19 Ekim Tarihte Bugün

featured
Old parchment scroll, ancient paper banner, antique manuscript isolated on white background. Vector cartoon set of vintage rolled up, blank curled historic pages and waving ribbon
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TARİHTE BUGÜN 19 Ekim: MÖ 202 – Roma Cumhuriyeti ordusu ile Kartaca ordusu arasında Zama Muharebesi gerçekleşti. 439 – Kartaca, Vandallar tarafından Batı Roma İmparatorluğu’ndan alındı.

1448 – Osmanlı İmparatorluğu padişahı II. Murad, II. Kosova Muharebesi’ni kazandı.

1466 – On Üç Yıl Savaşlarını sona erdiren İkinci Toruń Antlaşması imzalandı.

2011 – Ekim 2011 Çukurca saldırısı gerçekleşti.

Doğumlar Miguel Angel Asturias (d. 1899)

Ölümler Ernest Rutherford (ö. 1937) Aliya İzzetbegoviç (ö. 2003)

 

TARİHTE BUGÜN II. KOSOVA MUHARREBESİ II. Kosova Muharebesi veya İkinci Kosova Meydan Muharebesi (Macarca: Második Rigómezei csata, (17 Ekim-20 Ekim 1448) Sultan II. Murat önderliğindeki Osmanlı ordusu ile Macar kumandanı János Hunyadi önderliğindeki bir müttefik ordusu arasında yapılmış bir muharebedir. Osmanlı Devleti’nin zaferiyle sonuçlanmıştır.

 

TARİHTE BUGÜN TORUN ANTLAŞMASI

Toruń Antlaşması veya Thorn Antlaşması Polonya Kralı IV. Casimir Jagiellon ile Töton Şövalyeleri arasında 19 Ekim 1466’da Hansa şehri Toruń’da imzalanan ve Polonya-Töton Savaşlarının en uzunu olan On Üç Yıl Savaşlarını sona erdiren barış antlaşması. Antlaşmayla, Pomeranya ve Gdańsk’ın yeniden Polonya’ya bağlandı. Böylece, Polonyalılar’a bir deniz limanına kazandırdı.

 

TARİHTE BUGÜN ÇUKURCA SALDIRISI Ekim 2011 Çukurca saldırısı, 19 Ekim 2011’de PKK’nın, Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerini hedef alarak gerçekleştirdiği saldırılardır. Gece yarısından sonra 200 PKK’lının ilçe merkezindeki polis ve jandarma binalarıyla güvenlik noktalarına ağır silahlarla ateş açmaları sonucunda Kekliktepe’de 21, ilçe merkezinde 3 olmak üzere 24 Türk askeri hayatını kaybetti, 18 asker ise yaralandı. Çatışmada 21 ile 23 arası, çatışma sonrası operasyonlarda ise 250-270 civarı PKK militanı öldürüldü, 210’u ise yaralandı.

19 Ekim Tarihte Bugün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!