunu bir eğitimci olarak özellikle ailelerin sınava yönelik tutum ve davranışlarının, çocuk ve gençlerin psikolojik durumları için son derece önemli bir belirleyici olduğunu belirtiyorum.

Bana profesyonel yardım almak için gelen danışanlarımdan ve bilimsel araştırmalara bakarak; çoğu ailenin farkında olmadan kişisel kaygılarını çocuklarına yansıtmaları, çocukların sınav sırasında çok daha yoğun strese girmelerine neden olduğunu biliyorum. Sınav stresinin çocukta; öğrenilenleri kullanamama, okuduğunu anlamama, düşünceleri ve duyguları düzenlemede zorluk, dikkatin azalması, bilişsel faaliyetlerde durgunluk ve fiziksel yakınmalar olarak ortaya çıkaracağını belirterek, öğrencilere sınav stresini yenmenin püf noktalarını aşağıda sıraladım:

Rahatlama egzersizleri yapılmasını ve olumsuz düşünceleri değiştirilmesini tavsiye ederek,  güçlü yanlarınızın da hatırlanması önerisinde bulunuyorum;

 

SINAVLARDA BU ÖNERİLERE DİKKAT EDİN!

 

LGS, TYT, AYT sınavlarına girecek öğrencilere sınav esnasında stresi önlemeye yönelik şu önerilere dikkatinizi çekiyorum:

  1. Sınav esnasında diğer öğrencilerin sayfa çevirme sesini duyarsanız geç kaldığınız düşüncesiyle endişeye kapılmayın. Çünkü her adayın soru çözme yöntemi ve sınav stratejisi birbirinden farklıdır yani kimin, hangi bölüme, kaçıncı sorudan başladığını bilemezsiniz.
  2. Sınav sırasında sürekli saate bakmak yerine bölümler arasında saatinize bakın. Sürekli zaman kontrolü yapmak telaşlandırabilir.
  3. Burnunuzdan derin bir nefes alıp birkaç saniye tutun ve yavaş yavaş ağzınızdan üfleyerek nefesinizi verin. Bu sayede ihtiyaç duyulan oksijen beyne giden kan damarlarını genişleterek bilişsel faaliyetleri olumlu etkiler.

Eğer sınav stresi, sınav heyecanını kontrol altına alamama, verimli ders çalışamama, dikkat ve odaklanma sorunu yaşıyorsanız mutlaka profesyonel yardım almalısınız. Her şeye rağmen arzu ederseniz, whatsapp 0544 724 36 50 hattımdan bana yazabilir veya arayabilirsiniz.

 

Hey gidi günler, biz ne sınavlar gördük geçirdik!…

 

Sınavlarda stresinizi yenmenin ve verimi arttırmanın püf noktaları nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!