Loading...
tr usd
USD
-0.15%
Amerikan Doları
32,44 TRY
tr euro
EURO
-0.66%
Euro
34,74 TRY
tr eur-usd
EURO/USD
-0.34%
Euro Amerikan Doları
1,07 TRY
bist-100
BIST
2.05%
Bist 100
9.915,62 TRY
usd gau
Petrol
0.42%
Brent Petrol
89,38 USD
gau
GR. ALTIN
0.23%
Gram Altın
2.441,87 TRY
tr btc
BTC
-0.85%
Bitcoin
2.067.621,65 TRY
Kaygan Zemin

BURGAZADA GÜNLÜKLERİ (21 Ocak 2024)

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Hızır gelip de, bir kez daha ömrümün bir bölümünü yaşama fırsatı verse, ben ilk yılları seçerdim. Patlak ayakkabılarım, yarı aç midem, üşüten giysilerimle Cumhuriyet’in ilk yıllarını. Çünkü saygın bir ülkenin onurlu vatandaşlarıydık.” (Aydın Boysan)

SÜRÜ

Bazı akademisyenler de şu yanlışı yapıyor ne yazık ki;

Doğrusunu yazalım:

“Sürü” ile “çok” aynı anlama gelmez. “Sürü” kelimesini insanın dışındaki canlı ve cansız varlıklar için kullanabilirsiniz fakat özellikle önemli kişi ve değerli varlıklar için yalnızca “çok” kelimesi kullanmalısınız. “Değerli bir sürü şairimiz var” denmesi yanlış, “Değerli bir çok şairimiz var” denmesi doğrudur. “Sürü” kelimesi sürü halinde bir hayvan topluluğunu andırıyor.

***.

KADINLAR İÇİN DESTEKLER

Kadınlara 3700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

3 çocuğa devlet yardımı için nereye başvurulur?

Bir dilekçe ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvurulur. Ayrıca e devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. ”https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru” üzerinden “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” yapılabilmektedir.

AYRICA

Yeni Aile Destek paketi kapsamında çocuk sahibi olan ailelerin masraflarına destek olmak amacıyla 12 ay boyunca yardım ödemesi yapılacak. Aile Bakanlığı yardım ödemesi 3700 TL olarak belirlendi. Üstelik maddi durumu yerinde olmayan aileler bu yardımı çocuk başına alabilecek.

Aile Bakanlığı’ndan ailelere ilk büyük müjde… 3700 TL ailelere hayırlı olsun.

TARİHİN İLKLERİNDEN

Hukuk

Tarihte ilk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikleri ile Sümerlilere dünyadaki ilk Hukuk devleti denebilir.

• Otoritenin korunmak istenmesi hukuk kurallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Lagaş Kralı Urukagine tarafından oluşturulan ilk yazılı kanunlar “fidye ve bedel” sistemine dayanıyordu.

SEYYANEN

Neden “seyyanen zam” denir de , “tüm çalışanlara eşit zam yapılması” denmez?

Bilgiçlik taslamak mı, yoksa Arapça hayranlığı mı?

Ha, bir de “TÜRKÇE düşmanlığı mı?” diye sormam gerekli.

(Mehmet Ünal Taşpınar)

BURGAZADA GÜNLÜKLERİ (21 Ocak 2024)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Giriş Yap

Medyazar ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!