Loading...
tr usd
USD
0.09%
Amerikan Doları
32,84 TRY
tr euro
EURO
-0.17%
Euro
35,15 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.1%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
0.29%
Bist 100
10.771,36 TRY
usd gau
Petrol
-0.57%
Brent Petrol
85,22 USD
gau
GR. ALTIN
-1.33%
Gram Altın
2.456,57 TRY
tr btc
BTC
-0.88%
Bitcoin
2.122.661,98 TRY

( Vbts ) Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Nedir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vbts nedir ? Volatilite bazlı tedbir sistemi yatırımcıların korunması için Borsa İstanbul tarafından koyulan tedbirleri konu alır. Özellikle Borsa İstanbul burada brüt takaslar ve tek fiyat işlemlerine tedbirler uygulamaktadır. Vbts hakkında merak edilenleri anlatırken, size uygulanan tedbirler hakkında bilgiler vereceğiz… Piyasada Vbts kısaltmasıyla bilinen açılımının Volatilite bazlı tedbir sistemi olduğu güvenlikli bir koruma sistemidir. Vbts nedir ? Borsa İstanbul borsa içerisinde herhangi bir hissenin fiyatında aşırı değişme meydana geldiğinde vbts’yi devreye sokmaktadır. Tamamen koruma amaçlı olan bu tedbir zinciri bir çok konuyu ele almaktadır. Sermaye piyasası kurulunca koyulan kuralları gözetmektedir. Borsa pay piyasası içinde işlemde olan tüm payların adil bir şekilde dürüstçe dağıtılmasını sağlamaktadır. Aşırı volatilite sebebiyle, yatırımcıyı risk altına alacak aşırı volatilite konusunda korumayı amaçlar. Volatilite bazlı tedbir sistemi bu statüye alınan durumları incelerken tedbirler almaktadır. Vbts hangi tedbirleri alıyor ? l Satış ve kredili işlem yasağı tedbirleri l Brüt takas tedbiri l Tek fiyat yöntemi ile işlem görme tedbiri 15 gün süre kapsamında bir, iki, üç seviye içerisinde statüsü bulunmaktadır. Maddeli anlatım birinci, ikinci, üçüncü seviyeleri göstermektedir. Borsa İstanbul A.Ş tarafından tedbir alınmayı içeren koşullar barındığında uygulanmaktadır. Burada esas olan vbts için pay senedi, tedbirin başlama tarihi ve tedbirin süresidir. Piyasanın kapatılması sonrası kamuyu aydınlatma ( KAP ) içerisinde duyurulmaktadır.

Tek Fiyat İşlem Yöntemi

Borsa İstanbul sermaye piyasası için uygun gördüğü bir zaman arasında bütün emirleri toplayacaktır. Tek fiyat işlem yöntemi uygulanması için bir ve birden fazla tekrar etme suretiyle en fazla işlem miktarını belirlemektedir. Kurallara uygun biçimde burada belirtilen tek bir fiyattan eşleştirilme sağlanmaktadır. l Tek Fiyat Süreçleri l Tek Fiyat Bölümü l Emir toplama işlemleri l Fiyat Belirleme ve işlemler topluluğu Konularını ele alırken, tüm bu işlemleri kapsayan bir saat dilimini konu alır. Saatler değişiklik gösterse bile kamu oyu ile paylaşıyorlar. Burada işlem durumlarının özellikle farklı saatleri konu aldığını ve bakılması gerektiğini unutmayın. Bütün hisseler ve çeşitleri için bu süreler aynı olup, süreç eşit şekilde gerçekleşmektedir. Yalnız uygulama saatleri değişikliği kurum tarafından yayınlandıktan sonra uygulamaya konulacaktır.

Brüt Takas İşlem Yöntemi

SPK, Borsa İstanbul, Merkezi kayıt kuruluşu ve yanında Takas bank ile yapılan bir işbirliğidir. Brüt takas nedir ? Brüt takas işlem yöntemi şunları konu alır. Hisse senedi üzerinden bir takas gerçekleştirilecekse, netleştirme işlemi kaldırılır. Özellikle bunun yapılma amacının tamamen yatırımcıları güvende tutmak içindir. Bir çok yatırımcının bu duruma olumlu baktığı biliniyor. l Brüt takas hisselerinin alınması için 2 gün süresi geçmiş bir paranın olması gerekmektedir. Özellikle bilinmeli aynı günü ve dünü konu alan nakit para ile brüt hisse takası yapılamaz. l Bunun yanında brüt takas hissesinin alındığı gün hissenin satımı yapılamaz. Yalnız bir sonraki işlem günü içerisinde yapılacaktır. l Brüt takas arasında bulunan hisse çeşitlerinde yatırım yapmayı planlayanların, hesaplarında nakit olmalıdır. Satış işlemi için ise satış miktarının tamamını karşılayan bir hisse portföyü bulunmalıdır. l Brüt takas içerisinde olan hiçbir hisseye kredili satın alma uygulanmamaktadır. Kısaca borçlanmayla brüt takas hisselerine sahip olunamaz. l Alınması planlanan tutar aralığı kadar hesap içerisinde nakit paranın bulundurulması gerekmektedir. Halkaarz

( Vbts ) Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!