Tavsiye Edilen Fiyattan Yüzde 10 Fazlasına Satışa Sunuluyor! Süt Maliyetleri Vatandaşa Yansıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazı ilk olarak Başvur.co sayfasında yayınlanmıştır.

İçinde bulunduğumuz dönemde birçok üründe fiyatlar artış göstermeye devam ediyor. Özellikle temel gıda ürünlerine gelen zamlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Üreticilerin yükselen maliyetleri, ürünlere gelen zamların başlıca nedenini oluşturuyor. Arzda yaşanana sıkıntılar nedeni ile sütün litre fiyatının 12 TL’ye kadar yükseldiği görüldü. Süte gelen son zamların ardından ASÜD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil; ‘’Süte gelen zamlarda maliyet, asgari ücret ve diğer kalemlere gelen artışların etkisi oldu. Satışlar azalmadı, fiyatlar yükselirken talebin azalmamasının nedeni ise fiyatın daha da artacağı beklentisi oldu.’’ açıklamasında bulundu.

ULUSAL SÜT KONSEYİ LİTRE FİYATINI 8,5 TL OLARAK BELİRLEMİŞTİ

Ulusal Süt Konseyi’nin en son güncellemesi ile tavsiye satış fiyatı ise 8,5 TL seviyesindeydi. Ancak, serbest piyasada sütün litre fiyatı 12 TL’ye kadar yükseldi. ASÜD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil duruma ilişkin olarak; ‘’Geçtiğimiz haftalarda yem fiyatına gelen 10-15 liralık zam, bunun yanı sıra kaba yem, silaj, yonca ve samanda fiyat artışları bir miktar sütün maliyetini de arttırdı. İlk gelen zamlar arz talepten kaynaklıydı ama şimdi maliyet de etkili oldu. En son geçen hafta ortaya çıkan rakamlar ve marketlerin de tesadüfen zamları bu dönemde rafa yansıtması dikkat çekti. Bu zamma arz-talep etkisi ve son olarak maliyet artışı yansıdı. Maliyet zamlarında asgari ücret ve diğer kalemlere gelen artışlar etkili oldu.’’ dedi.

SÜT FİYATLARINA YÜZDE 12 ZAM YANSITILDI

Sütün maliyetinin yüzde on civarında arttığını ifade eden Hakan Kazancıgil; ‘’Geçen hafta zam geldiği için piyasalara yansıması daha çok yeni. Marketler yavaş yavaş fiyatları geçiyorlar. Satışta ilk anda düşüş görebiliriz ama zamlı maaşlar daha halkın cebine girmedi. Tüketimde arz talepteki oynaklığı görmemiz için hem zammın tam oturması hem de zamlı maaşları beklememiz lazım. Onun için tüketim için şu anki durumlar çok kırılgan.’’ açıklamasında bulundu.

ZAM GELİR DİYE SATIŞLARDA DÜŞÜŞ YAŞANMADI

Ürünlere yeni zamların gelme düşüncesi nedeni ile toptancılar açısından satışlarda düşüş yerine artışın meydana geldiğini ifade eden Hakan Kazancıgil, ‘’Elimde 10 teneke fazla peynir olsun, haftaya daha pahalı olur.’’ Düşüncesi ile hareket edildiğinin altını çizdi.

Daha fazla okumak için Tavsiye Edilen Fiyattan Yüzde 10 Fazlasına Satışa Sunuluyor! Süt Maliyetleri Vatandaşa Yansıyor! ziyaret edebilirsiniz.

medyazar.com

Tavsiye Edilen Fiyattan Yüzde 10 Fazlasına Satışa Sunuluyor! Süt Maliyetleri Vatandaşa Yansıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: