Gastronomi Müzesi açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019 yılında UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen Afyonkarahisar’da şehrin mutfak kültürünü duyurmak ve gelecek nesillere miras bırakmak için Gastronomi Müzesi açıldı.

 

Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi bünyesinde hizmet verecek Gastronomi Müzesinde mutfak kültürümüze ait değerlerin tanıtılması ve aktarılması adına yiyeceklerin tarihçesi, üretimi, hazırlanması ile sunumu ve bu aşamada kullanılan araç gereçler ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Açılışa Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, İl Müftüsü Sinan Kazancı, Belediye Başkan Yardımcılarımız Murat Öner, Barış Dal, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

 

 

Kurdele kesiminin ardından müze gezildi. Haşhaş Odası, Sucuk Odası, Lokum Odası, Günlük Yaşam Odası, Mahalle Fırını ve Geleneksel Mutfaktan oluşan Gastronomi Müzesi protokol üyelerinin de beğenisini kazandı. Yöresel lezzetlerin simgesel halde sergilendiği müzede yer alan ürünler gerçeğinden ayırt edilemedi.

 

Gastronomi Müzesi ardından Nalbant Müzesinde de incelemeler yapan heyet aile fotoğrafı çekilmesi ile ziyareti sonlandırdı.

Gastronomi Müzesi açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: