Loading...
tr usd
USD
-0.22%
Amerikan Doları
32,20 TRY
tr euro
EURO
-0.22%
Euro
35,01 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
0.02%
Euro Amerikan Doları
1,09 TRY
bist-100
BIST
3.14%
Bist 100
10.643,58 TRY
usd gau
Petrol
0.88%
Brent Petrol
84,00 USD
gau
GR. ALTIN
1.32%
Gram Altın
2.498,74 TRY
tr btc
BTC
-0.42%
Bitcoin
2.159.318,87 TRY
Kaygan Zemin

DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (ÜÇÜNCÜ KISIM)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  1. Ben sahip olduklarımın tadını çıkarmayı öğrendim. Sahip olamadıklarımın acısına ayıracak zamanım yok, hayat çok kısa.  (Mina Urgan)
  2. “İyi insan, aklından hiç kötülük geçirmeyen saf insan değildir. İyi insan, her kötülüğün farkında olup, iyiliği tercih edendir.” (Erich Fromm)
  3. Şu zalim dünyada hiçbir şey kalıcı değildir, dertlerimiz bile.” (Charlie Chaplin)
  4. Bir ülkeye diktatörlüğü diktatörler değil, ona boyun eğenler getirir.“ (Bülent Ecevit)
  5. “Kalkınma köyden başlar. Köylü milletin efendisi olacaktır.” (Bülent Ecevit)
  6. Firavun’un saltanatının dört ayağı vardır:

1-Haman (Siyasi danışman)

2-Karun (Kapitalist sermaye)

3-Belam (Dini satan alimler)

4-Sihirbazlar (Göz boyayan basın)

1. Yıllar sonra öğrendim ki; bağırıp çağırmana gerek yok! Sesini duymak isteyene bir fısıltın yeter.  (Farid Farjad)
  2. İskender, hiçbir kusuru konusunda onu uyarmayan bir vezirine “Sana ihtiyacım yok.”dedi. Vezir: “Neden hükümdarım?” İskender: “Çünkü ben bir beşerim. Sen bu kadar süre zarfında benim tek bir hatama bile rastlamadıysan cahilsin demektir, örtbas ettiysen o zaman da hainsin demektir.”
  3. Efendiler,

Elinde yanlış bir şahadetname ile cemiyete

çıkan bir adamın memlekete zararı sizin tasavvur edebileceğinizden çok fazladır.

Bir cemiyette en muzır adam, ehliyetsiz olduğu halde salahiyet sahibi olanlardır…

Bu adam bütün hayatında ilmin, liyakatin ve çalışkanlığın düşmanı olacaktır.

8/7/1929

[inönünün AÜ Hukuk Fakültesi ilk

mezunlarına konuşması]

1. “hiçbirimiz sonsuza dek yaşamayacak    olsak  da hikâyeler yaşayacaklar..” (Clarissa P. Estés)
  2. Ağaç gibi olun, yapraklarınızı değiştirin ama asla köklerinizi değil. Fikirleriniz değişebilir ama değer ve ilkelerinizi asla..  (Victor Hugo)
  3. Açık kalple konuşan düşman, içten pazarlıklı dosttan daha iyidir. (Beydeba)
  4. Dün Sövdüklerini, Bugün Övenler. Dün Övdüklerine, Bugün Sövenler.Göstermişlerdir Ki; “KÖPEK HER AVCI İLE AVA ÇIKAR” (Osman Bölükbaşı)
  5. Aşağılama zayıfların silahıdır. (Alice Miller)
  6. Beşbin yıldır Yaradan’a lâfla değil, kanla canla ibadet ederler. Bilerek yaşar, severek ölürler. İşte bu kutlu ırka TÜRK denir. (Seyyid Ahmet Arvasi)
  7. Boş boş seviyorum demekle olmaz; Göstereceksin sevdiğini, Hissettireceksin.. Yapamıyor musun! O zaman yoldan çekileceksin. (Can Yücel)
  8. Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin, Sanma ki sen, geldiğin gibi gideceksin, Senden öncekiler de böyleydiler, Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler. (CEVAT ŞAKİR KABAAĞAÇLI)
  9. Güldürmek mesele değil ki, onu soytarılar da yapar. Gözlerinin içini güldürebiliyor musun, sen ondan haber ver. (Charlie Chaplin)
  10. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önüne hesap verecektir. (Aliya İzzetbegoviç)
  11. Müslüman ülkelerde demokrasi ve lâiklik olmasına izin veremeyiz. Eğitim sisteminin ve ülke idaresinin din temelleri üzerine kurulması gerekiyor. Başlarındaki çobanı ele geçirince, ülkeyi biz yönetiriz. Bu doğrultuda tedbirler almak zorundayız. (Richard Nixon, ABD Başkanlarından)
  12. Almanların bir matematik formülü vardır, der ki; eğer 1 Nazi ile aynı masada oturup ona karşı tek laf etmeyen 10 Alman varsa, masada 11 Nazi var demektir.

Yapılan tüm yolsuzluklara, haksızlıklara, adaletsizliği görüp de ses çıkarmayan milyonlar varsa onlar da bu suça ortak demektir.

1. Üç devle savaşıyoruz sevgili Sancho: “Adaletsizlik, korku ve cehalet” (Cervantes)
  2. Eğer bir millet iktidarda bulunan kişilerini Şerefsizliğini, alçaklığını, Hırsızlığını yalnızca kendi siyasi görüşünden olduğu için görmezden geliyorsa O millet erdemini yitirmiş

demektir. Erdemini yitiren bir millet bir gün VATANINI da YİTİRİR (Niccoli Machiavelli/1469-1527)

1. “Tedirginlik ve endişe, zeki insanlara özgüdür. Bir aptalın endişelendiğini göremezsiniz” (Geothe)
  2. İsterse üzerinde tek ot bitmesin. Ne kadar değersiz olursa olsun toprak devletin temelidir ve hiç kimseye verilmez. (Mete Han)
  3. Arkadaşlarınız ne kadar genç göründüğünüz konusunda sizi pohpohlamaya başladığında bu yaşlandığınızın kesin bir işaretidir. (MARK TWAIN)
  4. Aşk, iki yalnızlığın birbirine dokunması, birbirini koruması ve selamlamasıdır. (Rainer Maria Rilke)
  5. Gülümsemek umut ve gücün sembolidir… Adaleti bozuk düzene sessiz bir küfürdür. Gülümseyin.. (Aziz Nesin)
  6. Olgunlaştıkça, kendine döndükçe kimseyle uğraşmak istemiyorsun. Kendini yetiştirememiş insanlardan uzaklaşıyorsun. Seni hasta edecek insanlarla birlikte olmaktan vazgeçiyorsun. (FREUD)
  7. “Çok işkence gördüm, çok çektirdiler hiçbirine yanmam da, bir Atatürk rozetim vardı yakamda, onu aldılar elimden hala içim yanar.” (Ebulfez ELÇİBEY)
  8. “Kitap okuyan insanlar, dünyayı yalnızca kendi gözleriyle değil, sayısız insanların ruhsal bakışlarıyla görebilir.” (Stefan Zweig)
  9. Düşüncen fakir ise diğer zenginlikler seni kurtarmaz. (Anooshirvan Miandji)
  10. “Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur. Hepimiz, beraber en çok zaman geçirdiğimiz beş kişinin ortalamasıyız.” (Jim Rohn)
  11. “Ah şu benim bitmek bilmez sakarlığım. Yine, yırtık cebime koymuşum umudu.” (Fyodor Dostoyevski)
  12. Yaşamaya zaman ayır. Çünkü “ömür” bunun için yaratılmıştır.

Düşünmeye zaman ayır. Çünkü “başarının” anahtarı odur.

Sevmeye zaman ayır. Çünkü bu daima seni “güçlü” kılar.

İyiliğe zaman ayır. Çünkü “insan” olmanın sırrı budur. (GOETHE)

1. Ağaç gibi olun, yapraklarınızı değiştirin ama asla köklerinizi değil.  Fikirleriniz değişebilir ama değer ve ilkeleriniz asla..! (Victor Hugo)
  2. Ey tabib elden gelirse yaremi gel emleme

Yâr elinden gelmedir bu yareyi merhemleme”

(Seyrani)

1. Bir ben kaldım, ortasında kavganın, bir de karanfil yürekli çocuklar. (Ahmed Arif)
  2. İnsan, yaşamında eksik olanı her şey sanıyor. (DUYGU ASENA)
  3. “Hayatta hiçbir zaman yalpalamayacaksın… Düşüncelerinde bir ileri, bir geri adımlar atmayacaksın. Her dönemin adamı değil, her dönem adam olacaksın.” (Rauf Raif Denktaş/27.01.1924-13.01.2012)
  4. Ne zaman ki bir kadını “dişi” olarak değil, “kişi” olarak görürsek; o zaman medeni ve uygar bir toplum oluruz (Luis Aragon)
  5. Şerefinle yaşa! Şartlar ne kadar zor olsa da kimseye baş eğme! Başını bir eğersen belki de bir daha kaldırmaya fırsat bulamazsın. (Ömer Muhtar)
  6. “Hiçbir korkuluğu kurt suretinde yapmamışlar, ayı ve leopar gibi de yapmamışlar, zannederim ki insandan daha korkuncunu bulamamışlar.” (Thomas Hobbes)
  7. “Eğer tribünden sahaya inmezseniz, korkarım biri çıkar, düdüğü çalar, ‘Oyun bitti, herkes evine’ der.” (Bülent Ecevit)
  8. “Seni övdükleri sürece kendi yolunda gittiğini sakın sanma, başkasının yolunda gidiyorsun.” (Nietzsche)
  9. Çay içen, bebek kokusu seven, yağmur yağınca sokak kedilerine üzülen insanları sevin. (Geruhad)
  10. Anlaşılmak gibi Bir derdimiz vardı.. Ne zaman ki Kendimizi Anlatamadığımızı Fark ettik İşte, O vakit susuşlar Dostumuz oldu…” (Hz. Mevlana)
  11. “Tek hurmayla beslenen peygamber” ve “yamalı cübbe giyen Ömer” hikayeleriyle halkı kandırıp, kendileri için saray ve villalar inşa ettiler.” (Ali Şeriati)
  12. Her kadın;

Biraz gökyüzüdür.

Biraz yorgunluktur.

Biraz çiçek.

Biraz hayaldir kadın. Biraz hüzün,

Biraz hayattır…

Aziz Nesin

1. Karşılaştığın puştluklar, uğradığın ihanetler, seni üzmüş olsa bile bunların utancı sana ait değil, sahiplerinindir. Canını sıkma. (Ahmed Arif)
  2. Başrahip manastırdaki kitapları ateşe verir ve şöyle der: “İnsanlar okursa öğrenir, öğrenirse içindeki korkuyu öldürür. O zaman da kilise ölür.” (Umberto Eco)
  3. Zenginler,fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar..!  (Nietzsche)
  4. Öpüşmenin bir tek ama bir tek ayıp olanı var, El etek öpmek.   (Aziz Nesin)
  5. Ağır ağır ölürler; okumayanlar, müzik dinlemeyenler, vicdanlarında hoşgörüyü barındıramayanlar. (Pablo Neruda)
  6. “Seni sessizken, sadece önemseyenler duyabilir.”. (Bernard Shaw)
  7. Vazgeçilmez sanma kendini. Toprağın altı, kendini vazgeçilmez sanan insanlarla dolu (Peyami Safa)
  8. “Hiçbir kanıt bir aptalı asla ikna edemez” (Mark Twain)
  9. Ey tabib elden gelirse yaremi gel emleme Yâr elinden gelmedir bu yareyi merhemleme” (Seyrani)
  10. Bir insanın kalbinde ne kadar kibir varsa aklında da o kadar noksanlık vardır. (Hz. Ali)
  11. “İnsanlar çok değişti, dikkat etmek lazım. Biriyle el sıkıştıktar sonra beşi de yerinde mi diye parmaklarını saymak zorundasın. (Tolstoy)
  12. Herkes sizi seviyorsa, bir şeyler yanlış demektir. Herkesi memnun edemezsiniz. (Paulo Coelho)
  13. “Tek ödevin kendin olmaktır. Güçlü ol Yoksa, büyümek için hep başkalarını kullanmak zorunda kalırsın. “. (Friedrich Nietzsche)
  14. Laf yetiştirmekte çok başarılı kişiler, kendini yetiştirmede çok başarısızdır.  (Albert Camus)
  15. Kölelere asla özgür olacakları kadar ödeme yapmazlar. Hayatta kalmalarına yetecek kadarını verirler ki çalışmaya devam etsinler. (Charles Bukowski)
  16. Yüreğini vermeli insan.

Sıktığı ele,

kucakladığı dosta,

kokladığı çiçeğe,

dokunduğu omuza,

gülümsediği yüze,

baktığı göze,

dinlediği söze,

Yüreğini vermeli insan …

(Nazım Hikmet)

1. Yıkamakla geçmeyen tek pislik, kalplerde bağlamış haset ve art niyettir…” (Şems-i Tebrizi)
  2. “Hiçbir zaman, hiçbir insanın unutamayacağı bir güzellik var, o da bir insanın bir insandan gördüğü yürekten bir sevgidir.” (Yaşar Kemal)
  3. Her insan iyi olmayabilir; ama her insanda bir iyilik mutlaka vardır. Kimseyi kabaca yargılamayın; çünkü her azizin bir geçmişi, her günahkârın bir geleceği vardır…  (Oscar Wilde)
  4. Ayağında diken yarası olmayan, sinesine Gül Kokusu süremez. (Şems-i Tebrizi)
  5. Gücün haklı çıktığı yerde Adalet bekleme. Cüce tapan insanların olduğu yerde huzur bekleme. (Platon)
  6. Cehennemliklerin suçu seks ve içki idi. Cennetliklerin mükafatı da seks ve içki.. (Sadık Hidayet)
  7. Kendi içmez, içeni kınamaya bayılır.

Yüzünden aldatmaca, sahtekarlık yayılır.

Şarap içmiyor diye kasılıp gezer ama

Yedikleri yanında şarap meze sayılır.

(ÖMER HAYYAM)

1. “Kaybettiğim her şeyin sonunda kendimi kazandım, muhteşemdi.”. (Morgan Freeman)
  2. Eğer din; ölümden önce bir işe yaramazsa, ölümden sonra hiçbir işe yaramayacaktır. (Ali Şeriati)
  3. Bir milleti yok etmek isterseniz askerî istilâya lüzum yoktur. Ona tarihini unutturmak, dilini bozmak, dininden soğutmak ve dolayısıyla mânevî değerlerini, ahlâkını soysuzlaştırmak kâfidir.” (Peyami Safa)
  4. Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, Temiz kalmak için tek çare, kendi dünyamıza çekilmek.  (Sabahattin Ali)
  5. “Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” (İsmet İnönü)
  6. Babacığım, mezarımı toprakla örttükten sonra üzerine bir ekmek kabuğu ufala dedi. Serçeler gelir; seslerini duyar, yalnız olmadığıma sevinirim!  (Karamazov Kardeşler – Dostoyevski)
  7. NEFRET GEÇER, DİKTATÖRLER ÖLÜR. HALKTAN ALDIKLARI İKTİDAR HALKA GERİ DÖNER… İNSANLAR ÖLÜR, ÖZGÜRLÜK ÖLMEZ!  (Charlie Chaplin)
  8. “Bir cahil için en iyi şey susmaktır. Ne var ki, bunu bilseydi zaten cahil olmazdı.” (SADİ ŞİRAZİ)
  9. 42 yıllık gazetecilik hayatımda bütün İSLAM ülkelerinde gördüğüm en tehlikeli

gerçek şudur ki… İnsanlar yoksul ve cahil bırakılıp beyinleri esir alınarak iradeye boyun

eğmeleri ve bunu da İBADET sanıp inanmaları sağlanıyor… (Hüsnü Mahalli (d. 23 Mayıs 1949), Suriyeli Türkmen Orta Doğu ve siyaset uzmanı, akademisyen, gazeteci ve yazar. Suriye’nin Cerablus şehrindendir, Türkmen Barak aşiretindendir.)

1. Kendini tanımak bilgeliğin başlangıcıdır. Evrenin sırrı kendini tanımada yatar. Bu kendiniz dışında, hiç kimsenin size veremeyeceği bir eğitimdir ve güzelliği de buradadır. Kesintisiz bir dikkat ve sürekli sorgulayan bir zihin gerektirir. Gözlemleyerek, mücadele ederek, mutlu olarak ve hüzünlenerek öğrenmek zorundasınız.  (Jiddu Krishnamurti)
  2. Bir millet’ in yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu o millet’in yaşama kıstasıdır, Mazide muktedir iken tüm kudreti ile çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur” (Kemal Atatürk)
  3. Türk olmak, erdemli olmaktır… Her kim muradına ermek isterse Türklüğe bağlı kalsın. Çünkü Türklük; temiz yüreklilik, mertlik, merhamet, adalet, hak tanırlığın hamuruyla yoğrulmuştur. Bu hasletler Türk’e tanınmış Tanrı ikramıdır… (Kaşgarlı Mahmud /Divanü Lügati’t-Türk)
  4. Çocukken yarın neler oynayabiliriz diye düşünürdük, Şimdiyse yarın hayat bize hangi oyunu oynayacak diye düşünüyoruz… (CAN DÜNDAR)
  5. Yaşamak

bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi

kardeşçesine,

Bu hasret bizim.

(Nazım Hikmet)

1. ‘Bilenle tartışabilirsin, Bilmeyenle tartışabilirsin. Ama bildiğini sananla tartışmak ahmaklıktır.  (Konfüçyus)
  2. Hayattayken

insanca yaşamayı unutmayın!

Bir bakmışsın saat üç,

bir bakmışsın saat hiç.

(Özdemir Asaf)

1. Söyleyecek ne kadar güzel sözlerim vardı insanlara. Bana hiçbirini söyletmediler. (Nazım Hikmet/ 15 Ocak 1902 Selanik 3 Haziran 1963 Moskova)
  2. Dünyada, her şeye değer biçmek mümkündür; fakat öğretmenin eserine kıymet biçmek mümkün değildir; çünkü onun eseri hem hiçbir şey değildir hem her şeydir. (Socrates)
  3. Eğitim.. Gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için Aklın eğitilmesidir. (Albert Einstein)
  4. Kimsenin öğretmediğini, acı öğretir! Acıdan marifetli hoca görmedim. Demirin acısı üç gün söyletir… Ben dil kadar keskin bıçak görmedim.  (Mehmet Aygün)
  5. Uçan kuş bile eşini bilir ve sürüsünü bulur. Sen insansın İçine karışacağın adamları iyi seç. (Yusuf Has Hacib)
  6. Kendinize depresyon ya da itibar kaybı teşhisi koymadan önce, çevrenizdekilerin aşağılık insanlar olmadıklarından emin olun. (William Gibson)
  7. “Bir Türk Ermenisi olarak ve de bir tarihçi kimliğiyle söylüyorum; Türkler, Ermenilere asla soykırım yapmamıştır!”  (Levon Panos Dabağyan)
  8. İslamiyet Türkler sayesinde yaşadı ve yükseldi. İslamiyet Türkleri değil, Türkler İslamiyeti yüceltti. Biz İslam olmadan önce de büyüktük. Keramet İslamiyet’te olsaydı her Müslüman millet yükselirdi. Hele tarafımızdan birkaç kere tekrarlandığı gibi İslamiyetten önce büyük devlet olan İran İslam olduktan sonra bugünkü durumuna düşmezdi.  (Hüseyin Nihal ATSIZ)
  9. Atatürk’ü arıyorum ben! Birlikte çok güzel şeyler yapardık biz. Atatürk’le birlikte kurdu, koyunla beraber yürütürdük. Vatanı kurtarmaya Allah tarafından vazifeli kılınan biridir, Elini vicdanına koy öyle konuş; Atatürk dini kuralların esasına dokundu mu? Makamı cennet olsun. Gerçekleri anlatmak lazım. Böyle olursa, Atatürk’ün kıymeti bütün milletler tarafından anlaşılır. [Pîr-i Gâlibî H. Galip Hasan Kuşçuoğlu (K.S)]
  10. “Hayatta elinden gelen her şeyi yapmadan, seçtiğin insanı sevmekten vazgeçip onu gerçek karakteriyle görmeye başlamadan önce evlenme.” (Dostoyevski)
  11. Uyusam, rüyamda sen

Uyansam, hayalimde sen

İnsan içinde olsam, gönlümde sen

Daima sen. Daima sen

(Namık Kemal)

1. “Ne kadar iyi bir insan olduğunun pek önemi yok. Nasıl olsa ilk hatanda en kötü sen olacaksın.” (Charles Bukowski)
  2. Bir toplum böyle çöker işte… Devletin yerini kaba kuvvet alır, susulur! Yasanın yerini din alır, korkulur! Yolsuzluklar, cinayetler birbirini izler, eller kollar bağlanıp götürülür! (Uğur Mumcu)
  3. Zalimlerin çarkı, cahillerin çalışmayan kafalarıyla döner.  (Victor Hugo)
  4. Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok. Ruhunuzu satmayın yeter.” (Nelson Mandela)
  5. Kendinde mantık ve irade olmayanı, akıl ile yönlendiremezsin. (Schopenhauer)
  6. Oysa en güzel emek insanın kendisi. Kolay mı kan uykularda kalkıp Ninniler söylemesi..”. (Ruhi Su)
  7. Ne kalem kılıçtan ne kılıç kalemden üstün olsun öğrensinler birlikte yaşamayı örneğin kalem aşk şiirleri yazsın ve köreldikçe kılıç yontsun ” (Sunay Akın)
  8. BAK OĞUL!

Eline, Beline,

Diline Sahip Ol.

Aşına, Eşine, İşine

Sahip Çık.

Ayıpları Ört,

Sırları Tut,

Öfkeni de Yut”..

(Hacı Bektaş-ı Veli)

1. “Herkes ne diyecek? Fakat bu ana kadar herkesten ne gördüm ki… Bana en yakın olanlar dahil olmak üzere, bu herkes dedikleri şey beni üzmekten, hayatımı manasız bir hale sokmaktan başka ne yaptı?” (Sabahattin Ali – İçimizdeki Şeytan)
  2. İnsan da tavuskuşu gibi olmalı, kendini beğenmemeli ve kibre kapılmamalıdır. Sıbgatullah Arvási hazretleri, bununla ilgili Farsça şu beyti okumuştur:

“Tavus bedan şekl-i bedi Şermende-ye ez sāk-ı reş”

Yani “Tavus, bedeninin güzelliğine rağmen, siyah bacaklarından ötürü hep utangaçtır.”

1. Konuşursam beni sadece ingilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve dünya amerikadan ibaret değil (Charles Chaplin)
  2. “Yarın öbür gün bu dinciler iktidara gelip, İmam hatip’ten yetiştirdiği talebeleri yargıc, avukat, hekim, mühendis, belediye reisi gibi devletin her koluna atayıp, en son da bu talebeleri harbiye’ye sokarak orduyu ele geçirip devleti her koldan kuşatacaklar. Ama şu an kimse bunun farkında değil!! (Aziz Nesin)
  3. İnsanlar bilgisiz doğar, aptal değil; sadece eğitilerek aptal olurlar.” !Bertrand Russell)
  4. Çocuklarınızı terbiye etmeye çalışmayın. Çünkü zaten size benzeyeceklerdir. Kendinizi terbiye edin yeter.  (İBN HALDUN)
  5. Kötü bir resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım; kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım. (OĞUZ ATAY)Tutunamayanlar)
  6. Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvayı Milliye aleyhine fetva verip düşmanlık yapar,bilin ki onların damarlarında kafir kanı akar… (Sütçü İmam Ali)
  7. İçindeki düşmanı yenemeyen bir millet, ordusu ne kadar büyük olursa olsun asla hiç bir zafer kazanamaz. (Cengiz Han)
  8. Bazen Yıldızları süpürürsün farkında olmadan.

Güneş kucağındadır,  bilemezsin.

Bir çocuk gözlerine bakar,

arkan dönüktür.

Ciğerinde kuruludur orkestra, duymazsın.

Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.

Uçar gider,

koşsan da tutamazsın…

(William Shakespeare)

1. Kendi içimde, insanlarla ilişkilerden yoksun, gözle görülür yalanlar yer almıyor.  Sınırlı çemberin içi temizdir.’ (Franz KAFKA)
  2. Şeb-i yeldayı müneccimle muvakkit ne bilur,

Müptela-yı gama sor kim, giceler kaç saat”

(Karanlık geceleri müneccimle muvakkit nereden bilsin,

Derde düşene sor bakalım geceler kaç saat?

1. Bulmadım dünyada gönüle mekân,

Nerde bir gül bitse etrafı diken.

(Sümmânî)

1. Mesela sen biriyle bir ekmeği bölüp yemek istiyorsun ama o eline ekmeği tutuşturup gidiyor, Sanıyor ki mesele doymak… (Zerrin TEKİNDOR
  2. Bir çocuk matematikte kötü teniste iyiyse, çoğu insan o çocuğa matematik dersi aldırır. Oysa ben tenis dersi aldırırım.  (Deepak Chopra)
  3. Emeksiz zengin olanın

Kitapsız bilgin olanın

Sermayesi din olanın

Rehberi şeytan olmuştur

(Yunus Emre)

1. “Ey Türk; Bilgi bilmez kişinin ardına düşme. Aç, sefil, çıplak ve yurtsuz kalırsın.” (BİLGE KAĞAN)
DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (ÜÇÜNCÜ KISIM)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!