Loading...
tr usd
USD
0.33%
Amerikan Doları
32,49 TRY
tr euro
EURO
0.59%
Euro
34,79 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
0.42%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
-0.37%
Bist 100
10.045,74 TRY
usd gau
Petrol
-3.24%
Brent Petrol
83,53 USD
gau
GR. ALTIN
1.35%
Gram Altın
2.412,45 TRY
tr btc
BTC
-5.55%
Bitcoin
1.872.390,38 TRY
Kaygan Zemin

DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (İKİNCİ KISIM)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (İKİNCİ KISIM)

148. “Eğer paranın çevreden daha önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir de nefesinizi tutarak paralarınızı saymayı deneyin.” (Dr. Guy Mcpherson)

149. Yaşamaya… Zaman Ayır, Çünkü ÖMÜR Bunun için Yaratılmıştır… Düşünmeye… Zaman Ayır,  Çünkü BAŞARININ Anahtarı Odur…

Sevmeye… Zaman Ayır,  Çünkü Bu Daima Seni GÜÇLÜ Kılar… İyiliğe… Zaman Ayır, Çünkü İNSAN OLMANIN Sırrı Budur… (Goethe)

150. Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar, insanı insan yapar. (Friedrich Nietzsche)

151. Fakir yaşıyoruz, çok fakir hem de! Tatlı sözler söylemekte dilimiz fakir. Arayıp sormakta elimiz fakir. Sadaka vermekte, ufacık bir hediye almakta cebimiz fakir. Sevdiklerimize zaman ayırmakta gömlümüz fakir. Sevgileri yaşamakta yüreğimiz fakir. İhtiyacım var sana deyince gitmekte ayaklarımı fakir. Teselli etmekte, Sevgimizi anlatmakta kelimelerimiz fakir. Daha ne saymalıyız ki; Zengin rolü yapıyoruz hepimiz.

Fakir yaşıyoruz hem de çok fakir… (Yaşar KEMAL)

152. GÖRGÜ BAZI TAVSİYELER

Ayakta bir şeyler yiyip-içilmez.

Elleri pantolon cebine sokulmaz.

Başkasının kusuruyla alay edilmez.

Emânet eşyalar fazla geciktirilmez.

Pazarlık yaparken mal kötülenmez.

Telefon eden, önce kendisini tanıtır.

Kalabalık yerlerde ciklet çiğnenmez.

Hiçbir yere ağızda sigara ile girilmez.

Sokak ortasında durarak konuşulmaz.

Kusur yüze karşı açık açık söylenilmez.

Alay ve kötüleme, imâ ile bile yapılmaz.

Yerlere tükürülmez ve çevre kirletilmez.

Bencillik, ancak çocuklarda ayıplanmaz.

Aksırırken el veya mendille ağız kapatılır.

Toplu yerlerde yüksek sesle konuşulmaz.

Uzun zaman kalan misafire bir oda ayrılır. Yemek davetinde, yemekler geciktirilmez.

Sıra olan yerlerde sıraya geçilir, sıra bozulmaz.

Başkasının yanında ayakları uzatarak oturulmaz.

Bir konuyu reddederken ciddi ve terbiyeli olunur.

Başkasının lafı kesilmez, devamlı da konuşulmaz.

Erkeği olmayan eve, erkeğin ziyareti hoş karşılanmaz.

153. FATİH’İN HOCASI AKŞEMSETTİN HAZRETLERİNİN NASİHATLERİNDEN

Ömrün uzun olsun istersen hiç kimseye kızma, eziyet etme. Hiç kimsenin nimetine (elindekine) haset etme, hasedi terk et. Akıllı isen, yola yalnız çıkma, kendine tecrübeli bir arkadaş bul. Kendini hiçbir zaman başkalarına methetme, mütevazi ol. Gözünü haramdan sakın, harama bakma, bu hal insanın gafletini artırır. Hiç kimsenin kalbini kırma, gönlünü yıkma “yıkma elin kalbini. sen de yıkılırsın.” Edepli, ahlâklı, mütevazi ve cömert ol. Bil ki comerdin dostu çok olur.

154. Şeytan, Tanrı ile boy ölçüşmek için dövüş alanı olarak insan kalbini seçmiştir. (DOSTOYEVSKİ)

155. “Yörükler Türk milletinin çalışkan ve üretken evlatlarıdır. Babam Ali Rıza Efendi yerli olarak Selaniklidir. Kendileri yörük sülalesinden gelir. Annem her zaman yörük olmaktan iftihar ederdi.”  (Mustafa Kemal ATATÜRK)

156. Hiç üretmediği halde dünyanın en zengin insanları Araplardır; Çünkü dinlerini cahillere, petrollerini ise zenginlere satarlar…”  (Aziz Nesin)

157. Evet, sakın aldanma, inanma, kanma; bu dünya hile, hud’a dünyası. Evvela çoban görünüp başa geçiyorlar, sonra kurt olup sürüyü yutuyorlar.  (REFİK HALİD KARAY)

158. İnsanda utanma olmadı mi hiçbir şey dert değildir.  (Maksim Gorki)

159. “Edep olmadıkça asaletin, Güven olmadıkça sevginin, Adalet olmadıkça yönetimin, Cömertlik olmadıkça zenginliğin, Alçak gönüllü olmadıkça mâkamın bir faydası olmayacaktır.” (Hz.Ömer)

160. Mutluyken söz vermeyin. Kızgınken cevap vermeyin. Üzgünken karar vemeyin. Zamana kıymet verin, Sağlığınıza önem verin, Dostlarınıza değer verin, Biraz kilo verin, Sevginizi verin, Bilginizi verin, Bir insan yetiştirin ve ona El verin. (Heracleitos)

161. “Kötü yönetilen bir ülkenin ilk uğrağı parasını değersizleştirmek, ikincisi savaştır. İkisi de geçici bir refah sağlar ama kalıcı bir yıkım getirir. İkisi de politik ve ekonomik fırsatçıların sığınağıdır.”   (E.Hemingway)

162. Asil insanlar adalet için, alçak insanlar ise menfaati için çaba gösterir. (Konfüçyus)

163. Sevgili dediğin koluna değil yüreğine yakışmalı. Ve öyle gelip geçici bir heves değil Sonsuza dek nefesin olmalı! (Can Yücel)

164. Bu Dünyanın daha fazla başarılı insana ihtiyacı yok. Aksine bu Dünya nın acilen ve her türden fazlaca barışçı, İyileştirici, onarıcı, öykücü ve sevgi dolu insanlara ihtiyacı var. (Dalai Lama)

165. Bir kişiye iki iş verme. Bir kişinin işini de iki kişiye verme. Tanıdık ve hatır işi diye ehli olmayanı hak etmediği işe memur kılma Ruşvet yiyenin asla gözünün yaşına bakma (Şeyh Edebali)

166. Düşmezse düşmesin

Yakamızdan ölüm
Bizim de üstümüze
Güneş doğacak
Gülüm..

Gülüşüne bir kurşun
Sıksa da ölüm
Unutma ki umuda
Kurşun işlemez
Gülüm..

(Nazım Hikmet Ran)

167. Bazı insanları çevresi yaratır, bazı insanlar çevresini yaratır. (Köstebek filminden)

168. Akıl dağlara kaçmış,
fikir ne yapsın beyler?
Küfür dünyayı sarmış,
zikir ne yapsın beyler?
Zengin hem vatandaşı,
hem devleti soyarsa
Makul bir cevap verin,
fakir ne yapsın beyler?
(ABDURRAHİM KARAKOÇ)

169. “Her Kim Türk ve Atatürk Düşmanıdır Biliniz ki Onlar Malazgirt’te, İstanbul’un Fethinde, Çanakkale’de ve İstiklal Harbinde Mağlup Ettiklerimizin Anadolu’da Kalmış Tohumlarıdır”. (Alparslan Türkeş)

170. Dil olmaz ise kültür olmaz. Kültür olmaz ise kimlik olmaz. Kimlik olmaz ise haysiyet şeref olmaz. Dil bir milletin şerefidir, ancak “şerefini koruyan milletler dünyada ciddiye alınır”.  (Prof.Oktay Sinanoğlu)

171. “Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmî akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım.”
“- Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz.”. (Giordano Bruno)

(Ölüm kararını bildiren Yargıç’a, M.S 1600)

172. Dünya’da 2 Çeşit Hırsız Vardır: “Polis Tarafından Yakalanan KÜÇÜK hırsızlar, “Polis Tarafından Korunan Büyuk Hırsızlar. (Bertolt Brecht)

173. Affetmek hep bir duygu gibi düşünülür. Aslında duyguların sona ermesi demektir. (IRIS MURDOCH)

174. İnanç, yaşamın gücüdür. İnanç bir bilim değildir, bir eylemdir; ancak yaşanırsa bir anlam taşır. (Lev Nikolayeviç Tolstoy).

175. “İyi yemek yememiş biri; iyi düşünemez, iyi sevemez, iyi uyuyamaz.” (Virginia Woolf)
176. “Can boğazdan gelir.” (Türk Atasözü)

177. Bir ülkede akıl ve sanattan çok, servete değer verilirse, bilinmelidir ki; orada keseler şişmiş, kafalar boşalmıştır.  (NIETZSCHE)

178. Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları vardır;
cehaletinse hiçbir sınırı yoktur. (WHOOPI GOLDBERG)

179. “Vatan, Dürüst Bir Adam Tarafından İnşa Edilir ve Bir Hain Tarafından Yok Edilir.” (Sümer Atasözü)

180. “EVET, BEN ROMA PAPASI’NA KARŞI ÇIKTIM. NEDEN BÖYLE OLDU, ÇÜNKÜ BÉN VATİKAN’A GİTTİĞİMDE ORADAKİ ÇATILARIN SAF ALTINDAN OLDUĞUNU GÖRDÜM. SONRADAN DA PAPA’NIN VAAZINI DİNLEDİM VE O DİYORDU Kİ, KİLİSE YER YÜZÜNDEKİ TÜM FAKİR ÇOCUKLARDAN DOLAYI ÜZÜNTÜ DUYUYOR. KÜLAHIMA ANLAT, ÜZÜNTÜ DUYACAĞINA SATSANA ÇATILARI, BİRŞEYLER YAPSANA … ? (MARADONA)

181. “Bendeki yerini, sendeki yerim belirler.” (Hz. Mevlana)

182. “Öküz’ün Süt Vaadine Kananlar, Tez Zamanda İnek Gibi Sağıldıklarını Anlarlar..” (Çin Atasözü)

183. Çalmadan, çırpmadan bize ekmeğimizi verenleri aç, bizi giydirenleri donsuz bırakmadan yaşamak istemek, bu kadar güç, bu kadar mihnetli, hatta bu kadar tehlikeli mi olmalı idi?  (Sabahattin Ali)

184. İnsana saygımı korumak için insanlardan uzak duruyorum. (Dostoyevski)

185. Eğer bir şeyi korumuyorsan, ona sahip olmayı hak etmiyorsundur. (Erich Fromm)

186. “Unutma, taş duvarlar arasındaki karanlığımın senden başka penceresi yok!” (Sabahattin Ali)

187. “Filozofların aydınlatamadığı toplumu, Şarlatanlar aldatır.” (Marquis de Condorcet)

188. Tanrım bir gün bütün insanlara, İstedikleri kadar para ver ki asıl ihtiyaçlarının o olmadığını anlayabilsinler.  (Jim Carrey)

189. Hamur pişmeden, İnsan düşmeden Olmaz. Herkes  Aynı hamurdandır am Piştiği fırın farklıdır. (Mevlana)

190. KARANLIKTAN KORKAN BİR ÇOCUĞU KOLAYLIKLA HOŞGÖREBİLİRİZ. YAŞAMDAKİ ASIL TRAJEDİ; YETİŞKİNLERİN AYDINLIKTAN KORKMASIDIR. (Plato, M.Ö. 427-347)

191. Kaybettiğin tek savaş, uğrunda savaşmaktan vazgeçtiğindir. (Ernesto Che Guevara)

192. “Bir hükümdarın zekasını ve kişiliğini tahmin etmenin ilk yöntemi, etrafındaki adamları gözlemlemektir.” [Niccolò Machiavelli – (1469-1527) / Niccolò di Bernardo dei Machiavelli;/ Devlet adamı, askerî stratejist, şair ve oyun yazarı. Floransalı düşünür, İtalyan Rönesans hareketinin en önemli figürlerindendir.]

193. Sevmek insanca bir şey, ancak insanca sevmeyi bilmek lazım! (Genç Werther’in Acıları/  Johann Wolfgang von Goethe)

194. Kendini dünyalar kadar değerli zannedenlere kısa bir not; dünya beş para etmiyor.  (Necip Fazıl Kısakürek)

195. “Din tüccarları; Şeytanın yeryüzündeki en sadık hizmetkarlarıdır.” (HOCA AHMET YESEVİ)

196. BOZUK DÜZEN

Olup bitenler çileden çıkarıyor insanı. Memleket baştan başa azapla kıvranıyor, Yıldan yıla büsbütün allak bullak.
Bir öncekini aratıyor her geçen yıl.
Kargaşalık var ülkede, yıkımın eşiğindeyiz. Kapı dışarı ettiler adaleti,
(Bu şiir; 4000 bin yıl önce Mısır’lı din adamı-şair Ankhu tarafından yazılmış. Talat Sait Halman tarafından çevrilmiş ve 1972 de yayınlanmıştır.)

197. Daha son sözü söylemedi hayat Belki yarınlar, mutlu sonlar var.  (Nazım Hikmet)

198. Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle. Dilin mi dönmüyor?Güzel bir şey gör. Veya güzel bir şey yaz. Beceremez misin? Güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun.. Çünkü, “Her insan ölecek yaşta.” Geç kalmayasın!  (ŞEMS)

199. “Bir kadın bazen vicdan demektir…” (Victor Hugo)

200. Kimseye hak ettiğinden fazla değer verme! Yoksa değersiz olan hep sen olursun. (NİETZSCHE)

201. ZEKİ BİR İNSANA EN BÜYÜK İŞKENCE, CAHİLLERİN TERCİH ETTİĞİ DÜZENDE YAŞAMAKTIR.  (GEORGE ORWELL)

1. Cahilde eksik olan akıl değildir, o kurnazdır; eksik olan ahlaktır. Cahil, güçlüdür. Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötü insandır.” (Tolstoy)
  2. Eşeğin bol olduğu kasabada semerci lüks içinde yaşarmış. (Atasözü)
  3. Bazı insanlara kazanmak yetmez. Onlar, diğerlerinin kaybettiğini de görmek isterler. (Gore Vidal)
  4. TÜRKLER mülteci olarak başka ülkelere göç etmeyen tek millettir. TÜRKLER savaş çıkarsa ya toprağında can verir, ya da sancağını dikip yeni bir devlet kurar. (İlber Ortaylı)
  5. “Okullarda felsefe öğretsek 20 yıl sonra farklı bir Türkiye olur. Bilgisizliğin yarattığı sonuçlar yüzünden acı çekiyoruz. Mesleki eğitimden önce ‘insanlaşma eğitimi’ verilmeli.” (Prof. Ioanna Kuçuradi)
  6. “Hiç kimseyi dinlemeyen de, herkesi dinleyen de kaybeder. “. (Paul Dickson)
  7. İnsanoğlunun en büyük cahilliği kendini okuyamamasıdır.  (Eddi Anter)
  8. “İnsan en çılgın türdür. Görünmez bir tanrıya tapar ve görünür bir doğayı yok eder. Yok ettiği bu doğanın, Taptığı tanrı olduğundan habersizdir.” (HUBERT REEVES)
  9. Hukuk iktidarın fahişesi, Basın da metresi olursa, ülkeyi pezevenkler yönetir.” (Friedrich Nietzche)
  10. Asıl Azmaz Bal Kokmaz. (Türk Atasözü)
  11. Bir milletin sanat yeteneği, güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.” (Atatürk)
  12. Karşılıklı olmayan hiçbir his, iki insanı bir arada tutmaya yetmez. Ne güven ne sevgi ne aşk ne de saygı. (Cemal Süreya)
  13. İnsan bir şeyi sevmedikçe; Onu anlamayı öğrenemez…  (Goethe)
  14. imanda birleşenler, tarikatta ayrılır Menfaatte birleşenler, taksimatta ayrılır

Öyle bir an gelir ki sahtekârların tümü

Talanda birleşirken hakikatten ayrılır… (Abdurrahim Karakoç)

1. “Ben sana hep üşüyordum,

çünkü kıştım…

Nakıştım, bakıştım,

inkar etmiyorum da.

Seni sevmek gibi

büyük işlere kalkıştım…

Ve lütfen inkar etme, sana en çok,

en çok ben yakıştım…”

(Ozdemir ASAF)

1. “Din ve vicdan özgürlüğünün güvencesi olan laiklik, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanaklarından biridir.”. (Ahmet Necdet Sezer)
  2. Umarım bir gün herkes ünlü ve zengin olur. Hayal ettiği her şeye kavuşur ve böylece asıl cevabın bu olmadığını anlar. (Jim Carrey)
  3. Madem ki Türküz, o halde Bir Türk GİBİ Görür, Bir Türk GİBİ düşünür, Bir Türk GİBİ duyarız ve Bir Türk GİBİ yazarız. (Ömer Seyfettin)
  4. “Ben odunu aday göstersem milletvekili seçtiririm. Ben bu orduyu yedek subaylarla da idare ederim!” (Adnan Menderes)
  5. Asil Azmaz, Bal Kokmaz, Kokarsa Yağ Kokar Aslı Katıktır (Ayrandır) (Türk Atasözü)
  6. “Herkes Devletinin yanındadır, ama herkes Hükümetin yanında olmak zorunda değildir… (Ali Koç)
  7. “Ormanlar yok oluyordu; ama ağaçlar baltaya oy vermeye devam ettiler. Çünkü sapı tahtadandı ve kendilerinden sandılar!..”  (C.Bukowski)
  8. “Size kim ne derse desin, sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirebilir.” (Dead Poets Society, /Peter Weir yönetiminde 1989 yılında çekilmiş bir filmdir. / ÖlüOzanlarDerneği)
  9. Kaybettiğin yerde bekleme, güçsüzler öyle yapar. Sana kapanan kapıyı bir daha çalma, Kapanan kapıyı acizler çalar.  Unutma ki bu aşağılık dünyadasın;  Kötülüğü baştacı edip iyiliği çılgınlık sayan dünyada. Şunu iyi bil ki; şeytan da kutsal kitaplardan örnekler verebilir. Ve cehennem boş, şeytanların hepsi burada…  Her düşünceni dile getirme,  Sana yakışmayan hiçbir düşünceyi hayata geçirme. (William Shakespeare)
  10. Kitabı, aklı ve akletmeyi bıraktık; kıla, sakala, cübbeye kutsiyet atfeder olduk. İslam ümmeti, hikayeler içinde boğuldu gitti.. Hakikat, efsaneler içinde kayboldu gitti. (Muhammed ikbal)
  11. Ahlakı zayıf, terbiyesi kıt toplum; içindeki zorbalara ve soygunculara hayranlık duyar (Andre Maurois)
  12. “Ya ezenden yana olacaksın yalnız devrimci ya da ezilenden Bu işin az şekerlisi, Çok Şekerlisi olmaz.” (Rıfat Ilgaz)
  13. İnsanlara; “dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun?” gibi Allah’ın soracağı sorular sormayacaksınız! İnsanlara ‘aç mısınız, ne ihtiyacın var, bir sorunun var mı?’ gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız  (Fatih Sultan Mehmet)
  14. “Utanmak, insanlığı kurtaracak düzeyde güçlü bir duygudur.” (Film yönetmeni Andrei Tarkovsky)
  15. “Aklınızda olanları hayata geçirecek kadar yüreğiniz yoksa, ömrünüz cesaretli insanların dedikodularını yapmakla geçer.”. (Sokrates)
  16. “Devleti yönetenler ve savaşanlar mal, mülk edinmemelidir. Aksi takdirde devleti korumak yerine mal ve mülklerini korumayı öncelik yaparlar.”. (Platon, M.Ö 427-347)
  17. Türk milliyetçiliği, Türk halkının alın terini yabancı çıkarlara karşı korumak demektir. (UĞUR MUMCU)
  18. İnsan yalnız kaldığında, kendisiyle olur. Zaten yalnızlığı sevmeyen, özgürlüğü de sevemez…  O nedenle insanlar, ancak yalnız olduğunda özgürdür… (Arthur Schopenhauer)
  19. Yeryüzündeki şartların düzelmesi, savaşların bitmesi, her şeyin güzel olması sadece bilimsel buluşlarla değil, ahlaklı ve doğru bir yaşamla sağlanır.  (Albert Einstein)
  20. Mükemmel olamazsın ama hatalarını görüp iyi insan olmaya gayret edebilirsin. Anne baba isen çocukların, öğretmensen öğrencilerin de bu çabanı görür. Mükemmel değil, iyi insan olmayı, iyi vatandaş yetiştirmeyi hedefleyin. (Doğan Cüceloğlu)
  21. Sevgi, özgürlüğün çocuğudur, hiçbir zaman baskının ve şiddetin değil. Seven, sevileni her zaman özgür bırakmalı ve sevdiğinin ruhuna inanmalıdır.  (Erich Fromm)
  22. ASGARİ ÜCRET

En kötü durumlarda bile her işçi hayatta kalabilmek için, küçük bir lüksünden vazgeçmeyi tercih eder; Barınmasız kalacağına bir domuz ahırında yaşamayı, çıplak dolaşmaktansa paçavralar içinde gezmeyi, açlıktan ölmektense patates perhizi uygulamayı tercih edecektir.. Hiçbir işi olmayan birçokları gibi sokağa düşüp, dünyanın gözleri önünde ölmektense, yarım bir ücret ve iyi günlerin umuduyla yetinecektir. Hiçbir şeyin biraz fazlası demek olan bu küçük şeyse, asgari ücrettir.

(Friedrich Engels – İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu)

1. KİBİR ve İNAT, bir kişinin kendini önce mükemmel görmesini sonra da sonunu oluşturur. (Tolstoy)
  2. “Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, O ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın. (Albert Camus)
  3. Kadınlar ” hüzünlü prenses” olmayı bırakıp “bilge kadın” olmalılar. (Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kadın Psikolojisi, Sayfa 330)
  4. herkes biliyor, zarların  hileli olduğunu. herkes biliyor, geminin su aldığını VE herkes biliyor, kaptanın YALAN söylediğini (LEONARD COHEN/EVERYBODY KNOWS)
  5. Ayna benim en iyi arkadaşımdır, Çünkü ben ağlarken o asla gülmez. (Charlie Chaplin)
  6. Boğaya ön taraftan, eşeğe arka taraftan, cahile hiçbir taraftan yaklaşmayın.  (Özdeyiş)
  7. En zoru harekete geçme kararıdır, geri kalanı ise sadece kararlılık meselesidir. (Amelia Earhart)
  8. İnsanın hiçbir şey bilmediğini bilmesi için, çok şey öğrenmesi gerekir.  (Sokrates)
  9. Kendi başınıza düşünme kabiliyetiniz, kendi başına düşünme kabiliyeti olmayanları çileden çıkarır.  (DÜCANE CÜNDİOĞLU)
  10. “İstanbul, bizim tarihimizin ve uygarlığımızın bir özetidir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)
  11. “Çalarak karnını doyuranlar, açlara seslenip gelecek güzel günlerden bahsediyorlar.” (Bertolt Brecht)
  12. “Çağımıza uymak zorundayız palavrasına da hiç mi hiç inanmıyorum. Eğer yaşadığım çağın en yüce ideali köşeyi dönmekse; eğer yaşadığım çağ toplumsal adaletsizlik üstüne kuruluysa; eğer yaşadığım çağ inandığım her şeyi yadsıyorsa; eğer yaşadığım çağa bayağılık ve çirkinlik egemense ben böyle bir çağa neden ayak uydurmak zorunda kalayım?”. (Mina Urgan, Bir Dinazorun Anıları)
  13. Bir topluluğun sâkisi suyunu en son içendir. (Hz. Muhammed)
  14. “Aptal bir kadın olmadım ama aptal bir kadını oynamışlığım çoktur.  (Frida Kahlo)
  15. Aydın bir toplum istiyorsanız üç şeyi birbirinden uzak tutacaksınız; para, din ve siyaset.  (Anooshirvan Miandji)
  16. Beni kim merak ediyorsa, onu seviyorum. Derdimi kim dert ediniyorsa, kim gülmemi istiyorsa, kime sığındığımda canım yanmıyorsa onu seviyorum…  (Frida Kahlo)
  17. “Ülkelerin türkülerini yaratanlar, kanunlarını yaratanlardan daha güçlüdür…” (Yaşar Kemal)
  18. AYDINLARI KORKAK OLAN ÜLKENİN, ZALİMLERİ CÜRETKAR OLUR..  (Grigory Petrov- 1866-1925)
  19. Er bozulursa aile bozulur, Hatun bozulursa ulus bozulur.  (Türk Atasözü)
  20. “Sabahları Güneş sana taze enerji getirsin. Geceleri Ay seni yavaşça onarsın. Yağmur endişelerini alıp götürsün. Esinti varlığına tap taze güç üflesin. Dünyada nazikçe yürüyesin ve bütün yaşamın boyunca hayatın güzelliğini deneyimleyesin.” (Apaçhi Duası)
  21. Bir yalan, yine yalandır, herkes ona inansa bile. bir doğru, yine doğrudur, kimse ona inanmasa bile.  (David Stevens)
  22. “Bu dünyadan insanlar göçüp gider ama yaptıkları iyi şeyler kalır”. (Cengiz Aytmatov, Toprak Ana)
  23. “Bir sinekle bir devlet adamı arasındaki benzerlik nedir?” sorusunun cevabı 19. yüzyıldan hazırdır: “İkisini de gazeteyle öldürebilirsin!  (Murat Menteş)
  24. Elin açık, gönlün açık, sofran açık olsun. Ayıpları ört, sırları tut, öfkeni de yut”  (Hünkâr Hacı Bektaş Veli Hz)
  25. Baş olmayan gövde leştir. (Azerbaycan) Türk Atasözü)
  26. “Bir din adamı,ezilen halkı zalime karşı savunmak yerine,onlara sabretmeyi ve şükretmeyi öğretiyorsa,o din adamı halk için en büyük düşmandır”. (Ali Şeriatı)
  27. “Zor zamanlar gerçek karakteri ortaya çıkarır.” (Mark Manson)
  28. “Yüzün kiminle gülüyorsa, yüreğin ona aittir.”  (Charlie Chaplin)
  29. Dünyadaki bütün savaşların nedeni yahudilerdir…” (Oscar ödüllü ABD’li sinema oyuncusu Mel Gibson)
  30. “İsrail doğdu, İnsanlık öldü…” (Oscar ödüllü ABD’li sinema oyuncusu Dustin Hoffman)
  31. Elini kalbine götürdü ; “burası var ya” dedi, “Taşa, toprağa gerek kalmadan insanın gömüldüğü tek yer…” (Neşet Ertaş)
  32. Eğer bir yerlerde bilime demokrasiye, barışa aydınlığa aç bir çocuk senin ışığını bekliyorsa sönmeye hakkın yoktur. Işıyacaksın. Ölüme saniyeler kalmış olsa bile…  (Türkan Saylan)
  33. “Siyaset ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılırlar.”. (Platon)
  34. Yaşımı unuttuğum zaman mutlu oluyorum, hatırlayınca az zamanım kaldı diyorum! Acele ediyorum bu sefer! Vakti boşa harcamak lüksün yok artık…  (YILDIZ KENTER)
DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (İKİNCİ KISIM)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!