Kripto Para Borsalarında Kriz Jihan Wu’yu Bile Vurdu! Matrixport’ta İşten Çıkarmalar Başladı; Ünlü CEO, Koltuğunu Çoktan Bıraktı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

Atlattığı badireler ve 2022 yılını kayıplar ile geçirmesi nedeniyle yatırımcılarına karşı güven kaybetmiş olan kripto para piyasalarında başlayan kriz, piyasaların büyük şirketlerini ve oyuncularını da vurmaya başladı. Bu kapsamda pek çok şirket, iflasını açıklarken; bazı şirketler ise küçülme yoluna gitti. Küçülmeye giden şirketler arasına bugün itibariyle Matrixport da eklendi.

Bitmain’in kurucularından biri olması ile kriptoların tanınan simalarından biri haline gelen Jihan Wu’nun yeni şirketi Matrixport ve onun iştiraklerini piyasada var olan krizden etki aldı. Bu etki sonrası küçülmeye giden Matrixport’un iştiraklerinde de bir hareketlilik başladı. Ünlü CEO’su ile yollarını ayırdığı öğrenilen Matrixport’un yeni tercihi merak edilirken; neden böyle bir karar aldığına ilişkin ilk açıklama da geldi.

MATRİXPORT’TA KÜÇÜLME BAŞLADI

2020 yılında Bitmain isimli kuruluşta büyük bir taht kavgasına girmesiyle finans piyasasını yakından takip edenlerin hafızasına kazınmış olan Jihan Wu, bu şirketten ayrılarak yüklü bir tazminatı cebine koymayı başarmıştı. Kurduğu yeni şirketinde işler yolunda gitmeyen Jihan Wu’dan küçülme hamlesi geldi.

Jihan Wu’nun yeni firması olan Matrixport, kripto para piyasalarının krizinden etkisiz bir şekilde çıkamadı. Piyasada hala etkilerini sürdüren kriz hem Matrixport’u hem de Matrixport’un iştiraklerinde küçülmeyi beraberinde getirdi.

YENİDEN YAPILANMA MESAJI VERİLDİ

Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık değeri ile dikkat çeken Matrix Asset Management’in geçtiğimiz günlerde CEO’su ve iş geliştirme yöneticisiyle yolları ayırdığı öğrenildi. Matrixport bünyesinde hayata geçirilen bir başka iştirak olan Matrixport Technologies ise çalışanlarının yüzde 10’u ile vedalaştı.

Bu ani ayrılıklar dışarıdan kesinlikle krizin etkileri olarak yorumlansa da Matrixport Technologies COO’su Cynthia Wu’dan gelen açıklama rüzgarın yönünü değiştirdi. Cynthia Wu, şirketin regülasyonlardan ötürü yeniden yapılanmaya gideceğini, ayrılıkların da bu nedenle gerçekleştiğini bildirdi.

HENÜZ AÇIKLAMA GELMEDİ

Yaşanan kriz nedeniyle Matrix Asset Management ile yollarını ayırmak zorunda kalan bir isim de CEO Damien Loh oldu. Ayrılışının ardından gözleri üzerine çeviren Damien Loh’tan şu an için herhangi bir açıklama gelmedi.

Kariyeri ile çok konuşulan sektör isimlerinden biri olan Damien Loh; JPMorgan’ın New York, Tokyo ve Singapur ofislerinde tam 15 sene geçirdikten sonra JPMorgan ile ayrılmıştı. 2021 yılının ekim ayı itibariyle Matrix Asset Management ile çalışmaya başlaya Damien Loh, 2023 yılının ocak ayında kriz nedeniyle ayrıldı. Damien Loh’un  sıradaki durağı henüz bilinmiyor.

KÜÇÜLMENİN SİNYALLERİ VERİLMİŞTİ

Öte yandan aniden küçülmeye gitti gibi görünse de Matrixport şirketi kasım ayında bu küçülmenin sinyallerini vermişti. Yaptığı açıklamayla FTX çöküşünün etkilerini ortaya koyan Matrixport, iflas riskinin gündemde olmadığını, ancak zararın olduğunu belirtmişti.

Dediği gibi henüz iflasını açıklamamış olan Matrixport’un son açıklamasında, FTX çöküşünden 80 kadar kurumsal müşterisinin zarar ettiği bilgisi yer almıştı. Matrixport’un bugünden itibaren nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.

Daha fazla okumak için Kripto Para Borsalarında Kriz Jihan Wu’yu Bile Vurdu! Matrixport’ta İşten Çıkarmalar Başladı; Ünlü CEO, Koltuğunu Çoktan Bıraktı! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Kripto Para Borsalarında Kriz Jihan Wu’yu Bile Vurdu! Matrixport’ta İşten Çıkarmalar Başladı; Ünlü CEO, Koltuğunu Çoktan Bıraktı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: