Loading...
tr usd
USD
0.2%
Amerikan Doları
32,22 TRY
tr euro
EURO
-0.01%
Euro
34,97 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.09%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
0.04%
Bist 100
10.899,28 TRY
usd gau
Petrol
-0.58%
Brent Petrol
82,40 USD
gau
GR. ALTIN
-0.94%
Gram Altın
2.479,62 TRY
tr btc
BTC
0.49%
Bitcoin
2.253.728,21 TRY

Borsada Satış Yöntemi Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirketlerin borsada satış yapabilmeleri için halka arz olarak hisselerini satışa çıkardığı biliniyor. Borsada satış yöntemi nedir ? Şirketler bu işlemi gerçekleştirdiğinde bildiğiniz üzere Borsa Istanbul içerisinde ( BIST) pay piyasasında işlem görmektedir. Halka arz satış yöntemi olarakta bilinen bu yöntemde şirketler belirli yüzdede hisse ortağı alırlar. Halka arz yöntemi kendi içerisinde birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Borsada satış yöntemi nedir ? BIST içerisinde şirketler halka arz işlemiyle hisselerini diğer yatırımcılara satarlar. Burada önemli payda şirketleri için sermaye toplayabilirler. Bir çok şirket halka arz yöntemleriyle birlikte BIST üzerinden sermaye bulmaktadır. l Birincil halka arz: Şirket hissesini ilk kez satışa sunduğunda, borsada işlem görmesine verilen ilk yöntemdir. Sıklıkla bir çok şirket grubu tarafından tercih edilir. l İkincil halka arz: Daha öncede hisselerinin belirli yüzdesini satışa çıkaran şirketin, daha sonra bir bölümünü daha halka arz etmesidir. Buda sıklıkla şirketlerin BIST faaliyetleri içerisinde gösterilmektedir.

Borsada Satış Yöntemi Neden Yapılır ?

Halka arz ismi verilen bu yöntemi şirketler bir çok amaçla yaparlar. Özellikle şirketlerin halka arz üzerinden hisse satışı yapmalarının bir çok sebebi olmaktadır. İşte bu sebeplerden bazıları… l Şirketlerin hisse satışı sırasında ilk hedefi her zaman finans kaynağıdır. Yatırım yapmayı ve hatta büyümeyi isteyen şirketler tercih ederler. Bunun yanında borçlarını ödemeyi isteyen bazı şirket grupları da bu işlemi tercih ederler. Özellikle borçlanma gerçekleşmeden nakit gelir sağlamaktadır. l Borsada satış halka arz ayrıca kredibilite ve güvenilirlik düzeyini artırır. Şirketler halka arz gerçekleştirdiği anda bankalar, müşteriler ve bir çok tedarikçi için güven ortamı sağlar. Buda kredi skorunu üst seviyeye çıkaracağından, borçlanmaları daha kolay olacaktır. l Hatta şirket grupları bu yöntemle önemli oranda itibar kazanırlar. Piyasada hali hazır görüntüleri iyi bir çizgi çizecektir. l Tüm bunların yapılmasını asıl sebebi ise şirketlerin değeri büyük oranda yükselir. Çünkü BIST üzerinde işlem gören şirketlerin bilinirliği artar. Özellikle bu nedenle şirket değeri ve piyasa değeri önemli oranda artacaktır.

 Borsada Satış Yöntemi Nasıl Yapılır ?

SPK, sermaye piyasası kurulu şartlarını ve kurallarını hükmen yerine getirmeyen şirketler Borsa’da işlem göremezler. Halka arz gerçekleştirecek olan şirketler bazı prosedürleri yerine getirmelidir. Şirketlerin yerine getirmesi prosedürlere bakalım… l Şirket halka arz kararı aldıysa, ilk yapması gereken SPK tarafından yetkili kurum aracılığı sözleşmesi imzalamasıdır. Özellikle anlaşma sağlanan kurum sayesinde bütün halka arz işleminin gerekli yükümleri yerine getirilecektir. Bu tarz kurumlar halka arz için bir program hazırlarlar. Hatta hisse değeri hakkında çalışma yürütürken, SPK ve BIST için başvuru belgelerini de aynı zamanda hazırlarlar. l Başvurunun yapılması sonrasında, SPK ve BIST başvuruya konu olan evrakları inceler. Denetim kuruluşları tarafından hazırlanan finansal tablolara bakarlar. l Denetimler sonrasında şirket uygun görülürse, halka arz fiilen başlayacaktır. Borsada satış yöntemi yapabilmeleri için izah name SPK tarafından onaylanır. Başvuru yapan şirket bu aşamadan sonra konsorsiyum üyeleri halka arzı kendi web sitelerinden yayınlar. l Halka arz faaliyeti tamamlanınca ( KAP ) Kamu Aydınlatma Platformu bir duyuru yayınlayacaktır. Özellikle kap sonrası şirketin hisseleri piyasada işlem görmeye başlar. Şirketin borsa içerisinde ilk faaliyetinin olacağı gün bir gong töreni gerçekleştirilmektedir. Halkaarz

Borsada Satış Yöntemi Nedir ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!