Loading...
tr usd
USD
0.15%
Amerikan Doları
32,27 TRY
tr euro
EURO
0.15%
Euro
34,89 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.07%
Euro Amerikan Doları
1,08 TRY
bist-100
BIST
0%
Bist 100
10.479,16 TRY
usd gau
Petrol
-0.32%
Brent Petrol
83,16 USD
gau
GR. ALTIN
-0.44%
Gram Altın
2.410,88 TRY
tr btc
BTC
0.46%
Bitcoin
2.193.936,81 TRY

Yakın İzleme Pazarı (YİP) Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın izleme pazarı ? Yakın izleme pazarının içinde olan hisseler ve pazarda neden bulunduklarını yatırımcılar merak ediyorlar. Hatta bir çok alanda (YİP) kısaltması ile anılmaktadır. Borsa İstanbul tarafından borsa kotu içerisinde çıkartılan şirketleri ve hisselerini konu alır. Yakın izleme pazarı nedir ? Güncel kullanılan ismi yakın izleme pazarı (YİP) olsa da yatırımcılar onu eski adıyla gözaltı pazarı olarak biliyorlar. Yükümlülükler gereği burada bulunan hisseler gerekli finansal donanımı barındırmadığı için bulunmaktadır. Özellikle mevcut düzenlemeler ve standartlara uymayan şirketlerin bulunduğu yerdir. Yakın izleme pazarına alınan şirketlerin kamunun yararına olacak şekilde borsa kotundan çıkartıldığı bilinmektedir. Bu şirketlere karşı bir inceleme yürütülürken, şirketlerin hiçbir hissesi işlem görmeyecektir. Borsa İstanbul içerisinde bu hisseleri ‘’ W ‘’ sembolü ile görebilirsiniz. Yakın izleme pazarı içinde var olan şirketlerin ve hisselerinin bulunma durumları hakkında kısaca şu şartları sıralayabiliriz. l Kamu haklarının korunması l Yatırımcıların var olan haklarının korunması l Yatırımcılara likidite olanağı sağlanması l Sürekli olmak şartıyla gözetim, denetim ve kontrole tabi tutulmasını konu almaktadır.

Hisseler Yakın İzleme Pazarında Neden Bulunur ?

Yakın izleme pazarı içinde bulunan hisselerin özellikle Borsa İstanbul’da işlem gören şirket ve paylarından oluşur. Hisseler yakın izleme pazarında neden bulunur ? Kurum tarafından olağan dışı bilinmeyen durumların ortaya çıkmasıyla alınmaktadır. Kamuya gerekli sürede bilgi verilmemesi, kurallara özen gösterilmemesi gibi durumları konu alır. Bu gelişmelerin yaşanmasıyla şirket Borsa İstanbul kotu içinden çıkartılır. l Gözetimde bulundurulması l Gerekli mekanizmaların denetlenmesi l Yatırımcı olan kişilerin tam zamanlı bilgilendirilmesi l Yatırımcıların hukuki haklarının korunması Hisseler yakın izleme pazarı içine özellikle şirketlere yatırım yapan pay sahiplerine likidite sağlama amacıyla alınmaktadır. Tasarruf sahipleri bu yönden koruma altına alınırken, şirketin bu süreçten çıkması durumu düzeltmesine bağlıdır. Bu kapsama alınan şirket grupları genelde çok uzun süre burada kalırlar. Yakın izleme pazarı içinde hangi hisseler yer alıyor ? l Birko l Altınyağ l Cosmos Yatırım Holding l Dardanel Önentaş Gıda l Egeli Enerji Yatırımları l Atlantis Yatırım Holding l Artı Yatırım l Ekiz Kimya l Kapital Yatırım Holding l Server Film Prodüksiyon l MMC Sanayi l Ufuk Yatırım l Kervansaray Yatırım Holding l Karsusan Karadeniz Sanayi l Mensa Sanayi Gözaltı pazarının yani yakın izleme pazarı içinde bulunan şirketleri göstermektedir. Özellikle buraya giren bir çok şirket olacaktır. Güncel olarak eklenen şirketler yine (YİP) tarafından duyurulmaktadır. Yatırımcıların ve tasarruflarını bu şirketlere yapan kişilerin likidite ihtiyacı (YİP) sayesinde giderilmektedir.

Yakın İzleme Pazarının Açılış Ve Kapanış Saatleri

Borsa İstanbul A.Ş tarafından yakın izleme pazarının açılış ve kapanış saatleri belirlenmektedir. Yakın izleme pazarı açılışı ve kapanışı içinde bir çok işlem için ayrıntı bulunur. Özellikle takvim içinde saat aralıklarında neler yapılabileceği gösterilmektedir. Fiyat belirleme, kapanış marj yayını ve son fiyattan işlemleri konu almaktadır. l Açılış : 09:40 – 09:55 saatleri arasında gerçekleşir. l Kapanış : 18:00 – 18:10 saat aralığında gerçekleşmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken işlemlere bağlı saatler olduğudur. Çünkü açılış ve kapanıştan sonra işlem yapma durumları için son saatler farklı olabilir. Güncel tablo için Bora İstanbul (YİP) ekranı üzerinden işlemlerin son saatlerini görebilirsiniz. Kurum burada şeffaf bir şekilde bütün bilgileri kamuyla paylaşıyor.   Halkaarz

Yakın İzleme Pazarı (YİP) Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!