Sosyal güvenlik uzmanından önemli açıklama: “Depremzedelere iki maaş birden bağlanabilir!”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

35 bini aşkın vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken depremzedeler için de önemli kararlar alınmaya başlandı. Evsiz kalan, yakınlarını depremde kaybeden tüm depremzedeler için birçok farklı kategori altında nakdi ve ayni desteklerin verileceği açıklanırken depremzedelere maaş bağlanıp bağlanmayacağı da merak konusu oldu.

Eşlerini, anne ve babalarını kaybeden depremzedeler tüm insanların yüreğini yakarken onların hayata bir anca tutunmasını sağlayabilmek amacı ile destek çalışmaları yürütülmeye başladı. Bu noktada maddi olarak da destekleyerek bir an önce toparlanmalarını sağlayabilmek adına bazı kampanyalar başlatılırken depremzedelere maaş bağlanıp bağlanmayacağı da merak konusu oldu. Merak edilen bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, soru işaretlerini tek tek ortadan kaldırdı.

PRİM ŞARTINI SAĞLAYANA MAAŞ BAĞLANIR!

TGRT Haber’e konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, ülkemizde yürürlükte olan yasalara göre sigortalı olan kişilerini hayatlarını kaybetmeleri durumunda çocuklarına, eşlerine ya da anne ve babalarına maaş bağlandığını ifade etti. Maaş hizmetinin sağlanabilmesi için vefat eden kişinin prim gün sayısına ve sigortalılık süresine sahip olmuş olması gerektiğine dikkat çeken Erdursun, şu ifadeleri kullandı: “Depremde hayatını kaybetmiş olan kadın ya da erkeğin, SSK’da 900 gün, Bağ- KUR’da ise 1.800 gün priminin olması gerekir. Prim şartının sağlanması durumunda eşlerine ve çocuklarına aylık bağlanır.”

ÖLÜM AYLIĞININ DETAYLARINI AÇIKLADI!

Depremde hayatını kaybetmiş olan sigortalı vatandaşın ailesine maaş bağlandığını ifade eden Erdursun, maaş detaylarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Hayatta kalan eş çalışsa da çalışmasa da emekli olsa da olmasa da eşten kalan maaşı alacaktır. Erkek çocukları okumuyorlar ise 18 yaşına kadar lisede okuyorlar ise 20 yaşına kadar üniversitede okuyorlar ise 25 yaşına kadar maaş hizmeti alır. Okurken çalışmaya karar verirse de bu maaş kesilmez.”

İŞSİZLİK MAAŞINA DİKKAT ÇEKTİ!

Depremzedeler için işsizlik maaşının çok önemli olduğuna dikkat çeken Erdursun, şu ifadeleri kullandı: “Depremzedeler İŞKUR’a başvursunlar. Son 3 yılda en az 600 gün çalışılmış olması durumunda işsizlik maaşı alabilirler. 1 ay içinde başvuru yapılması lazım.”

Daha fazla okumak için Sosyal güvenlik uzmanından önemli açıklama: “Depremzedelere iki maaş birden bağlanabilir!” ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Sosyal güvenlik uzmanından önemli açıklama: “Depremzedelere iki maaş birden bağlanabilir!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: