Loading...
tr usd
USD
-0.15%
Amerikan Doları
32,44 TRY
tr euro
EURO
-0.66%
Euro
34,74 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.34%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
2.05%
Bist 100
9.915,62 TRY
usd gau
Petrol
0.42%
Brent Petrol
89,38 USD
gau
GR. ALTIN
0.23%
Gram Altın
2.441,87 TRY
tr btc
BTC
0.5%
Bitcoin
2.086.328,59 TRY
Kaygan Zemin

DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (BİRİNCİ KISIM)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1. “Ne istediğimi kendim de bilmiyordum; hayattan korkuyordum, hayattan kaçıp uzaklaşmak istiyordum, ama gene de hayattan bir şeyler bekliyordum. (Tolstoy- itiraflarım)
2. Şarkı söyle, şarkı seni de iyileştirecektir. (Mehmet Ünal Taşpınar)
3. Hararet nardadır, sacda değildir. Keramet baştadır, taçda değildir. Her ne ararsan kendinde ara. Kudüs’de mekke’de hac’da değildir.  (Hacı Bektaş-i Veli)
4. Dünyada Araplar kadar güzel masal uyduran, Farslar kadar bu masalı güzel anlatan, Türkler kadar bu masala inanan ikinci bir millet yoktur. (MİRZA FETALİ AHUNDOĞLU)
5. Bazı insanlar, evinde huzur içinde tek başına oturmanın, atıştırmalık yemenin ve kendi işine bakmanın paha biçilmez olduğunu anlamıyor.”. (Tom Hardy)
6. “Ne yaşarsanız yaşayın; birine en son davranış şekliniz, onda bıraktığınız tek fotoğraftır.” (T. S. Eliot)
7. Ezilen halkı anlamak için komünist, sosyalist, solcu, sağcı, ateist ya da dindar olmak gerekmiyor… İnsan ol yeter.. (Che Guevara)
8. Ben gidiyorum dediğimde, ‘gitme diyen birini değil, “ben de geliyorum, yalnız gidemezsin!” diyen birini istiyorum. (CAN YÜCEL)
9. Ve bazen hayattır sevmek, Birini çok uzaktayken bile yüreğinde taşıyabilmek. (Özdemir Asaf)
10. Yaşamak ;
Teslim Olmadan,
Boyun Eğmeden,
El Etek Öpmeden
Yaşamaktır…
(Nazım Hikmet)
11. Ne zaman imkânsızı seversen, İşte o zaman gerçek seversin. (Özdemir Asaf)
12. Tüm iyi şeyler Sabırdan Sonra gelir (Hz Mevlana)
13. Akıllı kişi bilir ki; herkesten öğrenilecek bir şeyler vardır.” (Ts Eliot)
14. “Sevgi varken nefret niye, Barış varken savaş niye Kardeşlik varken didişmek niye Dostluk varken düşmanlık niye Hoşgörü varken bağnazlık niye, Özgürlük varken tutsaklik niye, Adalet varken, haksızlık niye?” (Hacı Bektaş Veli)
15. Her gün “Ulan bugün ne olacak?” diye kalkıyoruz; “Bu kadar da olmaz ki canım!” diyerek yatıyoruz… (Ferhan Şensoy)
16. Bir toplum, hoşgörüsü kadar güçlü, sağlam, haklıdır. Zulmü kadar zalim, zayıftır. Irkçılık ise en korkunç hastalıktır. (YAŞAR KEMAL)
17. Pişman değilim yaşadıklarımdan Öfkem belki de yaşayamadıklarımdan. (Nazım Hikmet)
18. Muhtaç bırakıp, yardım etmek, Planlanmış cinayettir.. (Che Guevara)
19. Kötü insan hiç kimseye iyi niyet beslemez, Çünkü; o herkesi kendi Gönül gibi görür.. (Hz.Ali)
20. Bir insan içinden geleni yazıyorsa; İçinden giden biri vardır. (İlhan Berk)
21. Bir tohum küçüktür ama bir süre sonra karşınıza bir meşe ya da çınar ağacı olarak çıkabilir. Nasıl tohumlar ektiğinize dikkat edin. (Montaigne)
22. Hayatı kaybetmenin kıyısına yaklaşanlar onu daha iyi tanırlar.” (Nietzsche)
23. Eğer düşüncelerini düzene sokarsan hayatında geri kalan her şey yerini bulur.  (Lao Tzu)
24. Cahil insan kendi kendinin bile düşmanıdır; başkasına dost olması nasıl beklenir.  (Socrates)
25. Kendi duruşundan emin olan kişilerin etrafındakileri aşağılamak gibi huyları yoktur.
Kendini beğenmişlik ve kibrin nedeni derin bir @kisiselgelisim. farkindalik korkudur.” (Alain de Botton)
26. Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik. Ancak çok basit bir şeyi unuttuk. “Kardeşce yaşamayı…  (Martin Luther King)
27. KAZANMAK İÇİN ETRAFINDAKİLERİ HARCAYANIN, ELDE EDECEĞİ ŞEY GALİBİYET DEĞİL, YALNIZLIKTIR. (Tim Robbins)
28. “Ahlakın temeli ne zaman ilahiyata dayandırılırsa, halklar ne zaman ilahi otoriteye bağımlı hale getirilirse, en ahlaksızca, en adaletsiz, en kepaze şeyleri mazur gösterip yaygınlaştırmanın yolu açılmış demektir” (Ludwig Andreas Feuerbach(
29. Bir insanın bilgisi yetse bile, onu taşıyacak erdemi yoksa, neyi kazanırsa kazansın; sonunda her şeyi yitirir. (KONFÜÇYÜS)
30. Kızılderili kadın kendisine incil uzatan işgalcilere dedi ki:  Kutsal sandığınız kitapları doğaya bırakın, rüzgar sayfaları dağıtacak, yağmur yazıları silecek ve yok olup gidecektir, bizim kutsal kitabımız doğanın kendisidir..
31. Kötü bir adama iyilik etmek, iyi bir adama kötülük etmek kadar tehlikelidir.” (Plautus)
32. “Seni sessizken, sadece önemseyenler duyabilir.” (Bernard Shaw)
33. “Alt tarafı bir çiçek koklayıp, bir hayvan sahiplenip, birkaç insan sevip, gidecektik bu dünyadan. Nasıl kötü bir zamana denk geldi ömrümüz. Vicdansızların, sapıkların, katillerin, nefretin, cehaletin ortasına düştük.” (Nazım Hikmet)
34. “Onca kötülüğün hakimiyet kurduğu bir dünyada iyi olmayı seçmek bir isyandır, birçok insanın sandığı gibi ahmaklık değil.” (Mario Levi)
35. Küçükken annem yerde ekmek görünce: “Yükseğe koy kuşlar yer” derdi. Sevdiklerimizi hep yüksekte tuttuk acaba kuşlar mı yedi? (Can Yücel)
36. Doğru ol, doğruluk yap, adın doğru olsun.” (Eski Türk Atasözlerinden)
37. Benim söylemek için çırpındığım gecelerde, siz yoktunuz. (ÖZDEMİR ASAF)
38. Başkalarının hayatından ders alın. İnsan bütün hataları kendi yapacak kadar uzun yaşamıyor… (Eleanor Roosevelt)
39. Müslümanlar birbirleriyle savaştıkça ağıtlar Kürtçe, Türkçe ve Arapça, zafer çığlıkları İngilizce ve İbranice olacaktır. (YUSUF İSLAM)
40. “Ah şu benim bitmek bilmez sakarlığım. Yine, yırtık cebime koymuşum umudu… (Dostoyevski)
41. Seni sevmek gibi büyük işlere kalkıştım. Ve lütfen inkar etme Sana en çok, en çok ben yakıştım. (Özdemir Asaf)
42. Ölümü tez gönderme
Tanrım, yaşamla Didişeyim,
Dişi gönder Azrailimi
Ölümle sevişeyim.
(Neyzen Tevfik)
43. Benim acım birinin gülüşüne sebep olabilir. Ama benim gülüşüm asla birinin acısına sebep olmamalı. / Charlie Chaplin-Şarlo)
44. Tatlı bir yalan söylersen 10 kişi seni alkışlar, acı bir gerçek söylersen 8 kişi sana saldırır. Ama iki kişi sorgulamaya başlar. O iki kişiye selam olsun..  (Bertrand Russell)
45. “Suçu açığa çıkarmak suç olarak kabul ediliyorsa, suçlular tarafından yönetiliyorsunuz demektir.” (Edward Snowden)
46. “Yanlış insanlar zaman kaybı değildir, doğru insanı algılamak için birer öğretmendir” (Paulo Coelho)
47. Başımı rakı değil döndüren
Bu öğle sıcağında,
Ekmek kokusundan da güzel
Alnının ter kokusu”
(Cahit Irgat)
48. Yanlış trene bindiğinizde ilk istasyonda inin. Zira mesafe arttıkça, geri dönmenin maliyeti de artacaktır. (Dostoyevski)
49. KADIKÖY vapurunda unuttum gençliğimi Çok aradım ama bulamadım
Zayiden yenisini çıkartamadım
Koştum sordum kaptana
Kaptan güldü ve bir düdük öttürdü
Gençliğin mi dedi senin
Yel üfürdü, su götürdü…
(Nazım HİKMET RAN)
50. “İnsan seviyorsa iki şeyi asla yapmaz: Aldatmaz ve ağlatmaz. Çünkü aldatmak insan onuruna; ağlatmak ise insan yüreğine yapılmış en çirkin saldırıdır.” (Erich Fromm)
51. Dürüst olduğu için kaybedebilirsin ama yalan söyleyip utanmaktan  iyidir. (Bukowski)
52. Kendi mutluluğundan başka Hedefi olmayan İNSAN Kötüdür. der  (Tolstoy)
53. Benim en derin vatanım Türkçedir. (MARIO LEVI)
54. Demokrasıde meclisler ahır gibidir. içeridekiler tepişir, ama tekmeyi hep dışarıdakiler yer. (PLATON)
55. “Bir sürü dostum içinde elbet düşmanım olacak; ama nerden bilebilirdim ki onca düşmanım içinde beni dostum vuracak.” (Maksim Gorki)
56. Bu devir; Cahil insanların en parlak zamanı! Sevgisizliğin, duygusuzluğun, bilgisizliğin, tembelliğin, yeteneksizliğin, nankörlüğün, hazıra konmak isteyen bir kuşağın devridir.. (Dostoyevski)
57. “Modern insandan gerçekten dehşete düşüyorum. Böyle bir duygu eksikliği, böyle bir bakış açısı darlığı, böyle bir tutku ve bilgi eksikliği, böyle bir düşünce zayıflığı..” (Alexander Herzen)
58. “Şu zalim dünyada hiçbir şey kalıcı değildir, dertlerimiz bile.” (Charlie Chaplin)
59. Ne kadar farklı olursa olsun; sana ait olmayana tenezzül etme, Ve ne kadar basit olursa olsun, senin olandan asla vazgeçme. (Che Guevara)
60. “Bir adamın namazı niyazı sizi aldatmasın. O adamın dirhem ve dinarla (parayla) Eolan ilişkisine bakın.” (Hz. Muhammed)
61. Yaşam size verilmiş boş bir film. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın. (ARA GÜLER)
62. Az yalan söylenmez; yalan söyleyen her yalanı söyler. (Victor Hugo)
63. “Türk olmak zordur, çünkü dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur, çünkü Türk ile savaşırsın.” (Fatih Sultan Mehmet Han Hz.)
64. Şeytan uyuyakaldı bir gün. Rüzgar sert esti. Üç tüy düştü şeytandan. Biri paraya yapıştı, diğeri mevkiye, öteki de ihtirasa. O günden sonra şeytan hiçbir iş yapmadı. (Dostoyevski)
65. Felek ne cömert zalime, ezene
Bütün nimetler yoksulları üzene.
Onurlu insanlara mutluluk yok,
Gel de yuh çekme şu rezil düzene..
(Ömer Hayyam)
66. Artık kilise yapımına para harcamayacağız papaz efendiler Kendinize yeni iş bulun. Bu kıyafetleri de sokakta giyip halkı kandırmayın. İbadet her yerde yapılabilir, ama bilim sadece Üniversitelerde. Siz bu halka sadece sefalet verdiniz. Artık bilim adamlarını dinleyeceğim.(Avrupa gezisinden dönen Rus Çar’ı Petronun papazlara konuşması)
67. “Uzaktan sevmediyseniz birini, hiç sevdim demeyin.” (Cemal Süreya)
68. “Özgüveni yüksek kişiler, başkalarından üstün olmaya çalışmaz. Değerlerini, kendilerini başkalarıyla kıyaslayarak ölçmeye çalışmazlar. Onlara mutluluk veren şey, kendileri olmaktır, başkalarından üstün olmak değil.” (Nathaniel Branden)
69. Menfaatleri için eğilenler, dik duran insanları asla sevmezler. (Şener Şen)
70. Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir.” (Atatürk)
71. Kral iyi ise kanuna gerek yoktur. Kral kötü ise kanunun yapacağı bir şey yoktur. (Çin Atasözü)
72. Bilinmedik bir hüzün var içimde, bir gariplik. Anladım ki, ya ben fazlayım bu şehirde ya da biri eksik. (CAN YÜCEL)
73. Neden dünyayı hırsızlar ve dolandırıcılar yönetiyor? (OLIVER BULLOUGH)
74. “İnan sana değil kastım,
Cahille muhabbeti kestim.”
(Aşık Veysel)
75. “Dinlerin kitaplarını; okuyup anlayana ‘ateist’, okuyup anlamayana ‘dindar’, hem okumayıp, hem de anlamayana ‘yobaz’ denir.” (Nikola Tesla)
76. Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır. (Albert Einstein)
77. “Bazıları dünya erken kalkanlarındır der.”Gerçek bu değil! Dünya mutlu uyananlarındır. (Monica Vitti)
78. Zamanla nasıl değişiyor insan!
Hangi resmime baksam ben değilim.
Nerde o günler, o şevk, o heyecan?
Bu güleryüzlü adam ben değilim,
Yalandır kaygısız olduğum, yalan.
(Cahit Sıtkı Tarancı)
79. Hasta toplumlar hasta liderler üretir. Bu liderler cahil kitlelerden güç alır. (Erich Fromm)
80. “Düşünmek zor zanaattır. Bu yüzden çoğu insan sürüyü takip eder.” (Carl Gustav Jung)
81. “Aslında hiçbir şey yasadışı değildi, çünkü artık yasa diye bir şey yoktu.”  (George Orwell)
82. Pırlantadan alınmayan vergi, kitaptan alınıyordu; çünkü pırlanta alandan değil, kitap okuyanlardan korkuluyordu. (Emile Zola)
83. “Senin tanrın, topraklarımı istilâ ederek, bana ve kabileme yaptığınız bu büyük zulmü hoş görüp onaylıyorsa, bilmelisin ki; o inandığın şey asla bir Tanrı değildir.” (Kızılderili şef, kabilesini bebeklerine kadar katleden İspanyol liderin, yanındaki din adamına  dedikleri)
84. “Herkesten çok güldü. Belli ki acı çekiyor.” (Lev Tolstoy)
85. İnsanlar konuştukça, hislerini, duygularını anlamaya başlıyorum.  Onlar kafesteki kuşlar gibi çırpınarak özgürlüğe kavuşmak istedikçe, tellere çarpıp kanatlarını nasıl kırdıklarını görür gibi oluyorum…   (john Steinbeck)
86. “Demokrasinin üç temeli (Özgürlük) hürriyet, (Eşitlik)müsavat, Adalettir.  Ancak adaletin üstünde acıma, şefkat ve koruma anlamını içeren ihsan ve birde iyilik ve bağışlamak anlamını içeren atıfet vardır.” (ATATÜRK)
87. O kadar kuru gürültü var ki mazlumların, yoksulların, katledilen kadınların, çocukların, ezilenlerin sesi duyulmuyor. (Zülfü Livaneli)
88. İnsanlar diğer insanları kardeşleri gibi görmedikleri sürece çıkarları için birbirlerinin hayatlarını yok edeceklerdir.
89. Tanrıyı sevdiğini söyleyip de kardeşlerinden nefret eden yalancıdır. Çünkü gördüğü kardeşlerini sevmeyen, görmediği Tanrı’yı sevemez. (TOLSTOY)
90. “Sadece güneşli günlerde yürüseydik hedefimize asla ulaşamazdık.” (Paulo Coelho)
91. Sevdiğiniz insanların sevgisini hissetmek, hayatımızı besleyen güneş gibidir. (Pablo Neruda)
92. İnsanlar, adaletsizliği sadece kendi başlarına gelince düşünüyorlar. (Charles Bukowski)
93. “Aptal bir kadın olmadım ama aptal bir kadını oynamışlığım çoktur.” (Frida Kahlo)
94. Hayatın en güzel bölümünün çocukluk olduğunu düşünüyorum. Zaten sonrası gazı kaçmış gazoza benziyor.  (Hande Altaylı)
95. Bu hayatta en çok kralın gölgesini kendi gölgesi sanan soytarılara üzülüyorum…  (W. Shakespeare)
96. ATATÜRK’e ve tecrübesine olan hay- ranlığımı maalesef gizleyemedim.. (Yuri Andropov, eski KGB şefi)
97. “İnsanların maddi durumları veya sahip oldukları şeyler bugüne kadar hiç ilgimi çekmedi.Ben daha çok oturup kalkmasını bilmesine kültür seviyesine nezaketli olmasına vicdanına ve merhametine dikkat ediyorum.Efendilik ve iyi niyet beni o kadar etkiliyor ki.” (Frida Kahlo)
98. Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan, yanlışı yapan kadar suçludur. (Kızılderili Atasözü)
99. Seveceksen, yalnız kaldığında aklına geleni değil, hiç aklından çıkmayanı seveceksin… (Can Yücel)
100. Yaşayarak öğrenmek, bedeli en yüksek öğrenme biçimidir. (Napoleon Bonaparte)
101. Hukuk iktidarın fahişesi; basın da metresi olursa, devleti pezevenkler yönetir. (Friedrich Nietzsche, Filolog)
102. “Milletin saltanat ve hâkimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir ve bu hâkimiyet makamının hükümetine Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti derler. Bundan başka saltanat makamı, bundan başka bir hükümet yoktur ve olamaz.” (1 Kasım 1922) (MUSTAFA KEMAL ATATÜRK)
103. Gösteriş ve şatafat, cahillikten kaynaklanan aşağılık kompleksini örtme çabasıdır. (İlber ORTAYLI)
104. Gösteriş, bir insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir. (KONFÜCYÜS)
105. “Aç bir mide, boş bir cüzdan ve kırık bir kalp, sana hayattaki en değerli dersleri öğretir.”. (Robin Williams)
106. Lafla sözle sevgi mi olurmuş? Sevebiliyorsan karşılık beklemeden sev. Zor günlerinde yanında olmaya, Dayanacak kadar sev. (Neşet Ertaş)
107. “Gitmek gerekir bazen. Fazla yormadan, daha çok bıktırmadan. eğer vaktiyse ardına bile dönüp bakmadan.” (Can Yücel)
108. İnsan birisiyle yaşlanmalı, Birisi yüzünden değil.” (Nazım Hikmet)
109. BİR TOPLUM ÜRETMEK İSTİYORSA KÖY ENSTİTÜSÜ KURAR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK İSTİYORSA AVM KURAR.” (Üstün Dökmen)
110. Sıradan hırsız paranızı,cüzdanınızı, bisikletinizi çalar.Politik hırsız ise geleceğinizi, hayallerinizi,bilginizi, eğitiminizi,sağlığınızı,gülümsemenizi çalar.İkisi arasındaki fark; Sıradan hırsız sizi seçer, Siyasi hırsızı ise siz seçersiniz. (Voltaire)
111. “Devlet insan için vardır, insan devlet için değil. Başka bir deyişle, devlet bizim hizmetkarımız olmalıdır, biz onun köleleri değil.” (Albert Einstein)
112. “Yoksulu baskı altında tutmak yetmez, çaresiz bırakmak da lazımdır ki efendiye bağlı kalsın.” (Thomas Szasz)
113.  matematikçilerinden John Nash, “iyi matematik adalettir. İyi matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur!” (Matematikçi John Nash)
114.  İnsan sevdiğini unutur, ama sevilmediğini asla.  (Dostoyevski)
115.  Ar damarınızı biraz gevşetmekle her şey olabileceğiniz bir ülkede, ölmek değil, yaşamak tesadüfdür. (Murathan Mungan)
116.  “Tahta diye küçümsenen Pinokyo’nun bile yalan söylerken burnu uzuyordu. Ya şimdiki insanların; yüzü bile kızarmıyor.” (Paulo Coelho)
117.  Birini tanıyamadıysan, kimin ve neyin peşinde olduğuna bak! Anlarsın..  Mevlâna)
118.  Basit yaşayacaksın basit, sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit, çay,simit ve peynirle… (Nazım Hikmet Ran)
119.  Ben suyumu kazandım da içtim, ekmeğimi böldüm de yedim, alkış duydum, ihaneti gördüm… (CEM KARACA)
120.  Yarını İyileştirmenin tek yolu bugün NEYİ yanlış yaptığını bilmektir. (Robin Sharma)
121.  Felsefem özgürlüğe inanmaktır, silahım gülmektir, lisanım ise kalbimin sesidir. (Charlie Chaplin)
122.  Dünyanın en tehlikeli hali, cehaletin örgütlü eyleme geçme hali’dir.  (Goethe)
123.  Cile Dünyası Her şeyi affedin. Fakat vatanınıza İhanet edenleri Asla affetmeyin.  (Hz. Ali)
124.  Matematiğin babası sayılan Harezmi’ye “İnsan nedir?” diye sormuşlar. Demiş ki; “İnsan güzel ahlaklı ise “1” eder. Yakışıklı ise buna bir 0 ekleyin “10” eder. Varlıklı ise bir 0 daha ekleyin “100” eder. Soylu ve nesep sahibi ise bir 0 daha ekleyin “1000” eder. Fakat “ahlak” olan 1 giderse, insanın kıymeti gider. Geriye değeri olmayan sıfırlar kalır!
125.  Kendi kendine yalan söyleyen, kendi yalanlarını dinleye dinleye onlara gerçek diye inanan bir insan, artık kendi içinde de çevresinde de gerçeği farkedemeyecek hale gelir.”. (Dostoyevski~ Karamazov Kardeşler)
126.  DEME BANA OĞUZ, KAYI, OSMANLI… BEN “TÜRK’ÜM. BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR.  (ZİYA GÖKALP / 1876-1924)
127.  “Gücün haklı çıktığı yerde, Adalet bekleme. Güce tapan insanların Olduğu yerde, Huzur bekleme…”  (Bilge filozof Platon)
128.  “Devletlerin yönetimi namussuzların ve utanmazların eline bırakılırsa, Bunlar iyilerin başına bela ve yıkım getirir..”.  (Bilge filozof Platon)
129.  Hiçbir miras dürüstlük kadar zengin değildir.  (Shakespeare)
130.  “Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır.  (Giorgio Armani(
131.  Yalan söylediklerini biliyoruz! Yalan söylediklerini biliyorlar! Yalan söylediklerini bildiğimizi biliyorlar! Yalan söylediklerini bildiğimizi bildiklerini biliyoruz! Buna rağmen yalan söylemeye devam ediyorlar!  (Alexander Solschenizyn)
132.  Etienne de La Boétie “Gönüllü Kulluk” kitabında der ki: Eğer iki kuşak köleleştirilirse, bundan sonra gelen kuşak özgürlüğü hiç tanımadığı, görüp bilmediği için pişmanlık duymadan hizmet eder ve ondan öncekilerin zorla yaptıklarını seve seve yerine getirir.
Yanlışı alkışlıyorsan fikrin yoktur.
Eğri ile doğruyu ayıramıyorsan aklın yoktur. Yalana sahip çıkıyorsan ahlakın yoktur. Akıl, ve ahlakını, kiraya verdiysen,sen zaten yaşamıyorsun..
133. Kimi güzelim der sevdiğine, kimi özelim. Ama sevgi ne güzellik ister, ne de özellik. Sevgi, sadece yürek ister.  (Can Yücel)
134. Seni sessizken, sadece önemseyenler duyabilir.”. (Bernard Shaw)
135. Erhan Aydın’ın : “Yazıtlarımızdaki binlerce güzel cümle içinde, bana göre en heyecanlı ve gerçekçi olanlardan biri, Tonyukuk yazıtı 2. taş batı 4. satırındadır: Üküş tėyin neke korkur biz? Az teyin ne basınalım?
(Sayıları) çok diye niye korkuyoruz? Azız diye yenilecek miyiz?”
136. Yıllar sonra öğrendim ki; bağırıp çağırmana gerek yok! Sesini duymak isteyene bir fısıltın yeter.  (Farid Farjad)
137. “Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.” (URSULA K. LE GUIN)
138. İktidarda kalmak değil; itibarda kalmak önemlidir. (İsmet İnönü)
139. Kimseyi küçümseyecek kadar büyük değilsin. Çünkü gün gelir; küçümsediğin her şey için, Önemsediğin bir bedel ödersin. (Tolstoy)
140. Geçmişi, orada kalarak iyileştiremeyiz. Geçmişi, bugünü yaşayarak iyileştiririz…  (Marianne Williamson)
141. Totaliter rejimler, tabanlarını ahlaksızlaştırarak kendi suçlarına ortak ederler.” !Hannah Arendt)
142. “Ne güzel şiir!” dedi kadın. “O senin güzelliğin” dedi adam. Sen vardın içimde sadece. Ben içini döktüm… (Cemal Süreya)
143. “Dünyanın taşıdığı en ağır yük nedir?” diye sorulunca, Diogenes:”Cahil bir insan” dedi.
144. Cahil ile dost olma;
İlim bilmez, irfan bilmez,
Söz bilmez üzülürsün.

Saygısızla dost olma;
Usûl bilmez, adap bilmez,
Sınır bilmez üzülürsün.

Açgözlü ile dost olma;
İkram bilmez, kural bilmez,
Doymak bilmez üzülürsün.

Görgüsüzle dost olma;
Yol bilmez, yordam bilmez,
Kural bilmez üzülürsün.

Kibirliyle dost olma;
Hâl bilmez, ahval bilmez,
Gönül bilmez üzülürsün.

Ukalayla dost olma;
Çok konuşur, boş konuşur,
Kem konüşur üzülürsün.

Nâmertle dost olma;
Mertlik bilmez, yürek bilmez,
Dost bilmez üzülürsün.
(ŞEYH EDEBALİ)
145. Emeksiz zengin olanın
Kitapsız bilgin olanın
Sermayesi din olanın
Rehberi şeytan olmuştur.
(Yunus Emre)
146. “SON AĞAÇ KESİLDİĞİNDE, SON NEHİR KURUDUĞUNDA, SON BALIK ÖLDÜĞÜNDE, PARANIN YENMEYECEK BİRŞEY OLDUĞUNU ANLAYACAKSINIZ” (Kızılderili atasözü)
147. “Sevgi bütün dünyayı satın alacak değerde bir cevherdir.” Sevgi çaba isteyen bir güçtür.. İnsan en çok severken insandır.. (Dostoyevski)

DOĞUDAN BATIDAN 501 ÖZLÜ SÖZ (BİRİNCİ KISIM)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!